W 2010 roku Warszawa będzie miejscem Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Będzie to pierwsze tej rangi wydarzenie w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Polska rywalizowała o organizację igrzysk m. in. z Belgią, Portugalią i Hiszpanią. W olimpiadzie weźmie udział 57 reprezentacji z całej Europy. 1600 sportowców 18-24 września przyszłego roku będzie brało udział w rywalizacji w dziewięciu dyscyplinach sportowych. Patronat nad Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych objął prezydent Lech Kaczyński. Niepełnosprawni sportowcy przyjadą do Warszawy z członkami rodzin i z trenerami. O ich bezpieczeństwo i sportową atmosferę dbać będą lekarze i wolontariusze. Fundacja zaprasza wszystkich chętnych, którzy nie ukończyli 18 lat, do sprawdzenia się w roli wolontariusza podczas igrzysk.

Rekrutacja rozpocznie się 5 grudnia. Rozgrywki sportowe, a będą to: trójbój siłowy, tenis stołowy, tenis, lekkoatletyka, koszykówka, badminton, piłka nożna, jazda szybka na wrotkach oraz program treningu aktywności motorycznej, odbywać się będą w obiektach sportowych SGGW, AWF, Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji oraz na Torwarze. Specjalne zawody bowlingu odbędą się w Rodzinnym Centrum Rozrywki "Hulakula" na ul. Dobrej 56. Igrzyska są częścią kampanii poświeconej niepełnosprawności intelektualnej, zmianie myślenia i postrzegania osób z tego rodzaju niepełnosprawnością i kształtowania pozytywnych postaw.

Po raz pierwszy w historii olimpiad specjalnych igrzyska wspierać będzie Ośrodek Informacji ONZ z siedzibą w Warszawie. Ambasadorami igrzysk zostali m.in. Dorota Staszewska, Joanna Brodzik, Paweł Wilczak i Cezary Pazura.

Z logo Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych wystąpią w kończącym sezon turnieju ATP World Tour Final w Londynie (22-29 listopada) debliści Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Obaj podkreślają, że mianowanie ambasadorami LIOS to dla nich zaszczyt, i zamierzają promować imprezę w wywiadach.

- Chcemy, by jak najwięcej ludzi dopingowało sportowców niepełnosprawnych intelektualnie - mówił Matkowski.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!