Mistrzowie łagodnej muzyki nawiedzą w tym tygodniu stolicę

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Smooth, czyli gładki. Gdy ten przymiotnik coraz częściej zaczął pojawiać się obok słowa "jazz", wielu ortodoksyjnych artystów i krytyków zaczęło drzeć szaty i rwać włosy z głowy. Wszak "prawdziwy" jazz zawsze był przeciwieństwem gładkości: miał porywać swym rozimprowizowanym szaleństwem, bezlitośnie targać słuchaczy za emocjonalne fraki, a nie towarzyszyć mdłym i rozwlekłym kolacjom w drogich restauracjach czy umilać podróże windą w centrach handlowych.

Tłumy słuchaczy mają jednak na ten temat inne zdanie. Dlatego smooth jazz jest dziś jednym z najbardziej chodliwych towarów na rynku muzyki dla dorosłych. Szczególnie tych z grubszymi portfelami, którzy potrzebują do codziennej egzystencji dźwięków równie eleganckich i wypolerowanych co wnętrza ich apartamentów. Na całe szczęście wśród tej stylowej konfekcji można znaleźć muzyków, którzy znakomicie potrafią wynieść ową gładkość smooth jazzu na artystyczne wyżyny, nie tracąc przy tym nic z komercyjnego potencjału. Dwójka z nich już w tym tygodniu wystąpi w Warszawie.

Najpierw swym niskim, uwodzicielskim głosem i fortepianową biegłością oczaruje nas sama cesarzowa nastrojowych brzmień Diana Krall. Kanadyjska diwa, która swą globalną sławę zawdzięcza głównie niedościgłym interpretacjom słynnych standardów (zarówno jazzowych, jak i popowych), cieszy się dziś w muzycznym świecie estymą, jakiej inne jazzujące damy mogą jej jedynie pozazdrościć. Która z nich byłaby w stanie przez trzy noce z rzędu zapełnić słynną londyńską Royal Albert Hall? A w zeszłym tygodniu powabna Diana nie miała z tym najmniejszego problemu. Ma na koncie osiem nominacji do nagrody Grammy (z których dwie zamieniła na statuetki), a jej emanujące zmysłowym romantyzmem nagrania od lat towarzyszą milionom mieszkańców naszej planety w najbardziej intymnych chwilach.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!