Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka dieta dla sportowca? Jak dobrać odpowiedni jadłospis? [WYWIAD Z DIETETYKIEM]

Jakub Baliński
Jaka dieta dla sportowca? Jak dobrać odpowiedni jadłospis?
Jaka dieta dla sportowca? Jak dobrać odpowiedni jadłospis? fot. Piotr Jasiczek/Polskapresse
Jaka dieta dla sportowca? O odpowiedniej diecie dla ludzi aktywnych rozmawiamy z dietetykiem poradni Dietosfera Barbarą Dąbrowską-Górską.

Jaki jest pierwszy krok na drodze do zdrowia i szczupłej sylwetki?
Przede wszystkim regularne jedzenie, o stałych porach. Zdrowa dieta składa się z pięciu posiłków - trzech głównych i dwóch przekąsek. Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż cztery godziny.

Czytaj także: Ewa Chodakowska: Stań do walki o piękne ciało i szczęśliwy umysł

Jaką rolę pełni w tym poranny posiłek?
Śniadanie jest istotnym elementem zdrowej diety. Proszę sobie wyobrazić, że według badań prawie 40 proc. Polaków nie je śniadania. Często za pierwszy posiłek uznaje kawę. To błąd. Śniadanie pozwala ustabilizować poziom glukozy i dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości energii na początek dnia.

Jak skomponować idealny posiłek?
Polecam prostą metodę wizualizacyjną - metodę talerza. Każdy nasz posiłek musimy wyobrazić sobie jako talerz. Następnie dzielimy go na cztery części. Połowę każdego posiłku mają stanowić warzywa.

Jakie warzywa oraz owoce i w jakiej formie poleca Pani najbardziej?
Warzywa mogą być zarówno surowe, jak i gotowane. O tej porze roku polecam szczególnie te świeże, surówki także nam nie zaszkodzą. Nie zapominajmy jednak o ich umyciu przed jedzeniem, żeby usunąć pozostałości środków ochrony roślin.

A czym zapełnić resztę naszego talerza?
1/4 naszej porcji powinna zawierać produkty bogate w białka. Białe oraz chude czerwone mięso, ryby, nabiał, jaja. Białka w nich zawarte, szczególnie u osób aktywnych fizycznie, pozwolą na szybszą regenerację tkanki mięśniowej.

Czytaj także: Bieganie kobiet: Jedz, badź uśmiechnięta i unikaj kontuzji [ZDJĘCIA]

Pozostały nam jeszcze węglowodany?
Tak, to reszta naszego talerza. Możemy wkomponować w naszą potrawę kaszę gryczaną i jaglaną, ciemny ryż i wieloziarnisty makaron. W tej grupie produktów mogą się też znaleźć ziemniaki, ale koniecznie bez sosów, bo węglowodany w takiej postaci są wolniej trawione. Dzięki nim nie odczuwamy gwałtownych spadków energii.

Czy z tej metody możemy korzystać tylko przy przyrządzaniu posiłku głównego?
Oczywiście, że nie. To metoda uniwersalna. Według tych zasad możemy zarówno zrobić sobie kanapkę, jak i przyrządzić pożywny jogurt.

Jakich produktów powinniśmy w takim razie unikać?
Przede wszystkim wszelkich "śmieci": fast foodów, białych makaronów, słodkich bułeczek.

Czy powyższe reguły są dobre dla początkujących biegaczy czy korzystających z siłowni?
Oczywiście. Takim osobom polecam także zrobienie sobie wszystkich podstawowych badań. Rozpoczęcie regularnych ćwiczeń oraz przejście na dietę to zazwyczaj rewolucja.

Jeśli zdecydujemy się na takie kroki, o czym powinniśmy pamiętać?
Trzeba rozróżnić trening siłowy od wytrzymałościowego. Inną dietę powinien stosować człowiek przygotowujący się do maratonów, a inną entuzjasta fitnessu i pięknej rzeźby ciała. Po drugie, zawsze jedzmy na około półtorej godziny przed treningiem. Dzięki temu posiłek nie będzie nam ciążył na żołądku w trakcie wysiłku oraz unikniemy kontuzji. Po trzecie, nie zaczynajmy od suplementacji koktajlami. To może być groźne dla zdrowia.

Czytaj także: KONKURS: Wygraj płytę z ćwiczeniami Ewy Chodakowskiej

Wszyscy, którzy po raz pierwszy zdecydują się przejść na dietę, powinni zasięgnąć porady dietetyka.
Specjalista każdorazowo dopasowuje dietę do konkretnego pacjenta. Pierwsza wizyta to zazwyczaj bardzo dokładny wywiad mający na celu poznanie nawyków żywieniowych pacjenta. Im bardziej spersonalizowana dieta, tym więcej kosztuje, ale też przynosi lepsze efekty.

W profesjonalnych poradniach dietetyk musi przeprowadzić również analizę składu naszego ciała. Zazwyczaj 12 tygodni regularnych spotkań, dzięki którym specjalista zarówno zaproponuje jadłospis, jak i wyprowadzi nas z diety, powinno wystarczyć, aby schudnąć około 10 kg. Miesięczny koszt porad to ok. 400 zł.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto