Interesująca debata z jednym z ciekawszych polskich intelektualistów odbędzie się 8 stycznia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jak być Polakiem i nie zwariować?, Dzik ul. Belwederska 44a, 8 stycznia godz. 20.00
Zapewne część z Was pamięta przypisywane byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi słowa z jego młodości "polskość to nienormalność"? Nie wiemy czy rzeczywiście takie słowa padły, a jeśli tak to jaki był ich kontekst, ale debata z cyklu "orgia myśli" pod tytułem "Jak być Polakiem i nie zwariować" wydaje się być osadzona w tym klimacie. Zresztą przyznajcie się szczerze, kto z Was nie miał dość jakichś z naszych narodowych cech?

- Gdyby narodowość można było wybrać po bliższym zastanowieniu, prawdopodobnie mało kto chciałby być Polakiem - stwierdzają organizatorzy debaty. - Zapewne o każdej tożsamości narodowej można sądzić, że jest "złożona i problematyczna", ale nie każda daje swoim nosicielom taki sam wymiar antynomii, kompleksów, traum i rozterek - pod tym względem od dawna już nie jest lekko być Polakiem - dodają.

Zobacz też:
Wystawa fotografii Chrisa Niedenthala od 10 stycznia w Warszawie


- Nie niesie to również z sobą szczególnej przewagi czy kapitału i chyba każdy Polak mógł w życiu doświadczyć tego niezbyt budującego poczucia, że przynależy do narodu o niskiej renomie i reputacji wśród innych narodów. Pytanie, czy zasłużonej czy nie, otwiera oczywiście nieskończoną dyskusję o naszych niedostrzeganych zasługach, niedocenianych zaletach i wyolbrzymianych winach - dyskusję, w którą zresztą angażujemy tyle emocji, że już samo to zamienia ją w rodzaj choroby czy obsesji. I właśnie obsesyjność, brak dystansu, paranoja i podejrzliwość okazują się na końcu tym, w co nader łatwo nam popaść, gdy tylko dotknięte zostaną "polskie rany" - tłumaczą organizatorzy wydarzenia.

To chyba wystarczająca rekomendacja, żeby choćby rozważyć uczestnictwo w dyskusji. Wydarzenie jest darmowe.

W dyskusji udział wezmą:
Andrzej Leder, filozof i psychoanalityk
Wiktor Rusin - pisarz, członek OM
Jacek Dobrowolski (prowadzenie) - filozof


Wiadomości Warszawa, Wydarzenia Warszawa

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!