Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztują święta?

gonzo19
gonzo19
W tym roku Boże Narodzenie kosztowało nas więcej niż w ubiegłym roku. Droga była żywność. Dużo też wydaliśmy na prezenty.

134 złote to koszt świątecznego koszyka, w którym znalazły się towary z promocji w hipermarketach oraz najtańsza choinka z zestawem bombek. Ryby morskie zdrożały o 5-10 procent w porównaniu z końcem grudnia ubiegłego roku.

Wciąż na polskim wigilijnym stole musi się znaleźć karp i śledź, ale systematycznie z roku rok w okresie przedświątecznym rośnie sprzedaż innych gatunków ryb, głównie pangi.

Droższa żywność

– Myślę, że w naszych sklepach w okresie przedświątecznym obroty wzrastają gdzieś w granicach 10-15 procent w porównaniu z innymi tygodniami roku. To już nie te czasy, kiedy ludzie robili wielkie zakupy i duże zapasy. Sądzę jednak, że w dużych hipermarketach wzrost sprzedaży jest pod koniec grudnia znacznie większy – mówi Paweł Nachtman – kierownik Działu Handlowego spółdzielni Społem w Radomiu.

Wiadomo, że tegoroczne święta są droższe od ubiegłorocznych. Zdrożało wiele produktów spożywczych, bez których trudno sobie wyobrazić kolację wigilijną, czy bożonarodzeniowy obiad.

Walka na promocje

W tym roku systematycznie rosły ceny mięsa, wędlin, nabiału, ryb, mąki, kawy, owoców cytrusowych, słodyczy, ale też alkoholi.

– Wzrost cen niektórych artykułów spożywczych spowodowany był inflacją, albo innymi czynnikami rynkowymi. To nie jest tak, że handlowcy przed świętami podnoszą ceny, czując koniunkturę. Wręcz przeciwnie: wszyscy ścigają się w promocjach, aby ściągnąć jak najwięcej klientów. Robią to już nie tylko hipermarkety, ale też mniejsze sklepy, w tym nasza sieć – mówi Paweł Nachtman.

Wabiki na klienta

Najlepszym przykładem na stosowanie "wabika” na klientów są ceny żywego karpia. Przez cały rok cena żywej ryby wahała się od 12 do 14 złotych. Na początku grudnia hipermarkety rozpoczęły wyścig w obniżaniu cen karpia schodząc nawet poniżej 10 złotych. Jednak przed Wigilią cena karpia znowu drożała, a klienci mieli problem z jego kupieniem. "Zjazdy cenowe” w sieciach handlowych dotyczą też wybranych produktów spożywczych, na przykład niektórych rodzajów wędlin, albo owoców.

Więcej na zakupy

Przed świętami nie było widać specjalnie dużych kolejek w sklepach drogeryjnych, odzieżowych, sportowych, albo z zabawkami, choć wiadomo, że obyczaj wkładania prezentów pod choinkę jest już bardzo powszechny.

Z ogólnopolskich badań wynika, że na przygotowanie świąt i prezenty dla najbliższych przeciętna polska rodzina mogła wydać nawet 1500 złotych.

Źródło:
Ile kosztują nas te święta? Policzyliśmy
Echo Dnia



Zobacz również:
Święta Bożego Narodzenia - serwis specjalyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto