Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak segregować śmieci, które nadają się do recyklingu?

Grzegorz Pękała
Grzegorz Pękała
Wielu mieszkańcom Krakowa segregowanie śmieci wciąż sprawia problemy. Warto więc zapoznać się z poradami, jak prawidłowo wyrzucać surowce nadające się do ponownego wykorzystania.

Papier
Do pojemnika niebieskiego wrzucamy: gazety i czasopisma, prospekty, katalogi, i reklamy, papierowe torby na zakupy, zeszyty i stare książki, papier biurowy i kserograficzny, kartony i tekturę, koperty. Nie wrzucaj: tapet, zabrudzonego, zatłuszczonego papieru, papieru z folią, pieluch i artykułów higienicznych, worków po cemencie, papieru faksowego, termicznego i przebitkowego.

Metal, tworzywa sztuczne
Do pojemnika żółtego wrzucamy: zgniecione puszki aluminiowe i z blachy stalowej, garnki, metalowe narzędzia, rury, druty i drobny złom, folię aluminiową, pokrywki ze słoików, kapsle z butelek oraz metalowe i plastikowe zakrętki, zgniecione plastikowe opakowania po napojach i olejach spożywczych, zgniecione plastikowe opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej, plastikowe worki, torebki i reklamówki, plastikowe koszyki po owocach i pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku i sokach.
Nie wrzucaj: opakowań po aerozolach, baterii oraz puszek po farbach, opakowań po lekach, butelek i opakowań po olejach przemysłowych, styropianu i innych tworzyw piankowych, zabawek oraz sprzętu AGD.

Szkło
Do pojemnika zielonego wrzucamy: butelki, słoiki i inne opakowania szklane.
Nie wrzucaj: opakowań po lekarstwach, termometrów, strzykawek, szkła okiennego, ceramiki, porcelany, luster, fajansu, zużytych żarówek, lamp neonowych.

Zanim do poszczególnych pojemników wrzucimy surowce nadające się do recyklingu, należy je odpowiednio przygotować:

SurowiecWskazówki
Papier, gazety, czasopisma Pomocne jest wyciagnięcie zszywek
Terminarze w twardych okładkach Oderwać okładkę powleczoną tworzywem sztucznym lub materiałem skóropodobnym
Karton Spłaszczyć, usunąć elementy plastikowe lub metalowe
Puszki aluminiowe Przepłukać, osuszyć i zgnieść
Stalowe puszki Oczyścić, przepłukać, osuszyć, mniejsze elementy włożyć do większych, nie ma potrzeby zdzierania etykiet papierowych
Opakowania kartonowe po napojach np. tetrapak Kartonik spłaszczyć, nie jest konieczne zdejmowanie plastikowych zakrętek i wieczek
Szklane butelki i słoiki Zdjąć zakrętki, przepłukać, osuszyć, nie tłuc, nie ma potrzeby ściągania etykiet
Miękkie opakowania plastikowe Usunąć resztki jedzenia, przepłukać, osuszyć, jeśli jest to możliwe zgnieść w celu pomniejszenia objętości
Butelki plastikowe PET Przepłukać, osuszyć, po zgnieceniu zakręcić
Butelki plastikowe po kosmetykach i chemii gospodarczej Zużyć zawartość do końca przez rozcieńczenie wody, osuszyć, jeśli jest to możliwe zgnieść, po zgnieceniu zakręcić

Recykling to odzysk materiałów bezpośrednio z głównego strumienia odpadów. Zamiast zalegać na składowisku, zamieniają się one w produkty, które można powtórnie wykorzystać. Materiały nadające się do recyklingu to nie odpady – to surowce, z których mogą powstać takie same produkty jak pierwotne lub inne produkty o nowym przeznaczeniu.

Czy wiesz, że popularne kartony po sokach, mleku itp. mogą zostać wykorzystane przy produkcji płyt izolacyjnych lub płyt stosowanych w przemyśle meblarskim?
Z tworzyw sztucznych produkuje się nowe folie, wyroby wytwarzane w technologiach wtryskowych, przewody kanalizacyjne i odwadniające, a także meble, płotki i paliki ogrodowe oraz palety transportowe. Ze zużytych puszek – nowe wyroby w hutach, z papieru i tektury – różne wyroby papierowe, również wkładki amortyzacyjne, które zastępują styropian przy pakowaniu np. sprzętu RTV, czy lekkie faliste pokrycia dachowe.

Czytaj także:
Segreguj swoje śmieci - jak zdobyć dzwon?
Wakacje spędzaj z klimatem [poradnik]
Festiwal Recyklingu 2008 w Krakowie [zdjęcia]


Pokaż, czym żyje miasto!

Płacimy za najlepszą wieść!

**Żywe Miasto MM Kraków Konkurs

Zostań dziennikarzem obywatelskim w Krakowie

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto