Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzyby podobne do kurek. Pomylenie tych grzybów może być tragiczne w skutkach!

Konrad Dąbrowski
Każdy miłośnik grzybów zapewne rozkochany jest również w kurkach. Kurki doskonale nadaję się do makaronów, sosów, porannej jajecznicy, a nawet nalewki. Kurki są jednak grzybem zdradliwym – podczas zbiorów łatwo się pomylić i zamiast kurek sięgnąć po innego, trującego grzyba. Przeczytaj poniższy artykuł, aby nie popełnić pomyłki, która może być tragiczna w skutkach.
Każdy miłośnik grzybów zapewne rozkochany jest również w kurkach. Kurki doskonale nadaję się do makaronów, sosów, porannej jajecznicy, a nawet nalewki. Kurki są jednak grzybem zdradliwym – podczas zbiorów łatwo się pomylić i zamiast kurek sięgnąć po innego, trującego grzyba. Przeczytaj poniższy artykuł, aby nie popełnić pomyłki, która może być tragiczna w skutkach. Sławomir Kowalski
Każdy miłośnik grzybów zapewne rozkochany jest również w kurkach. Kurki doskonale nadaję się do makaronów, sosów, porannej jajecznicy, a nawet nalewki. Kurki są jednak grzybem zdradliwym – podczas zbiorów łatwo się pomylić i zamiast kurek sięgnąć po innego, trującego grzyba. Przeczytaj poniższy artykuł, aby nie popełnić pomyłki, która może być tragiczna w skutkach.

Grzyby podobne do kurek. Jak scharakteryzować kurki?

"Kurka" to popularna nazwa pieprznika pomarańczowego – jadalnego grzyba z rodziny pieprznikowatych. Kurki możemy znaleźć na terenie całej Polski. Przez grzybiarzy i miłośników grzybów cenione są za niepowtarzalny smak i aromat, a kucharze chętnie sięgają po kurki przy przygotowywaniu naprawdę szerokiej gamy dań – od makaronów, przez zupy, aż po pierogi czy risotto.

Pieprznik pomarańczowy występuje zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Pojawia się już wraz z początkiem lata i utrzymują się nawet do późnej jesieni.

Przewagą kurek nad innymi grzybami jest niezwykła odporność na szkodniki. Nieczęsto zdarza się, aby grzybiarz znalazł robaczywą kurkę. Oznacza to, że kurki są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Pieprznik pomarańczowy zawiera hitinmannozę, która walczy z pasożytami znajdującymi się również w ludzkim organizmie oraz kwas trametonolinowy, który stosuje się przy leczeniu wirusowego zapalenia wątroby.
Grzyby podobne do kurek. Pomylenie tych grzybów może być tragiczne w skutkach!

Grzyby podobne do kurek. Jak wyglądają kurki?

To, czy mamy do czynienia z kurką, czy z innym grzybem do niej podobnym, można stwierdzić za pomocą kilku czynników:

  • KAPELUSZ: Jego średnica powinna wynosić od 1 do 4 centymetrów, a barwa żółtopomarańczowa. Powierzchnia kapelusza powinna być gładka lub aksamitna. Wypukłość lub spłaszczenie kapelusza zależy od tego, czy jest młody, czy też dojrzały. U młodych jest on wypukły, zaś u dojrzałych spłaszczony.
  • BLASZKI: Blaszki powinny być grube, o nieregularnej formie i łososiowej lub żółtej barwie.
  • TRZON: Trzon powinien być wysoki na nie więcej niż 5 centymetrów i nie grubszy niż 7 milimetrów. Jego powierzchnia powinna być filcowata lub gładka, zaś barwa podobna do barwy kapelusza.
  • MIĄŻSZ: Barwa miąższu powinna być biała lub bladożółta, zapach owocowy, natomiast smak nieco ostry

Grzyby podobne do kurek. Niejadalne grzyby podobne do kurek?

Wiele grzybów, w tym i kurka, posiada swoje imitacje, których nie można jeść. W przypadku kurki, jej niejadalną podobizną jest lisówka pomarańczowa. Jak rozpoznać, z którym grzybem mamy do czynienia? Jest kilka sposobów, aby nie pomylić lisówki pomarańczowej z pieprznikiem pomarańczowym. Po pierwsze – należy zajrzeć pod kapelusz. Pod kapeluszem lisówki pomarańczowej znajdziemy blaszki, zaś w przypadku jadalnej kurki będziemy mieć do czynienia z listewkami. Różnica zauważalna jest również w miąższu. Powyżej pisaliśmy o tym, jaki miąższ powinna zawierać prawdziwa kurka. W przypadku lisówki miąższ będzie koloru pomarańczowego – ten sygnał pozwoli nam zdefiniować zebranego grzyba. Warto pamiętać o tym, aby sprawdzać z jakim grzybem mamy do czynienia. Jeśli pomylimy lisówkę z kurką i przyrządzimy z niej jakieś danie, będziemy musieli liczyć się z problemami żołądkowymi. Lisówka może wywołać niestrawność oraz nudności.
Autor poniższego filmu wyjaśnia, jak odróżnić lisówkę od pieprznika pomarańczowego:

Grzyby podobne do kurek. Jadalne grzyby podobne do kurek

Istnieją jeszcze dwa gatunki grzybów bardzo podobnych do pieprznika pomarańczowego. Są to pieprznik ametystowy, a także pieprznik jadalny. Odróżnienie tych gatunków często wręcz graniczy z cudem, natomiast ewentualna pomyłka jest niegroźna. Żaden grzyb z rodziny pieprznikowatych nie jest trujący, ani niejadalny.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto