Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile czasu trwa dojazd do pracy w Warszawie? Czym dojeżdżają mieszkańcy? Dziennie ponad 3 miliony podróży środkami komunikacji miejskiej

Gabi Kowalska
Ile czasu trwa droga do pracy w Warszawie? Codzienna trasa mieszkańców wygląda podobnie. Większość osób, żeby zdążyć na czas do pracy, musi wyjść z domu blisko godzinę przed rozpoczęciem swoich zajęć zawodowych. Średni czas dojazdu do pracy w Polsce to 41 minuta, co jest zbliżone do średniej europejskiej - 42 minuty. Jako środek transportu warszawiacy najczęściej wybierają komunikację miejską.
Ile czasu trwa droga do pracy w Warszawie? Codzienna trasa mieszkańców wygląda podobnie. Większość osób, żeby zdążyć na czas do pracy, musi wyjść z domu blisko godzinę przed rozpoczęciem swoich zajęć zawodowych. Średni czas dojazdu do pracy w Polsce to 41 minuta, co jest zbliżone do średniej europejskiej - 42 minuty. Jako środek transportu warszawiacy najczęściej wybierają komunikację miejską. Szymon Starnawski/Archiwum
Ile czasu trwa droga do pracy w Warszawie? Codzienna trasa mieszkańców wygląda podobnie. Większość osób, żeby zdążyć na czas do pracy, musi wyjść z domu blisko godzinę przed rozpoczęciem swoich zajęć zawodowych. Średni czas dojazdu do pracy w Polsce to 41 minut, co jest zbliżone do średniej europejskiej - 42 minuty. Jako środek transportu warszawiacy najczęściej wybierają komunikację miejską. Szczegóły poniżej.

Czas dojazdu do pracy w Polsce wynosi średnio 41 minut, co jest zbliżone do średniej Europy, czyli 42 minut. W Warszawie większość osób musi wyjść mniej więcej godzinę przed rozpoczęciem pracy. Środkiem transportu jest najczęściej komunikacja miejska. Korzysta z niej aż 47 proc. mieszkańców. Taki raport opublikował Portal Samorządowy.

Środki transportu

Po mieście pieszo porusza się 18 proc. mieszkańców, 47 proc. wybiera komunikację zbiorową, 32 proc. jeździ autem a tylko 3 proc. wybiera rower. Zaledwie 0.5 proc. warszawiaków korzysta z innych środków transportu, jak motocykl czy wykorzystanie parkingu P+R.

727 zarejestrowanych samochodów - tyle przypada na 1 tyś. warszawiaków. Jednak większość woli uniknąć stania w korkach i decyduje się na inny transport. Najczęściej wybierają komunikację miejską, a w szczególności metro.

Długość trakcji metra wynosi obecnie 29,2 km, w budowie jest kolejne 6,6 km. Szacuje się, że dziennie obie linie przewożą ponad 600 tys. pasażerów. Dla osób mieszkających nieco dalej dobrym rozwiązaniem jest także Szybka Kolej Miejska (SKM). Podróżuje nią ponad 6 proc. pasażerów transportu publicznego. W sumie Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie realizuje ok. 3 mln 350 tys. małych podróży w ciągu jednego dnia.

Rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają samochodu, skutera czy nawet roweru, ale nie chcą się poruszać innymi środkami, jest ich wynajęcie. W Warszawie można wypożyczyć około tysiąca aut elektrycznych, podobną liczbę skuterów oraz 5,3 tys. rowerów dostępnych na blisko 370 stacjach.


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto