W marcu przyszłego roku do kin trafi film "Azyl" ("The Zookeeper's Wife") opowiadający o Janie Żabińskim - dyrektorze warszawskiego zoo - oraz jego żonie Antoninie, którzy w czasie II wojny światowej w willi na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali setki Żydów. W postać żony szefa zoo wcieli się znana aktorka Jessica Chastain.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Historię Żabińskich i słynnej willi, która nadal stoi na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego, mieszkańcy stolicy doskonale znają. W czasie II wojny światowej Jan i Antonina Żabińscy ukrywali w budynku setki Żydów, aby pomóc im przetrwać zagładę. Dyrektor zoo w przemycaniu mieszkańców getta brał udział osobiście. W tym miejscu na scenę wkracza hodowla świń, którą hitlerowcy stworzyli w miejscu warszawskiego zoo - Jan Żabiński odwiedzał teren getta pod pretekstem... poszukiwania odpadów do karmienia wspomnianych zwierząt. Dzięki temu Antoninie i Janowi Żabińskim udało się uratować życie ponad 300 osób, które w piwnicach willi spędzały często wiele tygodni.

Czytaj więcej: Tajemnice willi Żabińskich. Co w czasie wojny kryło się w budynku na terenie zoo?

Jednym z elementów wystroju wnętrza willi Żabińskich był fortepian. W czasie okupacji jego rola, podobnie jak całego budynku, okazała się nieoceniona.

To właśnie na nim Antonina Żabińska grywała arię "Jedź, jedź na Kretę" z operetki Offenbacha "Piękna Helena". Nie robiła tego jednak, aby umilić sobie i rodzinie ciężkie, wojenne chwile. Dźwięki arii miały ostrzegać ukrywanych mieszkańców willi o zbliżającym się niebezpieczeństwie.Małżeństwo w 1965 roku zostało nagrodzone tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Teraz ich historia zostanie przeniesiona na kinowe ekrany. Film jest produkcji amerykańskiej, w postać żony dyrektora wcieli się znana aktorka Jessica Chastain (zagrała m.in. w "Interstellarze", "Marsjaninie" czy "Służących"). W roli Jana Żabińskiego wystąpi Johan Heldenbergh (znany z nominowanego do Oscara "W kręgu miłości"). Ponadto zobaczymy Daniela Brühla (m.in. "Bękarty wojny", "Good Bye Lenin!" czy "Ugotowany"), a jedną z postaci zagra Magdalena Lamparska. Reżyserem filmu jest Niki Caro. Zdjęcia kręcono w Pradze w Czechach. Premierę zaplanowano na 24 marca 2017.


Źródło wideo: naszemiasto.pl

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!