18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joanna Erbel miejska aktywistka opowiada o swoich działaniach w Warszawie

Martyna Kalinowska
Joanna Erbel: w aktywizmie nie ma jednego sprawdzonego sposobu działania
Joanna Erbel: w aktywizmie nie ma jednego sprawdzonego sposobu działania Fot. Archiwum Joanny Erbel
Joanna Erbel Patriotycznie Zakręcona aktywistka miejska. Socjolożka. Opowiada nam, co robi, aby zmieniać na lepsze otaczający ją świat. Dlaczego podejmuje się aktywizmu miejskiego i jakie problemy spotyka na swojej drodze.

Joanna Erbel. Patriotycznie Zakręcona. Socjolożka. Jak sama twierdzi:

bez społecznego poparcia trudno cokolwiek zrobić

.

Joanna Erbel miejska aktywista opowiada o swoich działaniach w Warszawie. Trzy pytania i trzy odpowiedzi o aktywizmie miejskim.

Nasze Miasto: Jakie działania Pani podejmuje jako miejska aktywistka?

Joanna Erbel: Nie ma jednego typu akcji, w które się angażuje. Czasami są akcje dotyczące polityki mieszkaniowej, czasami zieleni, innym razem jest to walka o bar mleczny lub budżet partycypacyjny albo protest przeciwko rosnącym cenom biletów. Tym, co je łączy jest to, że dotyczą one walki o prawo do miasta, czyli prawa do decydowania o tym jak wygląda nasze najbliższe otoczenie. Wciąż większość decyzji podejmowana jest ponad naszymi głowami i trzeba się upomnieć o to, żeby nas – mieszkańców i mieszkanki miast włączać w te działania.

Przeczytaj również: Studenci w Warszawie oddają szpik

Joanna Erbel:
Wciąż większość decyzji podejmowana jest ponad naszymi głowami

Ostatnio razem z grupą osób mieszkających na osiedlu domków fińskich Jazdów oraz organizacji należących do Otwartego Jazdowa zebraliśmy prawie 2 tys. podpisów pod wnioskiem o konsultacje społeczne dotyczące przyszłości tego terenu. Te konsultacje ruszą na początku 2014 roku i potrwają do jesieni. Przez ten czas będzie można poszukać najlepszej dla miasta wizji rozwoju tego terenu. Pozwoliło to również zatrzymać eksmisje mieszkających tam osób.

NM: Co planuje Pani jeszcze zrobić, jakie inicjatywy podjąć, aby dotychczasowe działania przyniosły korzyści?

Joanna Erbel: Na pewno będę nadal angażować się w konsultacje wokół Jazdowa oraz w budżet obywatelski. Dużym wyzwaniem jest walka z inwestycjami drogowymi, które pompują ruch samochodów do centrum. Obecnie w Warszawie takim działaniem jest akcja przeciwko Trasie Świętokrzyskiej zainicjowana przez Stowarzyszenie Michałów. Ważnym tematem jest kwestia dostępności transportu publicznego. Na początku 2014 r. czeka nas kolejna podwyżka.

Joanna Erbel walczy o obniżkę cen biletów ZTM, które drastycznie wzrastają

W tym roku jako inicjatywa Stop Podwyżkom Cen Biletów ZTM zebraliśmy prawie 20 tys. podpisów pod obywatelskim projektem cofającym ceny biletów do stanu z 2012 r. Nasz projekt został odrzucony przez radnych, ale to nie koniec kampanii, której celem jest obniżka cen biletów i traktowanie transportu jako ważnej usługi publicznej, która jest powszechnie dostępna.

NM: Do kogo, gdzie się Pani zwraca, aby wprowadzać w życie swoje zamierzenia?

Joanna Erbel: W aktywizmie nie ma jednego sprawdzonego sposobu działania. Czasami trzeba zorganizować protest, innym razem happening. Niektóre działania wymagają również intensywnej współpracy z urzędem miasta. Jednak bez społecznego poparcia trudno cokolwiek zrobić.

Dziękujemy za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto