Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uczyć się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy - porady

Anna Werońska
Na egzaminie praktycznym potrzebne jest zrozumienie, a jeśli ktoś wykuł się na pamięć może mieć z tym problem.
Na egzaminie praktycznym potrzebne jest zrozumienie, a jeśli ktoś wykuł się na pamięć może mieć z tym problem. TOMASZ STOKOWSKI/POLSKAPRESSE
Nie warto wkuwać na pamięć, bo jeśli nawet uda się zdać test, to na drodze mogą pojawić się spore problemy - radzą fachowcy tym, którzy mają zdawać "teorię". W tej chwili test trwa 25 minut. Komputer wybiera losowo 18 pytań z blisko 500, a zdający ma do wyboru trzy odpowiedzi. Poprawna może być jedna, dwie lub trzy. Aby zaliczyć, można popełnić maksymalnie dwa błędy. Pracownicy ośrodków ruchu drogowego przyznają więc, że nauczenie się całej puli pytań i poprawnych odpowiedzi nie jest sztuką, ale ostrzegają, by pomyśleć o tym, że po teorii trzeba jeszcze zaliczyć praktykę.

- Na egzaminie praktycznym potrzebne jest zrozumienie, a jeśli ktoś wykuł się na pamięć może mieć z tym problem - mówi Krzysztof Chmielewski, kierownik Wydziału Działalności Pozaegzaminacyjnej Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku - i podkreśla, że aby w ogóle rozpocząć naukę, należy uświadomić sobie, że wiedza o ruchu drogowym jest potrzebna. - Moim zdaniem dla kursanta najlepszym sposobem nauki przepisów ruchu drogowego jest postrzeganie ich przez pryzmat bezpieczeństwa. Trzeba w sposób prosty tłumaczyć sobie, czemu poszczególne zasady służą, a później, już w praktyce po zdaniu egzaminu, nauczyć się ciągłego myślenia o bezpieczeństwie podczas kierowania samochodem - dodaje.

Wybieramy najlepszą szkołę jazdy i ulubionego instruktora

Tym samym nie należy unikać zajęć teoretycznych na kursach na prawo jazdy, rozwiązywać w domu testy komputerowe, które dołączone są do prawie wszystkich podręczników dla kursantów, ale nie iść na ilość, tylko na jakość. Czyli nie powtarzać w kółko tych samych pytań, aż do znudzenia, a np. w przypadku typowego pytania z tzw. krzyżówką - "w tej sytuacji kierujący pojazdem nr 1 ustępuje pierwszeństwa pojazdowi", zastanowić się co by się stało, gdyby pojazd 1 pierwszeństwa nie ustąpił lub czekał, aż wszyscy przejadą przed nim.

- Oczywiście wiedza to dużo, ale nie wszystko. Zawsze powtarzam, że na egzamin składają się trzy sprawy - wiedza, szczęście i stres. Stres można ograniczyć zwiększając wiedzę i pracując nad sobą. Trudno w jakikolwiek sposób zadziałać na szczęście, ale gdy ma się już pod kontrolą dwie trzecie, to szansa na zdanie jest większa - tłumaczy Krzysztof Chmielewski.

Od przyszłego roku metody zalecane przez ekspertów nie będą tylko wskazówką, ale koniecznością dla tych, którzy egzamin będą chcieli zdać. Pula pytań zwiększy się bowiem około 7-krotnie, więc słynne powiedzenie "zapamiętaj, zdaj, zapomnij" na testach na prawo jazdy przestanie obowiązywać. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w nowej ustawie planuje także wprowadzenie ograniczenia czasu na udzielenie odpowiedzi do 10 sekund na każde pytanie (obecnie w razie wątpliwości można cofnąć się do poprzednich zadań) oraz krótkich filmików, przedstawiających sytuacje w ruchu drogowym.

Przeczytaj także: Optymalna jazda - bezpieczna i opłacalna

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto