Islamofobia w Warszawie. Dyskusja o lękach i uprzedzeniach do islamu

Islamofobia w Warszawie. Dyskusja o lękach i uprzedzeniach do islamu (© Fot. Polskapresse zdj. ilustracyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Islamofobia w Warszawie. Dyskusja o lękach i uprzedzeniach do islamu „Islamofobia w Europie – uprzedzenia czy uzasadniony lęk?” to temat panelu dyskusyjnego, który ma się odbyć we wtorek 21 stycznia o godz. 18 w Państwomiasto przy ul. Generała Andersa 29.

Islamofobia w Warszawie. Dyskusja o lękach i uprzedzaniach do islamuW polskiej debacie publicznej coraz częściej pojawia się temat strachu przed islamem. Islamofobia staje się coraz bardziej powszechna. Obraz wyznawców islamu budowany jest głównie w internecie. Jest to obraz jednoznacznie negatywny. Czy dyskusja na temat islamofobii w Warszawie zmieni pogląd, postrzeżenia?

Organizatorzy panelu o islamofobii chcą szczegółowo poruszyć ten temat. - Dyskurs „islamizacji” Europy przykładany jest do właściwie każdego zjawiska, od radykalizacji nastrojów widocznych wśród niektórych członków muzułmańskich społeczności po wojny i niepokoje społeczne w Syrii i Afryce Północnej, których efektem jest napływ do Europy uchodźców wyznania muzułmańskiego – możemy przeczytać na Facebooku.

Islamofobia w Warszawie: czy warto się bać islamu?Spotkanie poprowadzi Paula Langnerowicz - studentka socjologii stosowanej i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini warszawskiego koła Stowarzyszenia Projekt: Polska i redaktorka naczelna portalu działasz.pl prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

- Zdecydowałam się poprowadzić panel, ponieważ z niepokojem obserwuję pewien trend mocno uwidaczniający się w debacie publicznej - mówi Paula Langnerowicz. - Coraz więcej dyskusji toczonych zarówno przez ekspertów i ekspertki jak i zwykłych obywateli i obywatelki nie ma na celu uwspólnienia obrazu sytuacji, dojścia do wspólnych wniosków bądź rozwiązań lecz przeradza się w starcie, w którym wygrywa silniejszy, głośniejszy i nierzadko też agresywniejszy. To nie wróży dobrze rozwiązywaniu społecznych problemów, których w Polsce mamy całkiem sporo - podkreśla Langnerowicz.

Panel jeszcze się nie odbył, a już zbiera negatywne opinie. - Pomysłodawcy tego spotkania nie ustrzegli się już z góry określenia, jakim ono powinno się zakończyć. Użyto bowiem słowa "islamofobia". A fobia, wg słownika języka polskiego to "uporczywy, chorobliwy lęk przed określonymi przedmiotami lub sytuacjami". Jeśli lęk jest chorobliwy, to nie może być uzasadniony... - pisze na FB Marcin. - Z tego co zauważyłam spotkanie będzie dosyć mocno ukierunkowane, dlaczego nie zaprosiliście kogoś z nieco bardziej "opozycyjnego obozu"? - pyta Katarzyna.

Czytaj także: Debata z Hanną Gronkiewicz-Waltz w Państwomiasto

Islamofobia wymaga dyskusji. - Debata jest otwarta i mamy nadzieję, że każda zainteresowana tematem osoba będzie mogła wynieść z niej coś wartościowego dla siebie – komentuje Paula Langnerowicz. - Sytuacja imigrantów i imigrantek przybywających do Europy przyciąga ostatnimi czasy wzmożoną uwagę mediów oraz opinii publicznej. Zwłaszcza wobec społeczności muzułmańskich można zaobserwować dużą nieufność i lęk. Trudno się temu dziwić, przekazy, które otrzymujemy z mediów są najczęściej skupione na pojedynczych aktach wrogości i agresji płynącej z obydwu stron, a to na pewno sprzyja radykalizowaniu się postaw i poglądów - podkreśla Paula Langnerowicz.

Wtorkowy panel o islamofobii będzie poszukiwaniem odpowiedzi na takie pytania, jak źródła stereotypów i uprzedzeń, rzeczywisty obraz społeczności muzułmańskich w Europie. Do udziału w panelu zaproszone zostały osoby związane głównie naukowo z poruszaną problematyką. Islamofobia w Warszawie to panel, w którym udział wezmą kobiety.

Islamofobia: dyskusja w Warszawie. Paula Langnerowicz o islamie- Czy Islam nam w jakiś sposób zagraża? Tego jako moderatorka będą chciała się dowiedzieć z rozmowy naszych panelistek z publicznością. Swoje osobiste przekonania na czas debaty chowam do kieszeni i zdaję się na wiedzę naukową. Sama mam zresztą sporo pytań i wątpliwości, które mam nadzieję, że zostaną rozwiane - nie ukrywa Langnerowicz. W dyskusji o islamofobii udział wezmą: Dominika Blachnicka - Ciacek - doktorantka socjologii wizualnej w Goldsmiths College, Magdalena Lubańska – antropolog religii, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Emina Ragipović – prezes Fundacji Kultura bez Granic, koordynatorka Helsińskiej Fundacji na Bałkanach, dziennikarka i działaczka sektora pozarządowego.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ketyov (gość)

dlaczego ciagle mowi się o islamofobii.ja nie boje się islamu ja nim się brzydzę i nim gardze.ale na pewno się nie boje.

odszkodowania (gość)

Takija i Ketman - to dwie główne zasady muzułmanów zmierzające do jednego - oszukania za wszelką cenę każdego niewiernego (tzn. wyznawcę innej religi, ale i ateistę)

Rorek (gość)

Brudasy i pedofile, tak samo pokopani jak ich falszywy prorok mohammed (morderca, gwalciciel i oszust).

Zyta (gość)

O czym tu w ogóle rozmawiać. Wystarczy zobaczyć co się dzieje u nich... Kobiety bez żadnych praw, często za (domniemaną) zdradę oblewane kwasem, podpalane... sprowadzone do funkcji służącej męża. Gwałcenie europejek uznawane za czyn chwalebny. A my zamiast powiedzieć nie, dajemy im jeszcze wolną rękę w Polsce, a u nas chcą doprowadzić do takiego samego syfu. (we Francji pobili mężczyznę, bo jadł kanapkę z szynką) Islamiści są piękni w tym, co mówią, szkoda, że żadne czyny o tym nie świadczą. Hmm a co z koranem, w którym jest napisane, że powinno się zabijać wyznawców innych religii? Jak im tu źle to niech wypier*** tam skąd przyszli, nikt ich tu nie trzyma.To chorzy wyznawcy chorej religii, nie dajmy sobie założyć worka na głowę! Polsko obudź się wreszcie!!!