Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się mieszka w akademiku Uniwersytetu Szczecińskiego? [zdjęcia]

Celina Szczecin
Odwiedziliśmy największy dom studenta Uniwersytetu Szczecińskiego. Zobaczcie sami.

Zobacz więcej: Akademiki w Szczecinie: Ile kosztują? Sprawdziliśmy [wideo]

Rok akademicki już za pasem. Za chwilę do miasta przyjadą studenci, którzy zamieszkają w akademikach lub na stancjach. Postanowiliśmy odwiedzić akademiki zanim zjadą do nich studenci. Byliśmy z wizytą w największym domu studenckim Uniwersytetu Szczecińskiego, w „Kordeckim”.

Miejsca jest sporo
Największy dom studencki pomieści 780 studentów. Żacy mogą zająć 213 boksów, w których znajdują się po dwa pokoje, z reguły dwuosobowe, wspólna kuchnia, łazienka i toaleta. To takie dwupokojowe mieszkanie w akademiku. Ale są też boksy trzyosobowe. To narożne przedziały, w których znajdują się też dwa pokoje, ale jeden jednoosobowy. Są też „mieszkania” z balkonami. To wszystkie „piątki” na każdym piętrze.

- Na każdym piętrze znajduje się 16/17 zespołów mieszkalnych - mówi mówi Anna Depczyńska, kierownik Domu Studenta nr 3 „Kordecki”. - Większość z nich wygląda tak samo, ale mamy kilka nietypowych, np.: z zabudowaną kuchnią i połączoną toaletą z łazienką.

Akademik jest przystosowany do tego, aby mieszkały w nim osoby niepełnosprawne. Na parterze znajdują się boksy przeznaczone dla studentów poruszających się na wózkach inwalidzkich. W takich zespołach mieszkalnych są obniżone szafki, szersze wjazdy, przystosowana łazienka.

Pralnia, suszarnia i biblioteka

Studenci mieszkający w akademikach muszą mieć zapewnione wszystkie warunki, które pozwolą im normalnie funkcjonować. Dlatego w domach studenckich są pralnie i suszarnie. Żacy mogą korzystać z nich do woli. Pralnia znajduje się w piwnicy akademiku, a suszarnie są ulokowane na co drugim piętrze.

- W trakcie wakacji tylko jedna suszarnia funkcjonuje normalnie, bo w pozostałych mamy przechowalnie rzeczy studentów, którzy za chwilę wrócą do nas - mówi kierownik Domu Studenta nr 3 „Kordecki”.

Każde piętro jest też wyposażone w zsyp, tak żeby studenci z 10 piętra nie musieli zjeżdżać z workami śmieci na sam dół, do piwnicy.

Odtego roku w „Kordeckim” funkcjonuje też biblioteka. Studenci sami przynoszą do niej książki, które udostępniają innym. W akademickiej biblioteczce znajdują się przede wszystkim podręczniki.

Kto może dostać miejsce w akademiku

O miejsce w akademiku mogą starać się nie tylko studenci, chociaż żacy US mają pierwszeństwo w przydzielaniu pokoi. W tym akademiku - w DS 3 mieszka najwięcej osób niepełnosprawnych, dlatego też na parterze znajduje się Biuro ds. osób niepełnosprawnych.

W trakcie wakacji w akademiku też mieszkają studenci. Są to osoby, które pracują w Szczecinie na stałe i nie chcą rezygnować z pracy na czas wakacji. W tym roku takich studentów było 110. Zajmowali boksy na różnych piętrach.

Ochrona i bezpieczeństwo

„Kordecki” jest bardzo wysokim budynkiem akademickim. To dwunastopiętrowy wieżowiec, z którego studenci mają bardzo ładne widoki na całe miasto. I właśnie dla tych widoków niektórzy próbowali wychodzić na dach, a to nie jest bezpieczne. Kierownictwo akademika zdecydowało o zamknięciu wyjścia na dach. Mogą tam wejść tylko osoby z administracji, studenci nie mają takiej możliwości.

W akademiku jest też oczywiście portiernia, przez którą musi przejść każda osoba, która chce przebywać na terenie akademika. Ta portiernia to powstała także dla bezpieczeństwa studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto