Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już 31 marca Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

Redakcja
Polskapresse
Uczniowie trzecich klas szkół podstawowych potrafią czytać i wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Słabo natomiast radzą sobie z wnioskowaniem na podstawie danych zawartych w tekście, nie wiedzą, jak korzystać z informacji.
ARKUSZ ZADAŃ I ODPOWIEDZI - KLIKNIJ TUTAJ

Komentuj: Sprawdzian trzecioklasisty z Operonem sprawdził wiedzę uczniów. Jak wyglądał test?

Takie wnioski wyciągnięto z ubiegłorocznego Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Czwarta edycja tego projektu, odbędzie się 31 marca. Punktualnie o godzinie 9, trzecioklasiści ze szkół w całej Polsce zasiądą nad arkuszami sprawdzającymi.

Szukasz szkoły w stolicy? Zobacz nasz serwis specjalny

- W klasach nauczania zintegrowanego tworzymy podwaliny pod całą, kilkunastoletnią edukację. W tym czasie uczniowie muszą między innymi nauczyć się czytać ze zrozumieniem, pisać i liczyć - mówi Mirosława Grzemba-Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Poznaniu. - Warto zatem weryfikować, w jakim zakresie dzieci opanowały umiejętności na tym etapie rozwoju.

Wszystko o edukacji w serwisie natablicy.pl

Taki test, zdaniem dyrektorów szkół, pozwoli na podsumowanie pierwszego etapu edukacji, a co najważniejsze ułatwi przygotowanie dalszej drogi kształcenia, którą zweryfikuje sprawdzian, do którego przystępują szóstoklasiści na zakończenie szkoły podstawowej.

- Bywa, niestety, tak, że testy kompetencji po trzeciej klasie wypadają lepiej niż te po szóstej - przyznaje Mirosława Grzemba--Wojciechowska. - To jest przyczynek do zastanowienia się, co dzieje się w kolejnych latach nauki: jakie błędy uczniowie popełniają, dlaczego nie wykorzystują wszystkich swoich umiejętności i brakuje im motywacji, do dalszego rozwoju.

Pedagodzy wskazują także na pozadydaktyczne powody słabych wyników w nauce. Ich zdaniem, rodzice - z jednej strony - stresują uczniów koniecznością uzyskania jak najlepszych ocen, a z drugiej strony nie pilnują ich systematycznej nauki, zrzucając całą odpowiedzialność na szkołę.

Czytaj też:
* Już 31 marca Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
* Szukasz szkoły w stolicy? Zobacz nasz serwis specjalny

* Sprawdzian trzecioklasisty z Operonem 2011. Początek testu o godz. 9
* Jak będzie wyglądał test trzecioklasistów?


A te z kolei nie potrafią wrócić do wyników, które szóstoklasiści uzyskiwali jeszcze kilka lat temu. W 2009 roku wielkopolscy uczniowie "sięgnęli dna", zdobywając tylko 21,9 punktu na 40 możliwych.

Ten wynik uplasował nasze województwo na ostatnim miejscu. W ubiegłym roku, uczniom udało się osiągnąć wynik 23,76 punktu i był on już zbliżony do średniej krajowej. Ta wyniosła w 2010 roku 24,56 punktu.

Odbicie od dna, według Zofii Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, wcale nie jest aż takim powodem do radości. Zwłaszcza że poprawiając umiejętności z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, uczniowie opuścili się z języka polskiego.

- O ile czytanie dosłowne, takie, które pozwala przyswoić informację, jest na dobrym poziomie, tak najmniej punktów uczniowie zdobyli za pisanie - komentowała wyniki szóstoklasistów Zofia Hryhorowicz.

Wielkopolscy uczniowie coraz lepiej radzą sobie z wykorzystywaniem wiedzy w praktyce. Od dwóch lat systematycznie zdobywają coraz więcej punktów w tej dziedzinie. Tu zdaniem dyrektor OKE w Poznaniu, duże znaczenie ma fakt, że w szkołach coraz większą wagę przykłada się do nauki przedmiotów ścisłych, a zwłaszcza matematyki.

Dlatego zdaniem Zbigniewa Burkietowicza, dyrektora poznańskiej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 13, należy regularnie sprawdzać poziom wiedzy uczniów, by wyłapać ewentualne spadki formy z przedmiotów humanistycznych i ścisłych. W swojej szkole, już od sześciu lat sprawdza postępy w nauce trzecioklasistów. - To pomaga nam ocenić, czy dzieci opanowały podstawowe umiejętności. Pozwala też nakreślić zadania, tak by już od czwartej klasy ukierunkować naukę dzieci: czy może potrzebują zajęć dodatkowych, wyrównawczych z jakiegoś przedmiotu. Potem kolejny próbny test robimy w piątej klasie, a następnie w szóstej - tłumaczy Zbigniew Burkietowicz.

Trzecioklasiści zmierzą się z testem, w którym będą rozwiązywać 25 zadań. Zostaną one ułożone na podstawie tekstu do czytania ze zrozumieniem. Większość z nich wymagać będzie zaznaczenia jednej poprawnej odpowiedzi, ale w przypadku kilku zadań otwartych trzeba się będzie wykazać umiejętnością stworzenia dłuższej formy i zredagowania własnej wypowiedzi. Arkusze skonstruowano tak, by zbadać, jak dzieci czytają, piszą, rozumieją, korzystają z informacji oraz wykorzystują wiedzę w praktyce. Po zakończeniu i sprawdzeniu próby do szkół trafią specjalne raporty ze szczegółowym omówieniem wyników każdego z uczniów. Dostaną je zarówno nauczyciele, jak i rodzice dziewięciolatków.

Wszystko o edukacji w serwisie natablicy.pl

Sprawdzian, który się odbędzie 31 marca, zorganizuje Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, wspólnie z Polskapresse. 1 kwietnia na łamach serwisu warszawa.naszemiasto.pl opublikowane będą przykładowe rozwiązania sprawdzianu dla trzecioklasistów.

Co umieją dziś i czego nauczą się jutro
Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadzi 17 maja powszechne, dobrowolne badanie wiadomości i umiejętności uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej. Ma ono dostarczyć szkołom narzędzie do rzetelnego badania umiejętności językowych i matematycznych uczniów kończących klasę trzecią. Ma to pozwolić - w 2014 roku - na zestawienie wyników sprawdzianu szóstoklasistów (będą to ci sami uczniowie) i obliczyć tak zwaną Edukacyjną Wartość Dodaną szkoły.

Czytaj też:
* Już 31 marca Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
* Szukasz szkoły w stolicy? Zobacz nasz serwis specjalny

* Sprawdzian trzecioklasisty z Operonem 2011. Początek testu o godz. 9
* Jak będzie wyglądał test trzecioklasistów?



Szukasz szkoły? Zobacz listę warszawskich szkół



Źródło: Głos Wielkopolski .
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto