Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile w nas zainwestują?

Przemysław Przybylski
Polskie przedsiębiorstwa ponoszą część winy za niezrealizowane obietnice Amerykanów. Ci starają się minimalizować koszty. NIK upubliczniła raport dotyczący zobowiązań offsetowych, jakie zawarto, gdy Polska w 2003 r.

Polskie przedsiębiorstwa ponoszą część winy za niezrealizowane obietnice Amerykanów. Ci starają się minimalizować koszty.

NIK upubliczniła raport dotyczący zobowiązań offsetowych, jakie zawarto, gdy Polska w 2003 r. kupowała od USA 48 samolotów F-16. Ich producent firma Lockheed Martin Corporation ma zainwestować w polską gospodarkę i restrukturyzację konkretnych przedsiębiorstw ponad 6 mld dolarów. To kwota obowiązkowa. Potencjalnie inwestycja może wzrosnąć do ok. 10 mld dolarów. Amerykanie na wywiązanie się z umowy mają 10 lat.

Na liście firm, które mają zostać zrestrukturyzowane znalazły się, m.in., WZL nr 2 z Bydgoszczy. W raporcie NIK czytamy, że zakład jest jednym z przykładów nierozpoczętych projektów: "Modernizacja WZL w Bydgoszczy - nierzetelna i niewiarygodna okazała się firma Aircraft - dostarczona przez nią dokumentacja nie miała wartości technicznej i technologicznej, była do kupienia przez Internet". Bydgoski zakład zmienił umowę i w ubiegłym roku podpisał umowę z LMC na serwisowanie F-16.

- To była inna firma niż Aircraft. Nic nie straciliśmy - wyjaśnia Bogdan Adamczyk z zarządu WZL nr 2. - Obecna umowa (Z LMC - przyp. red.) jest realizowana. Z oceną trzeba poczekać do końca roku.

Według NIK, tylko co 4 realizowany projekt wypełnił rzeczywiste cele offsetu. Przyczyną jest słabe przygotowanie polskich przedsiębiorstw do prowadzenia negocjacji biznesowych. Do tego spółki z sektora obronnego znajdują się w złej sytuacji ekonomicznej i nie mają doświadczenia w podpisywaniu kontraktów, a Amerykanie dążą do minimalizacji kosztów. Chociaż do tej pory zrealizowano 83 proc. planu to NIK ostrzega, że LMC może poprzestać na zainwestowaniu wymaganej kwoty. Kontrola objęła lata 2003-2006 i uwzględniła dane do końca 2008 r.

Ministerstwo Gospodarki, które nadzoruje realizację offsetu, problemu nie widzi i nie martwi się, że LMC może poprzetsać na zainwestowaniu obowiązkowej kwoty. W komunikacie resortu czytamy, m.in.,: "Funkcjonujący obecnie w MS system monitorowania i kontroli realizacji Zobowiązań Offsetowych nie budzi zastrzeżeń (...) Takie wnioski płyną z kontroli NIK".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto