Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadąc w tropiki pamiętaj: po pierwsze: higiena

Maria Zawała
W tropikach do spożycia i mycia zębów należy zawsze używać wody odpowiednio przygotowanej (z dobrego źródła — butelkowana z gwarancją jałowości) lub przegotowanej.

W tropikach do spożycia i mycia zębów należy zawsze używać wody odpowiednio przygotowanej (z dobrego źródła — butelkowana z gwarancją jałowości) lub przegotowanej. Gotowanie przez kilkanaście minut zapewnia wodzie czystość bakteriologiczną. Unikać należy butelkowanych płynów orzeźwiających z miejscowych wytwórni, wody w różnego typu naczyniach serwowanej do posiłków oraz lodu w kostkach.

Owoce i jarzyny przed spożyciem należy starannie umyć w wodzie z detergentem, a następnie wrzucić je na blisko minutę do wrzącej wody. Owoce po umyciu należy obrać z łupin. W warunkach hotelowych unikać należy sałatek z surowych jarzyn i owoców. Oprócz powyższych pokarmów częstym źródłem zakażenia (np. wirusem zapalenia wątroby typu A) są „owoce morza”.

W szerzeniu się chorób przenoszonych drogą pokarmową mają znaczenie muchy, które przenoszą bakterie, wirusy i cysty pierwotniaków.


Brud i malaria
Mówi dr Alicja Książek starszy asystent Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach

Ogromna większość osób po powrocie z krajów o gorącym klimacie nie doznaje żadnego uszczerbku na zdrowiu. Najczęstsze dolegliwości dotyczą chorób przewodu pokarmowego, w tym wirusowego zapalenia wątroby typu A. „Choroby brudnych rąk” przywlekamy głównie z północnej Afryki: Algierii, Tunezji i Egiptu oraz z krajów południowej Europy: Bułgarii i Rumunii. Jeśli chodzi o woj. śląskie zanotowaliśmy w ciągu ostatnich sześciu lat kilkadziesiąt takich przypadków. Podejrzewamy, że jest ich więcej, ale nie wszystkie zgłaszane są jako związane z wyjazdami. Zwiększa się za to w woj. śląskim /ponieważ więcej podróżujemy- przyp. red. / liczba osób chorych na malarię, które zaraziły się tą chorobą w Afryce Centralnej oraz w Ameryce Południowej.

Nie zapominać o grypie
Mówi mgr Dorota Bukowska, starszy asystent Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach:

Zanim wyjedziemy w tropiki powinniśmy się zaszczepić. Obowiązkowo przeciw żółtej gorączce. Obszary występowania tej choroby to środkowa część Afryki i północna część Ameryki Południowej. Szczepienia przeciw innym chorobom są już tylko zalecane, jednak jeśli ktoś jedzie np. na tramping powinien zaszczepić się przeciw żółtaczce pokarmowej czy durowi brzusznemu. Wielu turystów bagatelizuje szczepienia przeciw tężcowi, a przecież o skaleczenie podczas urlopu nietrudno. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się też szczepić przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czyli żółtaczce wszczepiennej. Jeśli zaś udajemy się latem w rejon Indii czy Chin koniecznie zaszczepmy się przeciw grypie, która w tamtych rejonach świata jest groźna przez cały rok. Jeśli chcemy odwiedzić Mekkę, obowiązkowo trzeba zaszczepić się przeciw meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu, gdyż bez tego szczepienia nie zostaniemy w te okolice wpuszczeni. Młodzi wyjeżdżający do Afryki i na daleki Wschód powinni przypominająco zaszczepić się przeciw poliomelitis.

DOKĄD NA ZASTRZYK

Szczepionki przeciwko żółtej gorączce wykonuje w woj. śląskim wyłącznie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, tel (0 32) 351 23 00 Koszt 150 zł. Pozostałe szczepienia można wykonać również w tej stacji, ale także w innych przychodniach, które nimi dysponują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto