Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przewozić rower komunikacją miejską? ZTM podpowiada [PORADNIK]

Aleksandra Podgórska/ZTM
Jak przewozić rower komunikacją miejską? ZTM podpowiada [PORADNIK]
Jak przewozić rower komunikacją miejską? ZTM podpowiada [PORADNIK] Janusz Wójtowicz
Choć powoli sezon rowerowy dobiega końca, na warszawskich ulicach nadal można spotkać miłośników jednośladów, którym niestraszna jesienna aura. Niestety, niektórzy nadal nie wiedzą, jak prawidłowo przewozić rower w komunikacji miejskiej. Dlatego też Zarząd Transportu Miejskiego opublikował na ten temat szczegółowy poradnik.

Jak przewozić rower komunikacją miejską? ZTM podpowiada [PORADNIK]

ZTM podkreśla, że warszawska komunikacja miejska jest dla rowerzystów bardzo przyjazna. Za przewożenie pojazdu jego posiadacze nie muszą płacić. Jednocześnie nie zapominajmy, że sami powinniśmy posiadać bilet, który zaraz po wejściu do autobusu czy tramwaju należy skasować.

Przewożąc rower komunikacją miejską, zwykle nie musimy obawiać się, że zatarasujemy przejście lub drzwi. W większości pojazdów wydzielone zostały specjalne miejsca, w których możemy postawić nasz jednoślad. Nie oznacza to jednak, że rower można przewozić transportem publicznym bez względu na okoliczności. Aby zapewnić sobie i współpasażerom maksymalny komfort podróży, należy zastosować się do kilku prostych zasad.

Tylko w ostateczności
Starajmy się pamiętać o tym, że rower możemy przewozić autobusem, tramwajem, metrem lub kolejką SKM tylko w szczególnych przypadkach. Może to mieć miejsce, kiedy warunki pogodowe nagle i gwałtownie się pogorszą, dojdzie do awarii roweru lub jego użytkownik nagle źle się poczuje. ZTM sugeruje również, aby w miarę możliwości przewozić pojazdy poza godzinami szczytu, czyli wtedy, kiedy z komunikacji miejskiej korzysta znacznie mniej pasażerów. Podróżowanie z rowerem w zatłoczonym autobusie czy tramwaju może prowadzić do przykrych konsekwencji np. pobrudzenia współpasażerów, potrącenia ich kierownicą, a w przypadku gwałtownego hamowania, o które nietrudno w gęstym warszawskim ruchu, również zranienia. Rower mógłby także utrudniać wsiadanie i wysiadanie czy dotarcie do kasownika.

Nie blokujmy przejścia
Jeśli chcemy wygodnie podróżować z rowerem po mieście, pamiętajmy o tym, aby przewozić go tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Dla przykładu w metrze znajdują się one na początku i na końcu składu. Wciąż częsty jest widok, kiedy rowerzyści wsiadają do pociągu każdymi innymi drzwiami, znacznie utrudniając podróż nie tylko sobie, ale także innym użytkownikom metra. W większości autobusów i tramwajów miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich (licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego) drzwi.

Ustąpmy innym
Należy jednak pamiętać, że w przypadku przewożenia przez pasażera roweru w tych miejscach, jego właściciel jest zobowiązany do zwolnienia tego miejsca na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym i przestawienia swojego jednośladu. Jeśli w takiej sytuacji rower utrudnia innym podróż, powinniśmy na najbliższym przystanku opuścić autobus.

W chwili, gdy wsiadamy z rowerem do pociągu SKM, powinniśmy zwrócić uwagę na piktogramy na drzwiach. Oznaczono nimi miejsca przystosowane do przewożenia jednośladów. Warto również pamiętać, że w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom (również rowerzystom), obsługa pojazdu, nadzór ruchu czy kontrolerzy biletów mogą wydawać stosowne wskazówki, którym pasażerowie powinni się podporządkować.

Czytaj też: Dlaczego warto jeździć Veturilo? Poznaj 10 najlepszych argumentów!


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto