Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny. Śladami nieznanej Warszawy

Redakcja
II Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny. Śladami nieznanej Warszawy
II Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny. Śladami nieznanej Warszawy materiały prasowe
II Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny - Siekierki, Ochota, Sielce, Saska Kępa czy Rembertów to tylko niektóre ze stołecznych dzielnic, których historię i nieznane zakątki będą mieli szansę poznać uczestnicy akcji, która rozpoczyna się w niedzielę.

II Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny. Śladami nieznanej Warszawy

- Pomysł cyklu zrodził się z obserwacji, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się wszelkie spacery po Warszawie. Widzimy, jak bardzo mieszkańcy chcą poznawać jej historię. A że jest lato, nie ma sensu siedzieć w murach i patrzeć na zdjęcia, pomyśleliśmy więc, że lepiej jest pójść w teren. Podczas spacerów często spotykamy się z mieszkańcami dzielnic, którzy pamiętają, jak wyglądały 30 czy 50 lat temu i chętnie o tym opowiadają. Specjalnie dla nas udostępniają też zakątki na co dzień zamknięte dla zwiedzających - opowiadała pomysłodawczyni inicjatywy Kinga Sochacka z Domu Spotkań z Historią.

Zobacz też: Wyjątkowe zdjęcia Warszawy. Udaj się w niezwykłą podróż po stolicy [GALERIA]

Cykl zainaugurowano w zeszłym roku i cieszył się dużą popularnością, wzięło w nim udział blisko 900 osób. - W wakacje zawsze mniej się dzieje i ludzie są spragnieni ciekawych propozycji, szczególnie na świeżym powietrzu. Na spotkania przychodzą zarówno osoby urodzone w Warszawie, mieszkańcy danych dzielnic, jak i "nowi" warszawiacy. Zarówno jedni, jak i drudzy mają szansę poznać historie zakątków, których dotąd nie znali i przechodzili obok obojętnie. Chcieliśmy też pokazać inne oblicze dzielnic uważanych za mniej interesujące czy peryferyjne. A okazuje się, że często mają naprawdę ciekawe zakątki - mówiła Sochacka.

Jednym z celów spacerów będą Siekierki – dzielnica, której niemal do końca XX w. udało się zachować wiejski charakter. Podczas wycieczki ulicami Gościniec, Nadrzeczną, Siekierkowską, Kątną i Polską uczestnicy poznają historię Siekierek, którą przybliżą m.in. mieszkańcy oraz fotografie z lat 30. Na zakończenie wycieczki zaplanowano wspólne odśpiewanie jednej z tradycyjnych, czerniakowskich piosenek.

Nazwa dzielnicy Ochota pochodzić ma od karczmy o tej samej nazwie, która znajdowała się prawdopodobnie przy obecnej ul. Kaliskiej 1. Wycieczka po niej będzie biegła zakątkami kolonii Staszica i Lubeckiego oraz niezrealizowanej dzielnicy im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Sielce znalazły się w granicach miasta w 1916 r. Wcześniej stanowiły popularny cel podmiejskich wypraw warszawiaków. Pomimo wielu zmian urbanistycznych do dzisiaj przetrwało tam wiele z dawnej zabudowy. Osią spaceru będzie historia folwarku sieleckiego, zabudowy willowej oraz budownictwa spółdzielczego i fabrycznego.

Czytaj też: Nawiedzone miejsca w Warszawie. Sprawdź, gdzie straszy!

Saska Kępa, dawniej wyspa na Wiśle, obecnie jest oazą zieleni i miejscem ożywionego życia towarzyskiego. Przyciąga również architekturą awangardowych projektantów takich jak Bohdan Lachert i Józef Szanajca, małżonkowie Brukalscy czy Lucjan Korngold. Klimat dzielnicy tworzą wille z zielonymi ogrodami, liczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw.

Rembertów niegdyś był miastem garnizonowym związanym z wojskiem od czasów carskich. Wycieczka po nim odbędzie się pod hasłem "Rembertów – Kolebka Orła Białego". Na jej trasie znajdzie się zabytkowa część Akademii Obrony Narodowej, spadkobierczyni Szkoły Rycerskiej - strzelnica tunelowa, kościół garnizonowy, Hotel Oficerski, Willa "Olbrychtówka", koszary carskie, stajnie, kasyno czy Park Militarny z zabytkowym sprzętem wojskowym

Po Warszawie i okolicach oprowadzą zarówno profesjonalni przewodnicy, jak i pasjonaci danych rejonów. Harmonogram spacerów rozpoczynających się 13 lipca został rozplanowany na dwa miesiące. W kolejne niedziele będzie można pospacerować po Włochach, Siekierkach, Starym Żoliborzu, Ochocie, Sielcach, Saskiej Kępie, Rembertowie, Otwocku, Ursusie i Ursynowie.

W większości będą to wycieczki piesze, z siodełka roweru będzie można jedynie zwiedzić Otwock i Ursynów, gdzie do obejrzenia są miejsca bardziej oddalone od siebie. Wycieczki są zaplanowane na dwie-trzy godziny. Na spacery nie ma zapisów, może w nich wziąć udział każdy, kto o podanej godzinie pojawi się w wyznaczonym miejscu. Ich lista i bliższe szczegóły są dostępne na stronie DSH.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto