Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Islamofobia w Warszawie. Dyskusja o lękach i uprzedzeniach do islamu

Martyna Kalinowska
Islamofobia w Warszawie. Dyskusja o lękach i uprzedzeniach do islamu „Islamofobia w Europie – uprzedzenia czy uzasadniony lęk?” to temat panelu dyskusyjnego, który ma się odbyć we wtorek 21 stycznia o godz. 18 w Państwomiasto przy ul. Generała Andersa 29.

Islamofobia w Warszawie. Dyskusja o lękach i uprzedzaniach do islamu

W polskiej debacie publicznej coraz częściej pojawia się temat strachu przed islamem. Islamofobia staje się coraz bardziej powszechna. Obraz wyznawców islamu budowany jest głównie w internecie. Jest to obraz jednoznacznie negatywny. Czy dyskusja na temat islamofobii w Warszawie zmieni pogląd, postrzeżenia?

Organizatorzy panelu o islamofobii chcą szczegółowo poruszyć ten temat. - Dyskurs „islamizacji” Europy przykładany jest do właściwie każdego zjawiska, od radykalizacji nastrojów widocznych wśród niektórych członków muzułmańskich społeczności po wojny i niepokoje społeczne w Syrii i Afryce Północnej, których efektem jest napływ do Europy uchodźców wyznania muzułmańskiego – możemy przeczytać na Facebooku.

Islamofobia w Warszawie: czy warto się bać islamu?

Spotkanie poprowadzi Paula Langnerowicz - studentka socjologii stosowanej i antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini warszawskiego koła Stowarzyszenia Projekt: Polska i redaktorka naczelna portalu działasz.pl prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

- Zdecydowałam się poprowadzić panel, ponieważ z niepokojem obserwuję pewien trend mocno uwidaczniający się w debacie publicznej - mówi Paula Langnerowicz. - Coraz więcej dyskusji toczonych zarówno przez ekspertów i ekspertki jak i zwykłych obywateli i obywatelki nie ma na celu uwspólnienia obrazu sytuacji, dojścia do wspólnych wniosków bądź rozwiązań lecz przeradza się w starcie, w którym wygrywa silniejszy, głośniejszy i nierzadko też agresywniejszy. To nie wróży dobrze rozwiązywaniu społecznych problemów, których w Polsce mamy całkiem sporo - podkreśla Langnerowicz.

Panel jeszcze się nie odbył, a już zbiera negatywne opinie. - Pomysłodawcy tego spotkania nie ustrzegli się już z góry określenia, jakim ono powinno się zakończyć. Użyto bowiem słowa "islamofobia". A fobia, wg słownika języka polskiego to "uporczywy, chorobliwy lęk przed określonymi przedmiotami lub sytuacjami". Jeśli lęk jest chorobliwy, to nie może być uzasadniony... - pisze na FB Marcin. - Z tego co zauważyłam spotkanie będzie dosyć mocno ukierunkowane, dlaczego nie zaprosiliście kogoś z nieco bardziej "opozycyjnego obozu"? - pyta Katarzyna.

Czytaj także: Debata z Hanną Gronkiewicz-Waltz w Państwomiasto

Islamofobia wymaga dyskusji. - Debata jest otwarta i mamy nadzieję, że każda zainteresowana tematem osoba będzie mogła wynieść z niej coś wartościowego dla siebie – komentuje Paula Langnerowicz. - Sytuacja imigrantów i imigrantek przybywających do Europy przyciąga ostatnimi czasy wzmożoną uwagę mediów oraz opinii publicznej. Zwłaszcza wobec społeczności muzułmańskich można zaobserwować dużą nieufność i lęk. Trudno się temu dziwić, przekazy, które otrzymujemy z mediów są najczęściej skupione na pojedynczych aktach wrogości i agresji płynącej z obydwu stron, a to na pewno sprzyja radykalizowaniu się postaw i poglądów - podkreśla Paula Langnerowicz.

Wtorkowy panel o islamofobii będzie poszukiwaniem odpowiedzi na takie pytania, jak źródła stereotypów i uprzedzeń, rzeczywisty obraz społeczności muzułmańskich w Europie. Do udziału w panelu zaproszone zostały osoby związane głównie naukowo z poruszaną problematyką. Islamofobia w Warszawie to panel, w którym udział wezmą kobiety.

Islamofobia: dyskusja w Warszawie. Paula Langnerowicz o islamie

- Czy Islam nam w jakiś sposób zagraża? Tego jako moderatorka będą chciała się dowiedzieć z rozmowy naszych panelistek z publicznością. Swoje osobiste przekonania na czas debaty chowam do kieszeni i zdaję się na wiedzę naukową. Sama mam zresztą sporo pytań i wątpliwości, które mam nadzieję, że zostaną rozwiane - nie ukrywa Langnerowicz. W dyskusji o islamofobii udział wezmą: Dominika Blachnicka - Ciacek - doktorantka socjologii wizualnej w Goldsmiths College, Magdalena Lubańska – antropolog religii, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Emina Ragipović – prezes Fundacji Kultura bez Granic, koordynatorka Helsińskiej Fundacji na Bałkanach, dziennikarka i działaczka sektora pozarządowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto