Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego?

Andrzej Baranowski
Polskapresse
Początek roku to czas rozliczeń z urzędem skarbowym. W 2012 roku deklaracje ryczałtowe (PIT-28) należało złożyć do 31 stycznia, natomiast w przypadku deklaracji rocznych (PIT-36, -36L, -37, -38, -39) czas mamy do 30 kwietnia. Warto pamiętać, że od 2007 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące przekazywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego. Jak należy to zrobić?

Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy w ogóle przysługuje nam takie prawo. Posiadają je podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku, podatnicy uzyskujący dochód z obrotu papierami wartościowymi, a także podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Mogą to zrobić również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A. Wystarczy, że na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku złożą w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe.

Następnym krokiem będzie wybór organizacji, którą chcielibyśmy wesprzeć. Pełny wykaz jest dostępny na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

We wzorze zeznania podatkowego znajdziemy blok zatytułowany „Wniosek o przekazanie 1proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Nie trzeba znać numeru rachunku interesującej nas organizacji, wystarczy, że podamy numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (znajduje się w wykazie) oraz wysokość kwoty jaką chcemy przekazać. Zadeklarowana kwota nie może przekroczyć 1proc. podatku należnego i podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Na jego podstawie wypełnionego przez nas wniosku naczelnik urzędu skarbowego przekaże pieniądze na rachunek bankowy podany przez wybraną OPP.

Czytaj także: Drożej za rozliczenie PIT-a w biurze rachunkowym

W jednym zeznaniu podatkowym wskazujemy tylko jedną OPP, ale jeżeli składamy więcej zeznań, w każdym z nich możemy wytypować inną OPP. W zeznaniu można dodatkowo podać informacje, które w naszej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy otrzymanych przez OPP. Jest to tzw. cel szczegółowy (pozycja 128 w PIT-28, poz. 307 w PIT-36, poz. 107 w PIT- 36L, poz. 126 w PIT-37, poz. 60 w PIT-38, poz. 53 w PIT-39). Informacje te urząd skarbowy prześle OPP jako uszczegółowienie przekazanych kwot, ale nie są one w żaden sposób wiążące, ostateczną decyzję na jaki cel wydać środki finansowe uzyskane w ramach 1 proc. podejmuje sama organizacja. Dodatkowo, jeśli wyrazimy zgodę, zaznaczając odpowiednie pole, OPP zostaną przekazane nasze dane i wysokość wpłaconej kwoty. Przekazanie pieniędzy OPP nastąpi w terminie od maja do lipca 2012 roku.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego? - Siedlce Nasze Miasto

Wróć na siedlce.naszemiasto.pl Nasze Miasto