Język polski: Używajmy polskich znaków

"Język polski jest ą-ę". Do akcji przyłączył się m.in. KASA (© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Żeby uświadomić Polakom, jak ważne jest stosowanie znaków diakrytycznych, przez chwilę przestańmy ich używać. Język polski z dnia na dzień stanie się śmieszny i trochę obcy. 21 lutego 2013 przyłączamy się do kampanii "Język polski jest ą-ę".

Znaki diakrytyczne, ktore sa jedna z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka, sa zagrozone. Polacy uzywaja ich coraz rzadziej. Niemal co drugi esemes wysylamy bez polskich ogonkow i kreseczek - wynika z najnowszego badania* przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia.

I jak Wam się czyta tekst bez polskich znaków? Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzien Jezyka Ojczystego.


Tego dnia rozpoczyna się tez kampania "Język polski jest ą-ę" pod patronatem Rady Języka Polskiego. Jej organizatorzy zachęcają, żeby był to też dzień bez "ą" i "ę". - Język polski ciągle ewoluuje.Nie zawsze są to zmiany na lepsze. Dziś dużym zagrożeniem dla polszczyzny jest skłonność do nieużywania charakterystycznych polskich liter. Im częściej będziemy pisać na przykład esemesy bez znaków diakrytycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że "ąści" szybko z naszego języka znikną. Tego bym niezwykle żałował, to byłoby naprawdę duże zubożenie. Uważam, że język polski jest ą-ę i tak powinno zostać. Używajmy polskich znaków za każdym razem, gdy wysyłamy esemes lub mejl - mówi językoznawca Jerzy Bralczyk.Do akcji przyłączyły się gwiazdy, m.in. zespół Goya, który wykonał kawałek "Tylko mnie kochaj" bez polskich znaków. - To było doświadczeniem raczej zabawne i wymagające ode mnie dosyć sporego skupienia się na dykcji. Przy dużym zagęszczeniu spółgłosek twardych pewne słowa były dosyć trudne do wymówienia. Polskie znaki jak i ich brak zmienia brzmienie i sens wyrazów - przyznaje wokalistka Magda Wójcik.

Aż 63 proc. Polaków nie zawsze dba o poprawność językową swoich wypowiedzi ustnych, a co druga osoba nie przykłada wagi do poprawności swoich wypowiedzi pisemnych. Mimo że 64 proc. Polaków jest zdania, że to co wyróżnia język polski od innych języków i jest najbardziej charakterystyczną cechą języka polskiego to znaki diakrytyczne, co piąta osoba ich nie używa, bo nie widzi takiej potrzeby.

Język polski: Używajmy polskich znaków


Aż 53 proc. Polaków nie stosuje polskich znaków ze względów logistycznych, dzięki temu - jak twierdzą ankietowani - wiadomości pisze się o wiele szybciej. - Z badania wynika, że część społeczeństwa nie ma świadomości, że używanie znaków diakrytycznych jest ważne. Istnieje więc potrzeba popularyzacji używania polskich znaków w codziennym życiu, w kontaktach nieformalnych, a nie tylko w sytuacjach oficjalnych - mówi Michał Piechocki, Project Manager z ARC Rynek i Opinia.

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Hania (gość) (syla)

Otóż to - ja zawsze walczyłam o używanie polskich znaków w smsach, do momentu gdy ktoś mnie uświadomił, że przez to 2-4 razy więcej płacę za smsy. Teraz z wielką przykrością nie używam w smsach polskich znaków i faktycznie moje rachunki telefoniczne stały się znacznie niższe(!), bo bardzo dużo smsuję.

Swoją drogą to jest chamskie okradanie, bo nie wierzę, że przy takim zaawansowaniu technicznym telefonów nie dałoby się zrobić tak, że używamy polskich znaków i nie płacimy za to dodatkowo. A jeśli faktycznie nie da się tak zrobić to wszyscy operatorzy powinni mieć obowiązek informować o tym użytkowników od razu w salonie, a nie się człowiek przypadkiem dowiaduje od znajomych, a dopóki nie wie, buli jak głupi za to, że się poprawnie posługuje ojczystym językiem :((

Ldocty (gość)

kampania, jest pozytywna, i dołączam do niej z jeszcze jednym postulatem.
Nawiązując do wiadomości SMS, problem rodzi się ponieważ wprowadzając do tekstu jedną literę polską, ze standardowych 160 znaków robi się dostępnych około 70, czyli o połowę, co oznacza że aby zapytać się w SMS-ie kogoś co u niego słychać i że może by się spotkać, używając polskich znaków, wyślemy nie jednego a dwa SMS-y. Czyli względy Ekonomiczne, zmuszają do eliminacji znaków polskich.

Więc mój postulat do całej akcji, o wciągnięcie jako sponsora, operatora komórkowego, lub producenta telefonów, stworzyć należy taki system, aby nie zmniejszał ilości znaków przy stosowaniu znaków diakrytycznych

syla (gość)

tak..... tylko nie które telefony mają coś w sobie że jak napiszemy smsa z polskimi znakami to się robia dwa,trzy...smsy zamiast jednego.
Krótko mówiąc sms z polskimi znakami nas kosztuje :)