Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I ty możesz chodzić ze skrzynką WOŚP

Karolina Kowalska
Już 18. raz zagra w tę niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. I tym razem epicentrum Wielkiego Finału będzie plac Defilad, na którym orkiestra da główny koncert. Wystąpią m.in. Arka Noego, Kasia Kowalska, Ewelina Flinta i IRA. O 20, tradycyjnie, do nieba poleci światełko Wielkiej Orkiestry, a po nim niebo rozświetlą fajerwerki. Chwilę wcześniej Jurek Owsiak poda wstępną sumę pieniędzy uzbieranych w całej Polsce.

W zeszłym roku ponad 180 tys. osób w różnym wieku uzbierało ponad 40 milionów złotych. W tę niedzielę suma może być jeszcze większa. Paradoksalnie, bowiem kryzys sprzyja pomaganiu innym. Z dorocznych badań nad filantropią przeprowadzonych przez stowarzyszenie Klon/Jawor wynika, że w 2009 r. datki na rzecz Orkiestry przekazało 42,2 proc. badanych. Przestała też spadać liczba wolontariuszy.

W niedzielę już od białego rana po Warszawie, tak jak po niemal wszystkich polskich miastach, chodzić będą wolontariusze ze specjalnie oznakowanymi puszkami i najdrobniejszy nawet datek nagradzać naklejanym na ubranie serduszkiem. Kwestować mogą nawet dzieci. Młodzież poniżej 16. roku życia może zbierać pieniądze pod opieką opiekuna upoważnionego przez Fundację WOŚP. W Warszawie zarejestrowano ponad 70 sztabów, których lista dostępna jest na stronie www.wosp.org.pl, m.in. Zespół Szkół nr 53 im. Stefanii Sempołowskiej (wosp-zs53.waw.pl), Uniwersytet Warszawski (wosp.uniwerek.com), XXIV Liceum Ogólnokształcące im. C. Norwida (wosp.loxxiv.norwida.wp.pl), Hufiec ZHP Warszawa Praga-Północ (wosp.pragapolnoc.zhp.pl).

Kandydaci na wolontariuszy podpisują regulamin, który mówi o tym, że kwesta może odbywać się tylko 10 stycznia 2010 r., nie wolno zmuszać nikogo do wsparcia orkiestry ani pukać do drzwi domów i mieszkań. Pod koniec dnia albo kiedy puszka jest pełna, wolontariusz ma obowiązek zanieść ją do sztabu i rozliczyć się co do grosza z zebranych pieniędzy. Wolontariusz nie musi chodzić z puszką przez cały dzień. Organizatorzy przypominają jednak, że 10 stycznia to czas, kiedy wszyscy mobilizują siły. Puszka powinna wrócić do sztabu przed godziną ustaloną przez jego koordynatorów.

Tak jak rok temu, Orkiestra zbierać będzie fundusze na leczenie dzieci z oddziałów onkologicznych. Za zebrane w zeszłym roku blisko 40 mln zł WOŚP udało się wyposażyć 60 pracowni radiologicznych w całej Polsce w nowoczesne aparaty USG oraz ultrasonografy i doposażyć istniejące pracownie rezonansu magnetycznego dla dzieci w zestawy anestezjologiczne, żeby badania przebiegały w bezpiecznym znieczuleniu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już 18 lat. Powstała 2 marca 1993 r. Założyli ją Jurek Owsiak i jego żona Lidia z przyjaciółmi. Celem pierwszej zbiórki było dofinansowanie Oddziału Chirurgii Dziecięcej w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Kolejnych - kupno najnowocześniejszego sprzętu do ratowania dzieci rannych w wypadkach, ratowania życia dzieci z wadami wrodzonymi, wspieranie diagnostyki w neonatologii i - już drugi rok z rzędu - wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto