Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacje-Kultura-Kapitał społeczny na Warmi i Mazurach

Redakcja
Cykl spotkań pt. „WARMIA I MAZURY: INNOWACJE - KULTURA - KAPITAŁ SPOŁECZNY” ma rozpocząć dyskusję nad kondycją działań kulturotwórczych na Warmii i Mazurach oraz stworzenie platformy wymiany myśli i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów życia społecznego służącej rozwojowi życia społecznego regionu.

Konserwatoria mają służyć wymianie doświadczeń i systematycznej refleksji o stanie kultury regionu, jego specyfice, uwarunkowaniach, szczególnych potrzebach mieszkańców i wreszcie potencjale kulturotwórczym.

Według autorów „Diagnozy Społecznej 2007” prof. prof. Czapińskiego i Panka, kapitał społeczny stanowi istotę społeczeństwa obywatelskiego, z pewnością zaś społeczeństwa efektywnego rozwojowo. Kapitał społeczny rozumiany jest przez nich jako sieci społeczne regulowane normami moralnymi lub zwyczajem (a nie, lub nie tylko, formalnymi zasadami prawa), które wiążą jednostkę ze społeczeństwem w sposób umożliwiający jej współdziałanie z innymi dla dobra wspólnego. Poziom rozwoju ekonomicznego traktować można jako końcowy efekt kapitału społecznego lub jako jedną z jego funkcji. Wiele badań wskazuje na bardzo niski poziom kapitału społecznego Warmii i Mazur. Należy on do najniższych w Europie. Sądzimy, że aktywność instytucji i organizacji kulturalnych naszego regionu może mieć istotny wpływ na zmianę tego stanu rzeczy.

Do udziału w konwersatoriach zaproszeni są pracownicy samorządowych instytucji kultury, liderzy stowarzyszeń i społeczności lokalnych, przedstawiciele samorządów lokalnych, pracownicy naukowi i studenci szkół wyższych.

KONWERSATORIUM
Dylematy i wyzwania edukacji kulturalnej - Olsztyn, 16 listopada
Program
10.30 - Powitanie gości – Krzysztof Stachowski, Dyrektor Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
10.35 - Wystąpienie Jolanty Szulc, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
10.45 - Wykłady: „Dylematy Edukacji Kulturalnej”.
Prof. dr hab. Zbigniew Kwieciński
Dr hab. Barbara Fatyga
Dr Ryszard Żółtaniecki
11.45 - Dyskusja.
12.15 - Regionalny program wspierania społecznego ruchu kulturalnego.
Informacja Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie o systemie grantów w 2010 roku – Elżbieta Piechowicz. Informacja o planowanych działaniach CEiIK - Ryszard Michalski.
12.30 - Przerwa na kawę.
13 - "Rekomendacje dla działań w obszarze edukacji kulturalnej na Warmii i Mazurach”. Moderowane seminaria w trzech grupach roboczych.
14 - Omówienie wyników pracy grup roboczych. Panel podsumowujący.

Uczestnicy:
- pracownicy samorządowych instytucji kultury
- liderzy stowarzyszeń i społeczności lokalnych
- pracownicy naukowi i studenci olsztyńskich uczelni

Organizator:
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Sylwetki wykładowców
- Zbigniew Kwieciński
Socjolog edukacji, wykładowca akademicki. Profesor w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badacz nierówności społecznych w oświacie, zwłaszcza wykluczania przez szkołę dzieci i młodzieży z kultury. Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Doktor honoris causa Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
- Barbara Fatyga
Doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kulturoznawca i socjolog młodzieży. Praca doktorska: Teoretyczne koncepcje stylu życia w polskich badaniach socjologicznych, napisana w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN pod kierunkiem prof. dr. hab. Edmunda Wnuka-Lipińskiego Habilitacja w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW na podstawie książki Dzicy z naszej ulicy. Antropologia kultury młodzieżowej (1999). Główne zainteresowania badawcze to: socjologia i antropologia młodzieży, metodologia badań jakościowych, problematyka stylów życia, teoria kultury współczesnej. Twórczyni i kierownik (od 1991) Ośrodka Badań Młodzieży w ISNS UW. W ISNS UW kieruje pierwszą w Polsce specjalizacją na studiach dziennych i zaocznych: Antropologia współczesności. Animacja działań lokalnych (od 1993). Wypromowała ponad 100 magistrów i 3 doktorów. Jest autorką około 200 prac publikowanych po polsku, angielsku, francusku, niemiecku i rosyjsku.
- Ryszard Żółtaniecki
Socjolog, dyplomata, dyrektor Instytutu Dyplomacji w Collegium Civitas. Prezes Fundacji Kultury. Związany z uniwersytetami w Padwie i Dublinie (lata 80). Visiting scholar w University of Florida w Gainesville (1980–1981). Dyrektor Departamentu Polityki Kulturalnej i Naukowej w MSZ (1990). Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Grecji i na Cyprze (1991–1996). Był dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza. Ponadto pełnił funkcje: doradcy ministra spraw zagranicznych, wicedyrektora Departamentu Promocji i Informacji w MSZ oraz dyrektora Departamentu Polityki Kulturalno-Naukowej. Prezes Fundacji Kultury (od 2005). Członek Rady Fundacji „Artes Liberales” (od 1998).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto