Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Prochyra nie żyje. Odszedł aktor Teatru Żydowskiego

Karolina Kowalska
Jan Prochyra nie żyje. Odszedł aktor Teatru Żydowskiego
Jan Prochyra nie żyje. Odszedł aktor Teatru Żydowskiego MAT PRAS
Z ciężkim sercem dowiedzieliśmy się, że dziś po południu odszedł wielki aktor i nasz przyjaciel Jan Prochyra - poinformował dziś stołeczny Teatr Żydowski. Prochyra był aktorem teatralnym, filmowym oraz reżyserem.

Z ciężkim sercem dowiedzieliśmy się, że dziś po południu odszedł wielki aktor i nasz przyjaciel Jan Prochyra. Jeszcze dwa tygodnie temu razem bawiliśmy publiczność. Tak bardzo cieszyliśmy się na kolejne „Skrzypki na dachu” w czerwcu, ale było nam pisane inaczej. Mimo niesamowicie napiętego kalendarza, zawsze miałeś czas, aby zagościć na naszej scenie, czy to w „Skrzypku na dachu” czy „Marienbadzie”. Zdawało nam się, jakbyś nigdy nie wychodził z Teatru Żydowskiego, a wszędzie było Cię pełno. Dzieci, w każdym wieku, nie zapomną nigdy Kłapouchego z „Kubusia Puchatka”, czy Baloo z „Księgi Dżungli”, a to tylko wyrywek Twoich ról. Bez Ciebie nie będzie już tak samo, nigdzie. Wiemy, że to, co pozostawiłeś po sobie, będzie żyło w kolejnych pokoleniach Twoich wychowanków i za to Ci dziękujemy.

Sam kiedyś powiedziałeś: „Teatr nie może zapominać o swojej edukacyjnej funkcji, bo w przeciwnym razie za parę lat nie będzie dla kogo grać. Ludzie znajdą gdzie indziej rozrywkę, bo od teatru się odwrócą.” Mamy nadzieje, że na niebiańskiej scenie zagoszczą, ku uciesze innych, Ci, którzy czekali na Ciebie, Twoje kolejne kreacje. Będziemy za Tobą bardzo tęsknić.

Dyrekcja, Zespół i Administracja Teatru Żydowskiego w taki sposób pożegnali Jana Prochyrę na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Jan Prochyra był aktorem teatralnym, filmowym oraz reżyserem. Ukończył PWST w Krakowie w 1974 roku. Występował w teatrach: im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1974-77), Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie (1977-84 i 1990-97), Kwadrat w Warszawie (1997-98), Nowym w Warszawie (2001-02). Pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego teatrów: Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu (1984-88), im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1988-90), Nowego im. Morcinka w Zabrzu (1998-99). W latach 2003-2011 dyrektor artystyczny Teatru Rampa na Targówku w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto