Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Polonijne Śląsk 2015: Spodziewamy się 800 zawodników z 25 krajów świata

Katarzyna Śleziona-Kołek
Igrzyska Polonijne Śląsk 2015: Spodziewamy się 800 zawodników z 25 krajów świata
Igrzyska Polonijne Śląsk 2015: Spodziewamy się 800 zawodników z 25 krajów świata Tomasz Hołod
Igrzyska Polonijne Śląsk 2015: 800 Polonusów z 25 krajów świata będzie rywalizować na igrzyskach polonijnych na Śląsku. Nawet 21 milionów Polonii rozsianej po całym świecie będzie mogło kibicować zawodnikom.

Igrzyska Polonijne Śląsk 2015: Spodziewamy się 800 zawodników z 25 krajów świata

Nawet 21 milionów Polonusów rozsianych po całym świecie może kibicować zawodnikom startującym podczas XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnym - Śląsk 2015. Ta największa impreza sportowa, odbywająca się co dwa lata, zostanie oficjalnie zainaugurowana już w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia na Stadionie Miejskim w Rybniku. W olimpiadzie, która potrwa do następnej soboty, a areną wydarzeń sportowych będą obiekty w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Chorzowie i Sosnowcu, weźmie udział blisko tysiąc Polonusów z 25 krajów świata.

- Spodziewamy się około 800-tysięcznej delegacji Polonusów z różnych zakątków globu. Najliczniejsza reprezentacja naszej Polonii przyjedzie do nas zza wschodniej granicy: Litwy, czy Ukrainy, ale będą też delegacje np. z dalekiej Argentyny, czy Australii - mówi nam Michał Wojaczek, koordynator ds. promocji i organizacji ceremonii XVII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych - Śląsk 2015.

Sportowcy będą rywalizować w blisko 20 różnych dyscyplinach sportowych, począwszy od tenisa ziemnego i stołowego, strzelectwa, kajakarstwa, piłki nożnej i siatkowej, a kończąc na windsurfingu, golfie, pływaniu, plażówce, brydżu, czy ringo. W tej ostatniej grze, która polega na rzucaniu gumowym kółkiem tak, aby upadło na boisku drużyny przeciwnej, weźmie udział ponad 120 zawodników Polonii m.in. z Węgier, Kanady, Czech, czy USA.

- Najliczniejsza będzie jednak reprezentacja lekkoatletów. Podczas igrzysk wystartują głównie zawodnicy amatorzy, którzy w ostatnich miesiącach bardzo skrupulatnie przygotowywali się do olimpiady. Część osób uprawiała kiedyś zawodowo różne dyscypliny sportowe. Teraz nasi zawodnicy chcą połączyć rywalizację z integracją z innymi Polonusami z różnych krajów świata. Wielu sportowców przyjedzie do nas z całymi rodzinami. To będzie wielkie święto sportu, ciekawych rozmów z Polonusami, ożywianie kontaktu z krajem ojczystym - dodaje Michał Wojaczek, który zaprasza mieszkańców nie tylko województwa śląskiego do kibicowania zawodnikom na obiektach sportowych, gdzie będą startować Polonusi. Organizatorzy zapraszają też na wydarzenia towarzyszące imprezie sportowej m.in. na koncerty np. zespołu Pectus (zagra na oficjalne otwarcie w niedzielę na rybnickim stadionie ok. godz. 21.45.) - Zapraszam do oglądania zawodów, na wydarzenie kulturalne. Wejścia na wszystko jest całkowicie bezpłatne - dodaje Wojaczek.

Inauguracja igrzysk będzie miała miejsce na rybnickim stadionie w niedzielę o godz. 17. Odbędzie się prezentacja drużyn narodowych, zaprzysiężenie zawodników i sędziów oraz zapalenie znicza olimpijskiego. Czekają nas także koncerty. Wydarzenie od godz. 20.50 transmitowane na żywo będzie prze TVP Polonia.
W następne dni w miastach współgospodarzy igrzysk (Rybnik, Wodzisław, Chorzów, Sosnowiec) będą rywalizować zawodnicy w niemal 20 dyscyplinach.

Każdego dnia po zakończonej rywalizacji sportowej sportowcy będą spotykać w wioskach olimpijskich, gdzie wręczane będą medale zakończonych tego dnia dyscyplin, występować będą polonijni oraz lokalni artyści.

Poza granicami Polski

Według różnych źródeł na świecie żyje blisko 21 milionów Polonusów. Największe skupiska Polonii mamy w USA - może mieszkać tu nawet 10 mln osób. W Niemczech żyje ok. 2 mln Polonii, w Brazylii - ok. 1,8 mln osób, w Anglii - blisko 750 tys. osób, a w Argentynie - prawie pół miliona. Największym ośrodkiem polonijnym na świecie jest amerykańskie miasto Chicago - może tam mieszkać nawet 2 mln Polonii.

Powody emigracji. Polacy emigrują z różnych powodów. Głównym powodem jest poprawa warunków życia - tzw. emigracja zarobkowa Na przełomie XIX i XX wieku emigracja wiązała się przeludnieniem ziem polskich pod zaborami. Emigracja po 1939 r. była związana z przymusowymi wysiedleniami. Po II wojnie światowej z Polski zaczęli emigrować m.in. żołnierze Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej - to tzw. emigracja polityczna. W latach 80. XX w. Polacy zaczęli emigrować z przyczyn ekonomicznych i politycznych. Do 1989 r. z kraju wyjechało ok. 1,2 mln obywateli. Po 1989 r. emigracja wiązała się z poprawą zarobków. Polacy wyjeżdżali m.in. do Anglii, USA, Francji.

O programie igrzysk czytajcie na dziennikzachodni.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto