Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się nie nudzić po wakacjach

Andrzej Skórka
Zajęcia w pracowni ceramicznej Pałacu Młodzieży, którego oferta co roku jest bardzo bogata i zróżnicowana - od sztuki, po sport. Regularnie w pracowniach pałacu spotyka się kilkuset młodych ludzi
Zajęcia w pracowni ceramicznej Pałacu Młodzieży, którego oferta co roku jest bardzo bogata i zróżnicowana - od sztuki, po sport. Regularnie w pracowniach pałacu spotyka się kilkuset młodych ludzi Tadeusz Koniarz
Nauka w szkolnej ławce to nie wszystko. Im bliżej końca wakacji, tym więcej rodziców zastanawia się nad wyborem dodatkowych zajęć dla swoich pociech. To dzięki nim już kilkulatki rozwijają swoje zainteresowania i ujawniają skrywane dotąd talenty. Propozycji zajęć jest bez liku. Ale prowadzący je, wspierani przez psychologów apelują - nic na siłę.

Nowy rok szkolny to po dwóch miesiącach leniuchowania powrót do obowiązków - kilku godzin dziennie spędzanych w klasie i żmudnego odrabiania lekcji. Ale kilkulatkom i tak pozostaje do dyspozycji sporo wolnego czasu.

- Nie chcę, by moje dzieci wciąż oglądały telewizor albo grały na komputerze, dlatego staram się im zorganizować czas jak najlepiej - mówi Agata Piotrowska, mama 8- i 10-latka. Chłopców zapisuje na lekcje pływania, zajęcia plastyczne, kurs języka angielskiego. Starszy zaczyna jeszcze przygodę z piłką nożną. - Choć dowożąc ich na zajęcia mam niewiele wolnych popołudni, nie żałuję. Chłopcy chętnie chodzą na dodatkowe zajęcia - dodaje pani Agata.

W Tarnowie oferta jest naprawdę imponująca. Najbogatszą w jednym miejscu skoncentrował Pałac Młodzieży. Zapisać tam można dziecko do jednej z ponad dwudziestu pracowni - od filmowej, albo kulinarnej, po modelarską, czy ceramiczną. Przed laty Pałac był w tej materii niemal monopolistą, ale z czasem wyrosła mu konkurencja. Choćby w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży KANA. Również tu trwa już nabór na zajęcia rozpoczynające się w połowie września. Głównie językowe, czy kursy komputerowe, ale znaleźć można także ofertę bardziej relaksującą. Choćby Kanę JUNIOR, czyli sobotnie spotkania na zajęciach plastycznych, językowych albo rekreacyjnych.

- Dla najmłodszych mamy także propozycje nauki gry w szachy, boule. W tym roku nowością będą grupy fotograficzna oraz dziennikarska - mówi Wojciech Traciak z KANY. Część kursów jest bezpłatnych, dzięki dofinansowaniu biskupa tarnowskiego. W innych opłata zależy od dochodów w rodzinie (koszt rocznych zajęć wynosi wtedy od 100 do 480 zł).

Kursy efektywnej nauki proponuje z kolei Tarnowska Akademia Twórczej Edukacji TATE. Tu nasze pociechy nauczyć się mogą m.in. logicznego i twórczego myślenia albo opanować umiejętności szybkiego czytania.

- U nas dzieci rozwijają swoją kreatywność, poprawiają pamięć i koncentrację - podkreśla Anna Łabuz-Zachara, współwłaścicielka TATE. Na 7 i 14 września Akademia planuje Dni Otwarte, czyli bezpłatne zajęcia dla dzieci i ich rodziców. Ci, którzy skorzystają potem z oferty za cotygodniowe spotkania zapłacą 100-150 zł miesięcznie.

Ciekawą nowinką na tarnowskim rynku jest ROBOTICO, czyli zajęcia robotyki dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem klocków LEGO.

- Młodsze dzieci zaczynają od budowania prostych mechanizmów z klocków, a następnie uczą się je programować przy użyciu komputera - wyjaśnia Grzegorz Fula, właściciel firmy. Koszt zajęć to ok. 20 zł za godzinę.

Jeśli uznamy, że nauki dziecko ma już wystarczająco dużo, może trzeba pomyśleć o zapewnieniu mu dawki ruchu. Już nawet pierwszaki mogą próbować przygody ze sportem walki w Tarnowskim Klubie Sportowym Karate Kyokushin. Dla dzieci w tym wieku i nieco starszych zajęcia ogólnorozwojowe z elementami karate odbywają się dwa razy w tygodniu, po godzinie.

- Dobrze żeby dziecko chciało ćwiczyć, bo wtedy na zajęcia przychodzi z ochotą - zwraca jednak uwagę Wiesław Gwizd, jeden z najlepszych w kraju instruktorów. Sam trening potrafi zdziałać cuda. Dzieci nie tylko nabywają dużej sprawności, ale też uczą się dyscypliny. Na karate w prawdziwym tego słowa znaczeniu czas przyjdzie, gdy ukończą 12 lat. Tarnowski Klub Karate Kyokushin 13 września organizuje spotkanie organizacyjne wraz z pokazami. I wcale nie nastawia się wyłącznie na chłopców. Wśród uczestników coraz więcej jest dziewcząt. Koszt zajęć jest symboliczny - za 8, godzinnych spotkań opłata wynosi 70 złotych.

Dziewczynki z zacięciem tanecznym z pewnością spełnią się na zajęciach studia tańca Honorata lub w agencji artystycznej Shiva. Coś dla siebie znajdą też fani kartingu. To Speed Race zachęca do posadzenia za kierownicą dzieci już od 5 lat. Jeśli natomiast komuś marzy się kariera na miarę sióstr Radwańskich, powinien zajrzeć na korty Tarnowskiego Klubu Tenisowego.

Pozwólmy dziecku wybierać

Rozmowa z Elżbietą Wzorek, psychologiem

Rodzice myślą już nie tylko o rozpoczęciu nauki swoich pociech, ale również o znalezieniu im zajęć dodatkowych. Jak się do tego zabrać?

Dużo zależy od wieku dziecka. Im jest młodsze, tym więcej czasu powinniśmy poświęcić na rozważenie, czy rzeczywiście jest w stanie podołać dodatkowym zajęciom.

Czyli oberwujemy i zwracamy uwagę na....

Poznajemy jak dziecko radzi sobie w nowych, szkolnych realiach. Jeśli sprawnie i szybko odrabia zadania, a przygotowanie się do lekcji nie stanowi dla niego żadnego problemu, pozostaje mu całkiem sporo wolnego czasu. Wtedy rodzice mogą zająć się jego zagospodarowaniem.

Pierwszak nie jest jeszcze zbyt mały?

Poświęćmy może jeden-dwa miesiące na obserwację, jak dziecko zaadaptowało się w szkole, na wprowadzenie go w świat nauki i zorganizowanie dnia. W pierwszej klasie dogodnie byłoby rozpocząć przygodę z dodatkowymi zajęciami od oferty szkolnej, która również jest ciekawa. A w drugim półroczu, lub w drugiej klasie można ponownie przeanalizować jego potrzeby w tym zakresie.

Dowiedzieć się na jakie zajęcia chodzą równieśnicy i wybrać tę samą drogę? A może wystarczy zapytać pociechę, jakie są jej własne oczekiwania?

Oczywiście słuchanie co dzieci mają do powiedzenia jest ważne. Ale zdajemy sobie sprawę, że pomysłów mogą mieć na raz całe mnóstwo. Ja sugerowałabym na początek wybrać jakiś jeden rodzaj dodatkowych zajęć. Przy podejmowaniu decyzji o ich wyborze pamiętajmy, że zajęcia powinny sprawiać dziecku radość, przypominać zabawę, a nie nowy obowiązek. Myślę o jakichś zajęciach ruchowych, lub artystycznych, dające możliwość swobodniejszej aktywności niż na przykład od razu podczas nauki nowego języka. Na to naprawdę lepszy czas będzie nieco później.

Nie kierować się modą, albo własnymi ambicjami? Na przykład w rodzaju "mnie nie było dane uczyć się gry na fortepianie, ale niech syn, czy córka pięknie gra"?

Rzeczywiście bywa, że rodzice próbują jakieś swoje niezrealizowane marzenia przerzucić na dziecko. Gdy malec podziela to zainteresowanie, wszystko jest w porządku. Znacznie gorzej, jeśli nie chce tej przykładowej gry na fortepianie się uczyć, a rodzic tego nie zauważa.

Jakich sygnałow nie wolno lekceważyć?

Dziecko samo powie, że coś mu się nie podoba i nie chce kontynuować zajęć. Gdy nie zareagujemy, daje mocniejsze sygnały. Zgłasza dolegliwości zdrowotne, proponuje opuszczenie zajęć. To już powinno dać do myślenia. Przed rezygnacją warto jednak porozmawiać i spróbować poznać źródło niechęci, bo może ono wynikać z jakiegoś prozaicznego powodu, który jest do załatwienia.

Rozmawiał Andrzej Skórka


Oferta dodatkowych zajęć dla najmłodszych w Tarnowie


KANA - ul. Mościckiego 12, tel. 14 688 81 11

Kursy językowe, maturalne i przedmiotowe, komputerowe. Kursy hobbistyczne - Kana Junior, szachy, brydż, gitarowy, fotografii, dziennikarstwa, tańca. Kursy rekreacyjne - boule, nordic walking, futsal, akademia pływania, wspinaczka, aerobik, pilates.

Pałac Młodzieży - ul. Piłsudskiego 24, tel. 621 15 41
Pracownie - Akademia Malucha, filmowa, fotograficzna, scenografii, sztuki kulinarnej, informatyczna, j. angielskiego, j. niemieckiego, grafiki komputerowej, ikony, Klub Aktywnej Młodzieży, Dziecięcy Klub Edukacyjny, relaksacyjno-terapetyczna, muzyczna, kroju i szycia, modelarska, tańca, ceramiki, mody i wizażu, Klub Kreatywnej Młodzieży, judo, szermierki, piłki ręcznej, koszykówki.

TATE - Akademia Twórczej Edukacji, ul. Mostowa 21, tel. 794 114 583
Kursy dla dzieci i młodzieży w wieku 2-12 lat - język angielski, warsztaty plastyczne, zajecia specjalistyczne, klub przedszkolaka, techniki pamięciowe, szybkie czytanie.

SIMBA - Centrum Nauki i Zabawy dla Dzieci, ul. Pułaskiego 36/1, tel. 14 627 71 42
Klub Malucha HAPPY SIMBA, rytmika, warsztaty plastyczno-techniczne, kursy językowe, warsztaty przygotowawcze do matury, egzaminów gimnazjalnych i sprawdzianów po VI klasie.

ROBOTICO, tel. 510 610 830

zajęcia budowy i programowania robotów z wykorzystaniem klocków LEGO.
Speed Race Tarnów, ul. Kochanowskiego 30, tel. 604 640 023
sekcja kartingowe dla dzieci od 5 lat wzwyż.

Tarnowski Klub Tenisowy - ul. Elektryczna 2, tel. 14 623 17 74

Akademia tenisa, Tenis 10, Tenis xpress.

Tarnowski Klub Sportowy Kyokushin Karate, ul. Krupnicza 8a . tel. 14 622 07 03

zajęcia ogólnorozwojowe z elementami karate dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Opracował Andrzej Skórka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto