Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gry planszowe. "Zainspirował mnie nauczyciel historii" [LIST OD CZYTELNICZKI]

Paulina Drela/uczennica XXI LO. Im Hugona Kołłątaja w Warszawie
Gry planszowe. "Zainspirował  mnie nauczyciel historii"
Gry planszowe. "Zainspirował mnie nauczyciel historii" YouTube
Ten artykuł otrzymaliśmy od naszej Czytelniczki. Jak podkreślała: "proszę o publikację, gdyż byłaby to dla mnie największa forma uhonorowania pracy mojego nauczyciela historii, który zaraził mnie pasją grania w gry planszowe". Postanowiliśmy spełnić życzenie uczennicy z warszawskiego liceum.

Gry planszowe. "Zainspirował mnie nauczyciel historii" [LIST OD CZYTELNICZKI]

Elektronika szturmem podbiła serca ludzkości. Na każdym kroku czai się producent, który próbuje nam wcisnąć kolejny genialny patent. Nie możemy ruszyć się z domu bez ukochanego tableta czy smartfona. A kiedy nie mamy dostępu do Wi-Fi wpadamy w panikę, no bo jak przetrwać cały dzień bez wglądu do portalu społecznościowego? Na szczęście zostają nam jeszcze gry komputerowe. Tylko co zrobić, kiedy zaczyna szwankować komputer? Albo nie stać nas na kolejną grę? Może jednak da się lepiej spożytkować wolny czas, odciążając przy tym wzrok, dbając o więzy rodzinne i jeszcze nie odchudzając nadmiernie portfela?

I tutaj nieśmiało zza kurtyny wychylają się gry planszowe! Nie da się ukryć, że planszówki, karcianki i bitewniaki długo pozostawały w cieniu multimedialnych kuzynów. Nadal niszowa branża ma jednak olbrzymią szansę przebić się na arenie gier dzięki wideorecenzentom, którzy wkładają mnóstwo serca, by zachęcić niedowiarków do spróbowania swoich sił w planszowych potyczkach. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że w naszej blogosferze brylują fachowcy, którzy w niedalekiej przyszłości poszczycą się sukcesami na miarę The Dice Tower.

W Polsce prym w tej dziedzinie wiedzie kanał o nazwie Game Troll TV, założony i prowadzony przez Piotra Jasika, który w świecie planszówek aktywnie działa od 2010 roku. Oferuje on nie tylko wideorecenzje i instrukcje gier, ale również snuje ,,Przemyślenia nad Planszą”, w których porusza kwestie stereotypów na temat graczy czy samych recenzujących. Do tego dochodzą relacje z konwentów, na których chętnie się udziela lub sam organizuje np. „Rzuć Kostką na warszawskiej Pradze” oraz kursy malowania figurek. Chętnie ogłasza konkursy, prowadzi ankiety i stale udoskonala przygotowywane przez siebie materiały tak, by sprostać rosnącym oczekiwaniom swoich widzów. Zawsze pozostaje z nimi w kontakcie, uwzględnia wszelkie uwagi, komplementy przyjmuje ze skromnością, a konstruktywna krytyka działa na niego mobilizująco.

Czytaj też: Tinder, aplikacja. Odkrycie wśród narzędzi do randkowania?

Wystarczył jeden magazyn – ,,Świat Gier Planszowych” i jedna gra ,,Magia i Miecz”, by zaszczepić w nim bakcyla zainteresowania. Dzięki tym drobiazgom dzisiaj zaraża swoją pasją innych i poszerza grono wielbicieli gier bez prądu. Pasja przekuła się również w pracę. Choć jest to człowiek zabiegany, nauczyciel historii, który wbrew pozorom wcale nie ma tak wiele czasu na granie, to jednak znajduje chwilę na to, by w pocie czoła nagrać kolejny materiał i zaspokoić ciekawość internautów. To dzięki niemu planszówki przestają kojarzyć się wyłącznie z popularnym „Chińczykiem” czy „Monopolem”, a stają się doskonałym sposobem na wypełnienie wolnego czasu i wzmocnienie więzów z bliskimi. Niedawno podjął bardzo ciekawą inicjatywę jednoczenia recenzentów gier bez prądu. Krąży przekonanie, że w tak zamkniętym środowisku wideoblogi toczą zaciętą walkę o widza, nie pozostawiając suchej nitki na rywalach. W jednym z ostatnich odcinków Piotr Jasik zaprosił do rozmowy kolegę po fachu, Tomasza Dobosza z Gildii TV (który dopiero zaczyna swoją przygodę z recenzjami gier), by pomówić o blaskach i cieniach bycia recenzentem. Genialna sprawa! Jak widać nie trzeba sobie skakać do gardeł, lecz można przeprowadzić merytoryczną i ciekawą konwersację, która obala mit rywalizacji oraz tego, że praca recenzenta to bułka z masłem (odsyłam do odcinka Game Troll TV, w którym prowadzący prezentuje cały proces realizacji materiału – od nagrania aż po uploading: znajdziesz go TUTAJ).

Szczególnie w pamięci utkwiły mi pierwsze warsztaty gier planszowych organizowane w liceum przez mojego nauczyciela. Choć sama do tej pory nie interesowałam się tego typu rozrywką, to im bliżej poznawałam profesora i im więcej oglądałam jego materiałów, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że warto spróbować swoich sił. W ciągu jednej przerwy w szkole kartka z zapisami zniknęła. Zapełniła się z prędkością światła. Na szczęście nauczyciel był na tyle wyrozumiały, że znalazł dla mnie jeszcze jedno miejsce w swojej gwardii. Kiedy pojawiłam się w sali lekcyjnej, moim oczom ukazał się tłum zapalonych miłośników gier, uczniów, którzy zrezygnowali tego dnia z komputera. I choć nadal pozostaję niedoświadczona w tej dziedzinie, to grę w ,,Talizman” czy ,,Małego Księcia” wspominam z rozrzewnieniem. Pierwsza styczność z planszówkami z prawdziwego zdarzenia była zatem konsekwencją spotkania na swojej drodze mojego profesora.

Do dzisiaj zastanawiam się jak to możliwe, że ludzie postrzegają to hobby jako coś infantylnego. Doświadczając tego osobiście mogę z czystym sumieniem przyznać, że gdybym nie odważyła się zaryzykować, to ominęło by mnie coś naprawdę wyjątkowego. Życzę sobie, żeby arena planszówkowa rozrastała się w błyskawicznym tempie, a w Internecie pojawiało się więcej recenzentów pokroju Piotra Jasika z Game Troll TV.

Niedawno ruszyła także jego wypożyczalnia gier, do której odwiedzania gorąco zachęcam. Więcej na jej temat dowiecie się na kanale Game Troll TV oraz na profilu na Facebooku. Nie oceniajmy gier planszowych i ich miłośników pochopnie. Popularyzujmy to zjawisko. A przede wszystkim odczujmy to na własnej skórze i dopiero wydawajmy wyroki.

- Przed końcem działalności recenzenckiej chciałbym by ta scena była fajnym monolitem, który pomaga rozwijać się nowym w branży. Byłaby to super sprawa! - powiedział autor kanału na YouTube.
I tego właśnie z całego serca życzę autorowi Game Troll TV.

Artykuł ten dedykuję Piotrowi Jasikowi dla uhonorowania jego ciężkiej pracy i serca, które w nią wkłada.
Paulina Drela, uczennica XXI LO. Im Hugona Kołłątaja w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto