Hyundai dostarczy nowe tramwaje dla Warszawy. Miasto rozstrzygnęło przetarg [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek

Nie bydgoska Pesa, a koreański Hyundai dostarczy tramwaje dla Warszawy. 213 nowych tramwajów Hyundai Rotem pojedzie przede wszystkim do Wilanowa, na Gocław i Białołękę, chociaż wagony wybrane w przetargu będzie można spotkać także na istniejących trasach. Wszystkie nowe pojazdy będą niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w monitoring oraz w system informacji pasażerskiej. Szczegóły w artykule poniżej.

Do Wilanowa, na Gocław i na Białołękę. Wszędzie tam pojadą nowe tramwaje firmy Hyundai Rotem Company. Wagony wybrane w przetargu będzie można spotkać także na istniejących trasach. W sumie do stolicy w ciągu czterech lat dotrze 213 nowoczesnych tramwajów.

Tramwaje Warszawskie wybrały wagony o dwóch długościach, w wersji jedno- i dwukierunkowej, po to, aby dostosować je do specyfiki różnych linii. Wszystkie będą niskopodłogowe, czyli przyjazne niepełnosprawnym i opiekunom z dziećmi w wózkach, klimatyzowane, wyposażone w monitoring oraz system informacji pasażerskiej.

Koreańskie przedsiębiorstwo zaproponowało dostawę za 1 mld 852 mln zł netto. Zakup będzie dofinansowany z funduszy europejskich.

Dostawy wagonów rozpoczną się w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy. Pierwsze tramwaje Hyundai powinien dostarczyć do Warszawy do końca października 2022 roku, a całość do 2023 roku.

Dlaczego koreański koncern, a nie bydgoska Pesa?

Okazało się, że stolicy nie stać na producenta z Polski, którego oferta przekraczała budżet o pół miliarda złotych. Ponadto jak możemy przeczytać na stronie transport-publiczny.pl, oferta koreańskiej firmy okazała się korzystniejsza nie tylko pod względem ceny, ale także otrzymała więcej punktów w ocenie technicznej: Pesa otrzymała więcej punktów w kryterium odległości pomiędzy pierwszymi drzwiami a czołem wagonu, jednak w pozostałych kryteriach - albo mniej, albo tyle samo punktów.


Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

12.02.2019, 23:21

Jasne, wspieranie polskich fabryk jest ważne, napędzanie polskiej gospodarki tak samo, ale jaki w tym jest sens, jeśli PESA zwyczajnie nie podołała wyzwaniu- wystarczy spojrzeć na statystyki, ile tramwajów było popsutych. Ja wolę, żeby moje pieniądze były dobrze spożytkowane.

12.02.2019, 23:16

Oj już że nie pozwalają zarobić polskim fabrykom.. A jak znowu PESA zawiedzie, bo tramwaje się będą psuły, to trzeba będzie je naprawiać, nasze pieniądze pójdą w błoto, a i będzie milion opóźnień, zmian tras itd.. I kto teraz jest na przegranej pozycji?

12.02.2019, 23:15

Jak podkreślił dr Witold Potwora, ekonomista, „wszystkie rządy na całym świecie umieją wspierać swoje firmy”. – My tego do końca nie potrafimy robić - teraz się nagle obejrzeliście? Nie czaje tej całej nagonki na tramwaje nagle, na każdym polu jest coś, z czego korzystamy z zagranicy i nie ma takich afer. Jak zwykle Polacy robią z igły widły.

12.02.2019, 23:14

To też jakiś sukces, że będziemy z tymi tramwajami pierwsi w Europie : p Całkiem nie mogę się doczekać, jak to będzie wyglądać.

12.02.2019, 23:14

Warszawę nie było stać na dostawcę z Bydgoszczy – napisane czarno na białym. Nie rozumiem tych bezsensownych kłótni.

12.02.2019, 18:02

Wiele było głosów, że to skandal bo nie wygrała polska firma. Wygrała lepsza w otwartym przetagu. Nie rozumiem jak można czynić zarzut z tego, że coś jest tańsze i lepsze?!

12.02.2019, 18:00

Polskiej PESIE jeszcze niestety daleko do jakości Koreańczyków. Sporo było usterek poprzednich składów. A Hyundai jeszcze 500 mln tańszy!

12.02.2019, 16:50

To dopiero tramwaje, stylóweczka, szyk i elegancja. No i nie kosztują tyle floty co te durne pesy. Brawka!

12.02.2019, 14:13

Nieraz mi się obiło o uszy ze te PESY to awaryjne są, dobrze że nie bierzecie od nich kolejnych.

12.02.2019, 14:12

Ja wole żeby moje podatki było rozsądnie wydawane, i te pół miliarda mniej mnie cieszy :p

12.02.2019, 13:21

Ludzie i po co obrazac innych? jakie to male. to tylko przetarg a wy jakies bzdury o antypolskości piszecie. zacznicie sami od siebie a nie bagno na porządnych ludzi wylewacie Ja tam jestem za tymi nowymi tramwajami i nie narzekam

12.02.2019, 13:15

Sadowy pelna racja pluja się teraz ludzie ze nie polskie wybrali. a poco nam polskie które jezdzic nie będą? czytałem gdzies ze w ciągu ostatniego czasu te pesowe tramwaje miały ponad 100 usterek no masakra. dobrze ze teraz inne kupili no i firma na prawde zacna - przyjamniej ja lubie

12.02.2019, 13:12

ludzie zanim bzdury zaczniecie pisać to poczytajcie trochę sprawdzonych danych. Co z tego ze koreanczycy wygrali?? podatek i tak zostanie u nas a to się liczy. polecam artykul https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/koreanskie-tramwaje-w-warszawie-vat-zostaje-w-polsce-60837.html może trochę was nauczy o co common

12.02.2019, 01:04

Barany a dlaczego nie kupujecie tv manta, innych sprzętów polskich tylko iphon, LG, Huawei, Sony itp. ???? Booooo??? Szukajcie odpowiedników polskich a dopiero potem ujadajcie.

11.02.2019, 22:23

zapraszam do usunięcia ze stanowiska nieodpowiedzialnego prezydenta Rafała Trzaskowskiego. w pełni my Warszawiacy popieramy usuniecie ze stanowiska nawet taczkami, Trzaskowski zabrał pracę dla Polaków i dał zagranicznej korporacji - Precz

11.02.2019, 21:07

To PO to powinni zaorac. Wydawac nasze pieniadze tym azjatom.Komu oni na zlosc robia?Na pewno nie sobie tylko nam bo to my bedziemy przez nastepne 50 lat placic serwisowanie!!!!
Co jestescie slepi. Pseudo politycy!

11.02.2019, 18:07

I tak właśnie upada gospodarka. Pieniądze wydane w Polsce w Polsce zostają i procentują, bo ludzie maja prace płaca podatki itd. Jaki jest zatem interes Polski by wpakować kasę Koreańczykom?

11.02.2019, 17:55

Hehehe pisowskie trolle pewnie nie będą do nich wsiadać ;-)

11.02.2019, 16:54

ktos zwrócił uwagę ze Hyundaye sa głównie dla stojących ? :
)

11.02.2019, 16:52

trzaskowski ty smieciu antypolski

11.02.2019, 16:23

Proszą Unię Europejską o wsparcie i kasa idzie do państwa koreańskiego. POwinni cała kasę cofnąć i przeznaczyć na rozwój państwa w ramach UE.

11.02.2019, 11:52

Tylko zapomnieli powiedzieć że pieniądze wydane w Polsce zostaną w polskiej gospodarce i dadzą miejsca pracy Polakom,
i zapomnieli jeszcze powiedzieć ile będzie kosztował serwis i części zamienne , które będziemy musieli sprowadzać za miliony dolarów przez kilkadziesiąt lat .