Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Irak na warszawskim Żeraniu. Zobaczcie, jak kręcili film "Karbala" [ZDJĘCIA]

STUL/mat. pras.
Irak na warszawskim Żeraniu. Zobaczcie, jak kręcili film "Karbala" [ZDJĘCIA]
Irak na warszawskim Żeraniu. Zobaczcie, jak kręcili film "Karbala" [ZDJĘCIA] mat. pras.
Nawet 50 osób dziennie, przez siedem tygodni, w pocie czoła budowało w Warszawie kawałek irackiego miasta. Setki godzin ciężkiej pracy zostały zwieńczone dopracowaną scenografią. W samym sercu Żerania postawiono ratusz, posterunek policji i meczet, wiernie odwzorowujące realia bitwy o City Hall. Tak powstawał film "Karbala", który będzie można oglądać od 11 września.

Autorem scenografii do filmu "Karbala" jest Marek Warszewski, zeszłoroczny laureat Orła za film "Miasto 44". Jak sam przyznaje, pomysł stworzenia irackiego miasta w Warszawie był bardzo śmiały, ale wytężona praca całego zespołu przypieczętowana została sukcesem. – Najbardziej cieszą pochlebne opinie irackich statystów, którzy obecni byli na polskim planie – komentuje Warszewski. Polscy filmowcy otrzymali także ogromną pomoc od żołnierzy, którzy uczestniczyli w bitwie. Dzięki nim łatwiej było odtworzyć scenografię, a także używaną podczas walki broń.

Część zdjęć do produkcji opowiadającej historię bohaterskiej obrony City Hall przez polsko-bułgarskie oddziały kręcono także w Jordanii. – Na Bliskim Wschodzie, gdzie się nie obejrzeć, trudno o bezpieczeństwo zwykłego przybysza z Europy, a co dopiero całej ekipy filmowej – opowiada Krzysztof Łukaszewicz, reżyser „Karbali”. – Początkowo mieliśmy kręcić zdjęcia wyjazdowe w Egipcie, ale wybuchła tam rewolucja i walki o władzę. Potem w Kurdystanie, który wkrótce został zaatakowany przez dżihadystów. Potem w południowej Turcji, gdzie przy granicy z Syrią także wprowadzono stan wyjątkowy. Ostatecznie postawiliśmy na Jordanię. Kiedy przyjechaliśmy na dokumentację, konsul życzył nam powodzenia na zdjęciach, jednocześnie radząc nam robić te zdjęcia jak najszybciej, póki jest spokojnie – dodaje.
Było to bardzo duże przedsięwzięcie logistyczne, bo polscy filmowcy musieli zadbać m.in. o transfer drogą morską oraz powietrzną pojazdów wojskowych, broni, elementów scenograficznych oraz sprzętu filmowego.

W filmie zobaczymy m.in. Bartłomieja Topę, Antoniego Królikowskiego, Hristę Shopova, Atheera Adela i Tomasza Schuchardta. Reżyserem i autorem scenariusza jest Krzysztof Łukaszewicz a produkcja trafi na ekrany polskich kin we wrześniu. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Bulgarian National Film Center i powstaje przy wsparciu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. oraz należących do niej spółek.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto