Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzyby w occie. Jak przyrządzić popularny przysmak? Sprawdzone przepisy na grzyby w marynacie

Łucja Mazurek
Grzyby w occie. Jak przyrządzić popularny przysmak? Sprawdzone przepisy na grzyby w marynacie
Grzyby w occie. Jak przyrządzić popularny przysmak? Sprawdzone przepisy na grzyby w marynacie Pixabay.com
Każdy z nas ma swój ulubiony smak marynowanych grzybów. Zależy on od rodzaju grzybów, sposobu obgotowania a także proporcji marynaty wykorzystanej do ich przygotowania. Grzyby w occie to znakomity sposób by cieszyć się nimi zimą, by dzięki marynacie wydobyć z nich niesamowity smak i by zachować je na długo. Dalsza część artykułu poniżej.

Grzyby swoim aromatem uszlachetniają smak wielu potraw. Jedna gatunki świetnie nadają się do suszenia a inne go marynowania.

Do przygotowywania grzybów w occie najlepiej wykorzystać:

  • rydze;
  • opieńki;
  • maślaki;
  • borowiki,
  • koźlarze;
  • pieczarki;
  • kurki;
  • gąski

Marynatę go grzybów przygotowuje się zazwyczaj na bazie octu, dodając do niej w klasycznej wersji: liść laurowy, ziele angielskie i pieprz w ziarnach. W zależności od naszego ulubionego smaku możemy ją dosładzać lub zachować bardziej lub mniej kwaśną wersję (zależy od proporcji octu i wody).

Jak zrobić grzyby w occie

Do marynowania w occie należy wybrać najlepsze gatunkowo grzyby: świeże, twarde, nierobaczywe. Do przygotowani grzybów w occie najlepiej wybierać niewielki okazy. Jeśli jednak macie duży egzemplarze, dobrze jest je przed włożeniem do słoika podzielić na ćwiartki.

Zalewa do grzybów w occie
Grzyby w occie robi się wykorzystując do ich przygotowania marynatę na bazie octu. Można wykorzystać ocet spirytusowy (10 proc.) lub ocet jabłkowy (6 proc.). Do marynaty wykorzystujemy cebulę, liść laurowy, sól, pieprz, ziele angielskie, cukier, miód, gorczycę. Ocet z wodą i przyprawami należy gotować około 5 minut. Grzyby przed przystąpieniem do marynowania należy dokładnie oczyścić z ziemi, piasku i liści. Tak przygotowane grzyby krótko gotujemy w posolonej wodzie i po odcedzeniu na sitku jeszcze ciepłe przekładamy do słoików. Ciepła zalewa musi je całe przykrywać. Słoiki zakręcamy i stawiamy dnem w górę.

Zobacz również:
Grzyby pod Warszawą 2018. Oto 10 idealnych miejsc dla grzybiarzy [PRZEGLĄD]
Nie wiesz, czy zebrałeś w lesie dobre grzyby? Przynieś je do SNEPID-u i uniknij zatrucia

Grzyby w occie. Sprawdzone przepisy

KURKI MARYNOWANE NA SŁODKO
Składniki:
1 kg kurek, 3 szklanki wody, 1/2 szklanki octu 10%,
1 marchewka, 1 cebula, 3 łyżki miodu, 1 łyżka soli,
1 łyżeczka pieprzu, 4 ziela angielskie, 3 liście laurowe
Przygotowanie
Kurki umyj i oczyść. Marchewkę obierz i pokrój w plasterki. Cebulę pokrój w piórka. Do wody dodaj ocet, marchewkę, cebulę, miód, liście laurowe, ziele angielskie, kolorowy pieprz i sól. Zagotuj. Zagotuj też wodę. Dodaj kurki i gotuj 4-5 minut. Odcedź i przelej zimną wodą. Kurki nakładaj do słoików. Zalej do połowy gorącą zalewą. Z garnka z zalewą przełóż marchewkę i cebulę. Dodaj resztę kurek. Z garnka przełóż do słoików przyprawy. Zamknij słoiki i odwróć do góry dnem.

KURKI MARYNOWANE NA OSTRO
Składniki:
1 kg kurek, 1 strąk papryki czerwonej, cebula, szklanka octu winnego, pół szklanki cukru, 2 liście laurowe, 7 ziaren pieprzu czarnego, 1 łyżka słodkiej mielonej papryki, 1 łyżka soli, szczypta kwasku cytrynowego, 2 szklanki wody, pół łyżeczki soli do wody, 1 łyżka estragonu
Przygotowanie:
Grzyby oczyszczamy i osączamy. Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy w paski. Cebulę obieramy i kroimy w plasterki. Zagotowujemy wodę z dodatkiem soli i kwasku cytrynowego, wrzucamy kurki i gotujemy do czasu, aż grzyby opadną na dno. Dodajemy paprykę i cebulę, i gotujemy 5 minut. Wywar przecedzamy, grzyby i warzywa odsączamy, a do wywaru dodajemy pozostałe przyprawy, sól, cukier, ocet i zagotowujemy. Wywar ponownie przecedzamy. Na dnie słoików układamy przyprawy, na nich układamy grzyby i warzywa (do wysokości 2/3 słoików) i wlewamy zalewę. Słoiki zakręcamy i pasteryzujemy około 10 minut.

Zobacz również:
Przygotowanie grzybów - krok po kroku [GALERIA]
Suszenie grzybów w piekarniku. Jak prawidłowo suszyć grzyby w piekarniku?

MAŚLAKI MARYNOWANE W OCCIE
Składniki:
1 kg maślaków, 1,5 szklanki octu 10%, 2 duże cebule, 2 łyżki soli, pół szklanki cukru, 1 mała marche-wka, 4 małe cebule, 8 szklanek wody, gorczyca, pieprz ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy
Przygotowanie:
Grzyby przebrać, umyć, oczyścić kapelusze z kleistej skórki i gotować około 20 minut. Odcedzić, przelać letnią wodą. Zrobić zalewę: 8 szklanek wody, 1,5 szklanki octu 10%, 2 łyżki soli i podane przyprawy. Dodać pokrojoną w ćwiartki cebulę i pokrojoną w talarki marchewkę. Gotować 15 minut. Włożyć maślaki i gotować dalsze 20 minut. Włożyć wrzące do wyparzonych słoiczków. Zakręcić dokładnie i studzić odwrócone do góry dnem. Nie ma potrzeby pasteryzowania!

MAŚLAKI MARYNOWANE W POMIDORACH
Składniki:
2 kg maślaków, 1 kg cebuli, pół litra oleju,
190 gramów przecieru pomidorowego, sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Grzyby ugotować, cebulę zeszklić na oleju i wymieszać z grzybami. Następnie dodać przecier, sól, pieprz i dusić na wolnym ogniu około 20 minut. Ciepłe nakładać do słoików i pasteryzować przez 40 minut.

MARYNOWANE BOROWIKI
Składniki:
1,5 kg borowików, 1 szklanka octu 10%,
3 szklanki wody, 1 cebula pokrojona w talarki,
1,5 łyżeczki soli, 3-4 łyżeczki cukru, 10 ziaren pieprzu, 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy
Przygotowanie:
Grzyby oczyścić, włożyć do garnka, zalać 2 litrami gorącej wody, mocno posolić i gotować przez 30 minut na małym ogniu. Ocet rozcieńczyć w 3 szklankach wody. Dodać cebulę, 1,5 łyżeczki soli, cukier, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Gotować przez
5 minut. Ugotowane grzyby osączyć, wkładać do wyparzonych słoików, zalać przygotowaną zalewą i zakręcać.

RYDZE NA ZIMĘ
Składniki:
1 kg rydzów, liście laurowe, 3 łyżeczki soli,
4 średnie cebule, pieprz czarny ziarnisty, ziele angielskie, gorczyca
Zalewa: 600 ml wody, 250 ml octu, 3 łyżeczki soli, 3 łyżeczki cukru, 1 cebula
Przygotowanie:
Grzyby dokładnie oczyścić i obgotować w wodzie z 3 łyżeczkami soli przez około 15 minut. Po ugotowaniu wodę odlać, a grzyby przełożyć do czystych słoiczków. Robimy zalewę: wodę z octem, cebulą, cukrem i solą gotować przez 10 minut. Następnie cebulę kroimy w krążki. Do słoiczków, między grzyby, powkładać po listku laurowym, po krążku cebuli, kilka ziarenek pieprzu, gorczycy i ziela angielskiego. Wlać zalewę, aby zakrywała rydze. Słoiki zakręcić i ustawić w wysokim garnku. Zalać wodą do 3/4 ich wysokości. Gotować przez 30 minut, po czym odwrócić do góry dnem i pozostawić do ostygnięcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto