Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie wietrzyć mieszkanie zimą?

Irena Grek
Kiedy temperatura spada poniżej zera, w obawie przed zbytnim wychłodzeniem pomieszczeń zamykamy okna, uszczelniamy drzwi i... zaczynamy chorować
Kiedy temperatura spada poniżej zera, w obawie przed zbytnim wychłodzeniem pomieszczeń zamykamy okna, uszczelniamy drzwi i... zaczynamy chorować Polskapresse
W pomieszczeniach spędzamy więcej niż 70 procent naszego czasu, dlatego tak ważne jest, by były zaopatrywane w czyste i świeże powietrze. Niemniej istotne jest pozbywanie się wilgotnego powietrza, wszelkich zapachów z kuchni oraz woni tytoniu.

W przeszłości za regulację przepływu powietrza w naszych domach odpowiedzialne były przede wszystkim... nieszczelne okna. To sprawiało z jednej strony, że stosowana w budynkach wentylacja grawitacyjna była rozwiązaniem wystarczającym, ale powodowało jednocześnie duże straty ciepła. W tysiącach polskich mieszkań to właśnie taka "wentylacja" funkcjonuje nadal. Jednak w międzyczasie wiele z nich zostało odnowionych, ocieplonych. Przede wszystkim zaś - wymieniono w nich okna.

Czytaj także: Jak zadbać o dobrą wentylację w domu?

Ze względu na zastosowane technologie i materiały, stolarka otworowa jest dzisiaj wyjątkowo szczelna, co jednak powoduje konieczność dodatkowej wentylacji pomieszczeń. Napływ świeżego powietrza jest bowiem niezbędny - przekłada się pozytywnie na zdrowie mieszkańców, wzmacniając ich system immunologiczny oraz powodując wzrost dobrego samopoczucia. Natomiast niewłaściwa wentylacja pomieszczeń intensywnie teraz ogrzewanych daje efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast suchego i ciepłego wnętrza mamy parową łaźnię, bo intensywne grzanie skutkuje nadmiernym wzrostem wilgotności powietrza, a co za tym idzie - pogorszeniem się jego jakości. To prowadzi w konsekwencji - prędzej czy później - do rozwoju pleśni i grzyba na ścianach.

System wentylacji powinien obejmować wszystkie pomieszczenia narażone na wilgoć: łazienkę, pralnię, suszarnię czy kuchnię. Ale aby dobrze spełniał swoją funkcję, należy zadbać o właściwe wyprowadzenie nadmiaru wilgoci. Gdy w mieszkaniu robi się parno, a szyby na oknach pokrywają kropelki wody, oznacza to, że poziom wilgotności jest za wysoki. Zdrowy klimat w domu wymaga od 35 do 50% wilgotności powietrza. Osoby przebywające w pomieszczeniach różnie odczuwają nadmiar wilgoci, niektórym po prostu brakuje powietrza. Właściwy klimat pomieszczeń odpowiada nie tylko za poziom komfortu i dobre samopoczucie domowników. Jakość powietrza może mieć również wpływ na stan techniczny budynku.

Dlatego, aby zapewnić odpowiednie warunki w domu, nie wystarczy tradycyjne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Spowoduje ono jedynie straty energii, nie zapewni zaś odpowiedniej jakości powietrza, która wynika przede wszystkim z jego wymiany. Jak ją zapewnić? Optymalnym rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna pomieszczeń. W budynkach nowo wznoszonych można ją zapewnić przy równoczesnym odzysku powyżej 90 proc. ciepła z powietrza usuwanego z wnętrz, dzięki zastosowaniu rekuperatorów o najwyższej sprawności. Możliwe jest również zapewnienie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i podgrzewania wody użytkowej przez jedno urządzenie - kompaktową centralę.

Czytaj także: Jak i gdzie suszyć bieliznę?

W realiach domów wielorodzinnych z minionych lat rozwiązaniem są nawiewniki. Stosując je zapewniamy dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia, a unikamy niepotrzebnego otwierania okien. Ale jest i druga strona medalu - przez nawiewnik czasami zwyczajnie wieje, a przy dużych mrozach zdarza się, że pojawiają się na nich... najprawdziwsze sople. Rada? Nawiewniki - tak, ale nie wszędzie, tylko w najbardziej wilgotnych pomieszczeniach.

Jak poznasz, że twój dom choruje?

Ciągle jesteś przeziębiony, boli cię głowa, masz ataki duszności? Jeżeli te dolegliwości pojawiły się, gdy zmieniłeś mieszkanie na nowe lub w starym wymieniłeś okna - może to nie ciebie trzeba leczyć, a budynek, w którym mieszkasz? Im zimniej się robi na dworze - tym troskliwiej uszczelniamy okna, starając się zapewnić domownikom jak najlepsze warunki. W ten sposób ograniczamy ucieczkę kalorii (a koszty ogrzewania przeliczamy wszyscy na złotówki).

Czytaj także: Jak skutecznie pozbyć się grzyba z domu

Dzięki maksymalnie uszczelnionym oknom i doskonałej izolacji budynków udaje się zmniejszać koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem budynków do wielkości często wręcz śladowych. Uszczelniając maksymalnie dom i myśląc jedynie o obniżeniu kosztów ogrzewania - tamujemy wymianę powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy godzinami. A brak świeżego powietrza naraża nas na szereg niebezpieczeństw.

SBS - Sick Building Syndrome - Syndrom Chorego Budynku - to zespół objawów takich jak zmęczenie, nudności, powtarzające się bóle i zawroty głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia w oddychaniu, podrażnienie błon śluzowych gardła, nosa i krtani, w skrajnych przypadkach nawet omdlenia pojawiające się u osób przebywających w pomieszczeniach, w których panują szkodliwe warunki środowiskowe, w szczególności pomieszczeniach w źle wentylowanych. Syndrom chorego budynku to zespół objawów, które można zaobserwować u niektórych osób przebywających w źle przygotowanych pomieszczeniach nieprodukcyjnych. Ich przyczynami są zaniedbania dotyczące poziomu hałasu, temperatury i wilgotności powietrza oraz prędkości jego cyrkulacji, oświetlenia, a także czynniki chemiczne czy biologiczne.

Często objawy te podobne są do objawów astmy lub przeziębienia, znikają jednak szybko po uzyskaniu dostępu do świeżego powietrza lub po opuszczeniu zbyt szczelnego budynku. SBS jest reakcją organizmu na złą wentylację i wynikającego z niej nadmiaru nagromadzonych w powietrzu takich czynników jak zanieczyszczenia pyłowe, chemiczne i biologiczne, tlenek węgla, dwutlenek węgla, nadmiar pary wodnej oraz na niedomiar tlenu. Pewne znaczenie na powstawanie objawów SBS u ludzi mają także takie czynniki jak jonizacja powietrza czy promieniowanie elektromagnetyczne. Jak wykazały badania, przeprowadzone przez dr. inż Annę Lis w 2005 r w budynkach poddanych dociepleniu oraz uszczelnieniu stolarki , wzrost symptomów SBS u użytkowników tych budynków zatrważa: na ból głowy skarżyło się 62,8 proc. badanych, złą jakość powietrza pomieszczeniach wskazywało 98,6 proc. badanych respondentów! W Polsce około 30 proc. nowo wznoszonych oraz modernizowanych budynków jest dotkniętych tym problemem. Sposoby wyeliminowania każdego rodzaju z tych zagrożeń są zróżnicowane i wymagają nakładu odpowiedniej ilości środków oraz podjęcia działań profilaktycznych.

Czytaj także: Hydroizolacja łazienki, czyli jak pozbyć się wilgoci

Wentylacja grawitacyjna

System wentylacji grawitacyjnej nie tylko powinien obejmować wszystkie pomieszczenia narażone na wilgoć: łazienkę, pralnię, suszarnię czy kuchnię, ale - aby dobrze spełniał swoją funkcję - należy zadbać o właściwe wyprowadzenie nadmiaru wilgoci przez kominek dachowy. Optymalna geometria kominka zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na dach.

Najbardziej narażona na wilgoć

Często w łazienkach borykamy się z nadmierną wilgocią, parą wodną oraz nieświeżym powietrzem. Skutecznym rozwiązaniem tych problemów może być zainstalowanie wentylatorów łazienkowych, które wspomagają wymianę wilgotnego powietrza w pomieszczeniu. Konieczne jest jednak również doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, dlatego w drzwiach musi być kratka wentylacyjna.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto