Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki będzie nowy CEDET? Trwa przebudowa historycznego Centralnego Domu Towarowego

Redakcja
Jaki będzie nowy CEDET?  Trwa przebudowa historycznego Centralnego Domu Towarowego
Jaki będzie nowy CEDET? Trwa przebudowa historycznego Centralnego Domu Towarowego mat. pras.
Deweloper chce przywrócić CEDET-owi dawny rozmach. Do tej pory rozebrano jednak dawną bryłę, co zaniepokoiło mieszkańców. Jak będzie wyglądał budynek?

Gdy ponad rok temu inwestor przedstawiał plany dotyczące Centralnego Domu Towarowego, pojawiło się kilka wątpliwości. Największe dotyczyły zachowania historycznego wyglądu zabytkowego budynku. Z czasem demontowano pomieszczenia i kolejne piętra, tak że pozostał tylko szkielet SMYK-a od strony Al. Jerozolimskich. Mieszkańcy obawiali się, że obiekt nigdy nie odzyska dawnego kształtu, tym bardziej że pojawiły się informacje, że CEDET-e zostanie rozbudowany.

Dawny rozmach
- Naszym celem jest przywrócenie budynkowi dawnego rozmachu i wartości - zapewniał prezes Immobel Poland, Bartłomiej Hofman. - Wszystkie elementy konstrukcyjne, charakterystyczne dla modernistycznej bryły budynku z lat 50-tych, czyli między innymi elewacja z pionowymi i poziomymi podziałami, daszki oraz kominy wieńczące bryłę historycznego budynku zostaną wiernie odtworzone w oparciu o złożoną szczegółową dokumentację - wyjaśniał Bartłomiej Hofman. Przedstawiciele firmy tłumaczą także, że prace są niezbędne ponieważ CEDET był w fatalnym stanie. Teraz jest szansa, aby obiekt odzyskał wygląd sprzed pożaru który zniszczył znaczną część obiektu w 1975 roku.

Wielkie plany
Plany dotyczące budynku wydają się spektakularne. Odtworzony zostanie wygląd dumy Warszawy z lat 50. Powróci neon z charakterystyczną strzałką, pojawi się nowoczesna fasada i podziemny parking na 140 miejsc. W sumie obiekt powiększy się do 22 tys. m2 powierzchni, z czego jedna trzecia będzie wykorzystywana do celów handlowych. Resztę zajmą nowoczesne biura, które już teraz cieszą się sporo popularnością wśród najemców. Wszystkie prace są wykonywane pod opieką Stołecznego Konserwatora Zabytków. - Obecnie zakończyliśmy prace nad ścianami szczelinowymi i rozpoczęliśmy realizację wzmacniania ścian podziemnych. Następnie przystąpimy do wykonania konstrukcji części naziemnej. Na początku 2017 roku rozpoczniemy montaż elewacji , natomiast zakończenie budowy i oddanie budynku do użytkowania przewidujemy we wrześniu 2017 roku - tłumaczą przedstawiciele dewelopera.

Krótka historia budynku
Centralny Dom Towarowy otwarto w 22 lipca 1951 roku. Był to jeden z najnowocześniejszych budynku w stolicy. Miał nowoczesne na tamte czasy windy, spektakularną szklaną elewację i schody ruchome. Przez pierwsze kilka dni po otwarciu przez sklepy przewinęło się aż 80 tys. osób. Mieszkańcy stolicy widzieli w nim „okno na Zachód”. W 1975 część CEDET-e strawił pożar, a szybka odbudowa zniekształciła unikatowy wygląd budynku.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto