Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak napisać list? Rodzaje listów, przydatne zwroty

Joanna Kowalska
Zastanawiałeś się kiedyś, jak prawidłowo napisać list w czasach, gdy wszyscy korzystają dzisiaj już tylko z e-maili, a popularnością cieszą się już tylko pocztówki? Warto znać zasady pisania listów, choćby z tego względu, że ta umiejętność wciąż sprawdzana jest w szkołach.
Zastanawiałeś się kiedyś, jak prawidłowo napisać list w czasach, gdy wszyscy korzystają dzisiaj już tylko z e-maili, a popularnością cieszą się już tylko pocztówki? Warto znać zasady pisania listów, choćby z tego względu, że ta umiejętność wciąż sprawdzana jest w szkołach. Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Zastanawiałeś się kiedyś, jak prawidłowo napisać list w czasach, gdy wszyscy korzystają dzisiaj już tylko z e-maili, a popularnością cieszą się już tylko pocztówki? Warto znać zasady pisania listów, choćby z tego względu, że ta umiejętność wciąż sprawdzana jest w szkołach.

Jak napisać list?

Dzisiaj korzystamy już głównie z komunikacji mailowej. Rzadko pisze się listy, częściej smsy i e-maile. Warto jednak znać zasady pisania listów. Nic bowiem nie zastąpi zapachu papieru i atramentu.

Współcześnie jakże chętnie sięgamy po książki, w których zebrano listy znanych pisarzy, poetów czy wokalistów. Zdjęcia, które pokazują ich charakter pisma, są wyjątkowe, a treść pozostaje niezapomniana i budzi zachwyt do dziś.

Jak napisać list

Jak poprawnie napisać list? Przede wszystkim zaczynamy od napisania miasta, z którego piszemy i daty (umieszczamy je w prawym górnym rogu, np. Wrocław, 30 września 2018 albo: Wrocław, 30.09.2018). Nieco niżej, po lewej stronie zwracamy się do adresata, np. "Kochana Mamo!" albo "Cześć Wiola".
Dalej piszemy list. Oddzielajmy dłuższe fragmenty akapitami. Na koniec dodajemy pozdrowienie do adresata, po czym wiersz niżej wpisujemy swoje imię, czyli "Całuję, Kinga" albo: "Pozdrowienia, Marta".

Możemy też dodać post scriptum, czyli po wierszu przerwy, pisząc od lewej dodajemy po PS. jedno lub dwa zdania, na przykład: "Koniecznie przekaż pozdrowienia swojemu bratu. Mam nadzieję, że czuje się już lepiej". To jedno lub dwa zdania to taki dodatek - coś, o czym zapomnieliśmy wspomnieć w głównej treści listu.

Zobacz też: Nadaliśmy ostatni telegram. Ta usługa przechodzi do historii

Jak napisać list oficjalny?

List oficjalny to taki, który wysyłamy do urzędu lub instytucji. Zatem zwroty, jakich używamy, również muszą być oficjalne.

List oficjalny zawiera

  1. miejscowość i data,
  2. dane nadawcy,
  3. dane odbiorcy,
  4. nagłówek, czyli zwrot do adresata, w liście oficjalnym to na przykład "Szanowni Państwo",
  5. treść listu, tu opisujemy sprawę, z jaką piszemy, podajemy wszystkie informacje dotyczące tego, o co wnioskujemy, rozwinięcie zawiera argumenty, wyjaśnienie sytuacji, a w zakończeniu wyrażamy nadzieję na szybkie rozwiązanie sprawy, licząc na przychylne ustosunkowanie się do niej ze strony instytucji
  6. zwrot grzecznościowy, na przykład "Z wyrazami szacunku", "Z poważaniem"
  7. podpis

Jak napisać list miłosny?

Zasadniczo list miłosny nie różni się zbyt wiele od tradycyjnego listu. Wiadomo, że adresatem jest ukochany/ukochana, dlatego słownictwo może być przesiąknięte czułymi słowami. Ważne, żeby list miłosny był szczery, bo w miłości chodzi przecież o szczerość.

Jak napisać list po angielsku?

Nieformalny list po angielsku nieco różni się od tego pisanego w języku polskim. Przede wszystkim, zwracając się do adresata, nie stawiamy po tym zwrocie wykrzyknika, ale przecinek, czyli

ZAMIAST: Dear John! piszemy Dear John,

i dalej treść listu zaczynamy pisać z małej litery, oczywiście też oddzielmy większe bloki tekstu akapitami. List kończymy pozdrowieniem: "Yours, Marta" lub w przypadku bardzo bliskiej znajomości "Love, Kinga"

List z angielskiego. Przydatne zwroty

Thank you for/Thanks for ... - Dziękuję Ci za ...
I hope you (and your family) are doing well. – Mam nadzieję, że u Ciebie (i Twojej rodziny) wszystko w porządku.
I’m sorry I haven’t written for so long. – Przepraszam, że nie pisałem tak długo.
I’d like to invite you to – Chciałbym cię zaprosić na…
Would you like to come…? – Chciałbyś przyjść…?
Give my regards to… – Pozdrów ode mnie…

Jak napisać list po niemiecku?

List po niemiecku piszemy według takich samych zasad jak w języku angielskim. Również po zwrocie do adresata następuje przecinek, a nie wykrzyknik. Reszta to już znajomość odpowiednio dobranego do listów słownictwa. Poniżej podajemy kilka przydatnych zwrotów. List kończymy przykładowo "Dein Karol" lub "Deine Kinga".

List z niemieckiego. Przydatne zwroty
Lieber Peter, – Drogi Piotrze,
Liebe Anna, – Droga Anno,
Lieber Vater, – Drogi ojcze,
Liebe Mutter, – Droga matko,
Vielen Dank für deinen/euren letzten Brief. – Dziękuję za twój/wasz ostatni list.
Was gibt es Neues bei dir/euch? – Co nowego u ciebie/u was?
Ich warte auf deine/eure Antwort. – Czekam na twoją/waszą odpowiedź.
Schreib/t mir bitte schnell zurück. – Odpisz/cie mi szybko, proszę.
Herzliche Grüße – Serdeczne pozdrowienia
Liebe Grüße – jw.

Jak napisać list do papieża?

List do papieża z pewnością będzie listem, w którym musimy wyrazić najgłębszy szacunek do autorytetu papieża. Często pisze się listy do papieża na lekcjach religii. Okazji napisania listu do papieża może nie być wiele, zatem warto dobrze przemyśleć jego treść.

Jak zwrócić się do papieża? Obecnie papieżem jest papież Franciszek. Zwrot, który możemy zastosować w liście, to "Ojcze Święty," albo "Wielebny Ojcze Święty!"

Prawidłowy adres na kopercie będzie brzmiał:

Sua Santità Santo Padre Francesco
00120 Città del Vaticano

List można napisać w języku polskim. Papież ma swoich tłumaczy, którzy odpowiadają na listy, pisząc odpowiedź w tym samym języku, w jakim został napisany nasz list.

Zobacz też: Listy do więźniów [FILM]

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto