Na latarniach przy Krakowskim Przedmieściu zawisną koronkowe girlandy, a drzewa rozbłysną tysiącami kolorowych lampek

Na latarniach przy Krakowskim Przedmieściu zawisną koronkowe girlandy, a drzewa rozbłysną tysiącami kolorowych lampek. To jedna z najpiękniejszych części Traktu (© Bartek Ryży/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kaskady świateł na placu Trzech Krzyży, lodowe Nowe Miasto, rozświetlone Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Ujazdowskie. Grudniowa stolica ma uwodzić bajkowym oświetleniem i świąteczną atmosferą. Trakt Królewski ma konkurować z paryskimi Champs Elysées.

Przed świętami Warszawa chce uwodzić - iluminacją Traktu Królewskiego, kaskadami światła na północnopraskiej fabryce Wedla, choinkami na placu Zamkowym i pod Pałacem Kultury i Nauki. - Stolica wypięknieje na święta - przekonuje szefowa stołecznego biura promocji Katarzyna Ratajczyk i liczy na to, że bożonarodzeniowa dekoracja przyciągnie do Warszawy turystów.

Turyści wabieni światełkami w spotach

Newslettery z informacją o iluminacji wysłała już do Skandynawii, Hiszpanii, Anglii i Irlandii. Informuje w nich o stołecznych atrakcjach świątecznych i zachęca do odwiedzin w grudniowej Warszawie. Piękne zdjęcia i zachęcające opisy trafią do zagranicznych biur podróży i - być może - zainspirują podróżników do wycieczki na Wschód.

Ale ratusz liczy nie tylko na cudzoziemców. Bajkowa iluminacja ma przyciągnąć także krajanów z najodleglejszych zakątków Polski, którzy po świąteczną magię jeździli dotąd do Krakowa. Starannie wyreżyserowane, sfilmowane przez świetnych operatorów, a potem idealnie zmontowane spoty przez trzy tygodnie będą emitowane w telewizji Polsat i na ekranach w metrze. A wielkoformatowe reklamy iluminacji trafią na billboardy w jedenastu miastach.

To nie koniec działań promocyjnych. Miasto wyprodukuje 5 grudnia pocztówki ze zdjęciem z rozświetlonego Traktu. Jeszcze tego samego dnia będzie je można wysłać bliskim z życzeniami na święta. Mają konkurować z banalnymi wizerunkami drzewek i mikołajów i, jednocześnie, zachęcać do wizyty w stolicy.

Tym razem Polacy, przez lata zasypywani pocztówkami z migoczącą choinką pod Rockefeller Center w Nowym Jorku czy girlandami na paryskich Polach Elizejskich będą mogli odgryźć się nadawcom. Rzeczywiście, jest się czym chwalić. Tegoroczna iluminacja przyćmi zeszłoroczną, która wzbudzała zachwyt nie tylko turystów, ale i samych warszawiaków wyrwanych z grudniowej szarości. Choć w grudniu 2008 r. iluminacja dotarła wyłącznie do ronda de Gaulle'a, na Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście ściągali mieszkańcy najodleglejszych dzielnic. Tym razem iluminacja dociera do Gagarina, ciągnąc się przez plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie, przez Belwederską, aż do skrzyżowania ze Spacerową i Gagarina. I choć Trakt Królewski kończy się dopiero w Wilanowie, oświetlony został jego najatrakcyjniejszy, zabytkowy fragment.

Miasto i odpowiedzialna za dekoracje firma Multidekor braci Tomasza i Grzegorza Podogrockich przygotowała kilka niespodzianek. 25 latarni na odcinku od ronda de Gaulle'a do placu Trzech Krzyży przystrojonych zostanie świetlnymi koronami. Na placu dwa drzewa okryją się topniejącymi soplami, które dzięki grze świateł wyglądać będą jak prawdziwe. Przed kościołem św. Aleksandra stanie natomiast ponadośmiometrowa kaskadowa świetlna fontanna z pięcioma misami. Rajcy mają nadzieję, że przyciągnie ona na plac Trzech Krzyży więcej osób niż popularna knajpiana triada Szpilka, Szpulka i Szparka. Okrzyki zachwytu wzbudzi też z pewnością dziesięciometrowa rzeźba lodowa z efektem płynącej wody na placu Na Rozdrożu. Spod kościoła św. Aleksandra dojdziemy do niej upiększoną przez lampiony trasą przy Łazienkach.

Na wyraźną prośbę warszawiaków Zarząd Terenów Publicznych postanowił rozświetlić też Rynek Nowego Miasta i przylegające do niego ulice Długą i Freta. Koszt dekoracji, których montaż zaczął się już 20 listopada, to prawie 4 mln zł.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!