Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie studia, to co? Może szkoła policealna?

Redakcja
Jeśli nie studia, to co? Może szkoła policealna?
Jeśli nie studia, to co? Może szkoła policealna? fot.123rf
Niezdana matura to jeszcze nie koniec świata. Zamiast bezczynnie czekać na kolejny egzamin dojrzałości, możesz zapisać się do szkoły policealnej. Lista kierunków oferowanych przez szkoły policealne jest naprawdę imponująca.

Z roku na rok szkoły policealne zaczynają cieszyć się coraz większym powodzeniem. I to nie tylko wśród tych, którzy nie zdali matury czy nie dostali się na wymarzone studia.

- Mimo że są dziś traktowane przez młodzież jako drugi wybór, wiele z nich pod względem przygotowania do kariery zawodowej nie odbiega od uczelni - mówi Magdalena Tetmajer, doradca zawodowy. - Takie szkoły mają w programie dużo zajęć praktycznych, dzięki czemu można nauczyć się zawodu i przekonać, czy profesja, o jakiej się marzyło, daje satysfakcję - dodaje.

Zobacz: Omiń kryzys i idź na kosmetologię!

Po ukończeniu nauki w szkole policealnej obowiązuje dwuczęściowy państwowy egzamin zawodowy: teoretyczny i praktyczny - jednakowy dla wszystkich absolwentów danego zawodu w całym kraju. Wszyscy, którzy go zdadzą, otrzymują tytuł technika.

Warto wiedzieć też, że wiele tego typu placówek prowadzi biura karier, dzięki którym słuchacze nie tylko dowiedzą się, jak napisać CV, zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej i poradzić sobie na rynku pracy.

- Co ciekawe, około 25 proc. uczniów szkół policealnych to absolwenci studiów wyższych, którzy nie mogli znaleźć etatu - mówi Magdalena Tetmajer. Do szkół policealnych chętnie zapisują się również absolwenci studiów wyższych, którzy chcą szybko znaleźć pracę za granicą. Coraz więcej tego typu placówek słuchaczom, którzy zdadzą egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe, wydaje certyfikat z opisanymi umiejętnościami zawodowymi w języku polskim i angielskim, uznawany w krajach Unii Europejskiej.

Czego warto się uczyć, by nie zasilić szeregów bezrobotnych?
Wśród kierunków polecanych przez doradców zawodowych w tym roku są terapia zajęciowa, dietetyk, technik dentystyczny czy asystent osoby niepełnosprawnej, hotelarstwo, turystyka, reklama i multimedia, architektura krajobrazu. Dużą popularnością wśród kobiet cieszą się kosmetyka, fryzjerstwo, finanse i rachunkowość, administracja. Mężczyźni najczęściej wybierają informatykę, logistykę i spedycję oraz gastronomię.

Jak aplikować?
O przyjęciu do szkoły policealnej najczęściej decyduje kolejność zgłoszeń lub rozmowa kwalifikacyjna i egzamin weryfikujący konkretne umiejętności, np. u kandydatów na protetyków dentystycznych sprawdza się umiejętności plastyczne i modelarskie. Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej w niektórych placówkach trzeba pokazać teczkę swoich prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto