Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Uczniowie ostatnich klas podstawówek i gimnazjów nieźle wypadli na testach końcowych

Mirosława Zybura
Gimnazjaliści egzaminy pisali pod koniec kwietnia
Gimnazjaliści egzaminy pisali pod koniec kwietnia archiwum
Młodzież z ostatnich klas podstawówek i gimnazjów dobrze wypadła podczas testów końcowych. Polski poszedł im lepiej niż matematyka

To właśnie egzamin z matematyki okazał się być najtrudniejszy dla kaliskich gimnazjalistów. Średni wynik osiągnięty przez 1054 trzecioklasistów z tego przedmiotu to 49,32 proc. Mimo wszystko jest to wynik wyższy od średniej wielkopolskiej (46,25 proc.) i krajowej (47 proc). Zdecydowanie lepiej kaliszanie napisali test z języka polskiego, gdzie uzyskali średnio 65,79proc. W tym roku po raz pierwszy uczniowie zmierzyli się z nową formułą sprawdzianu gimnazjalnego. Czekało na nich pięć testów. Pierwszego dnia sprawdzali swoje wiadomości z wiedzy o społeczeństwie, historii i języku polskim. Następnego dnia przystąpili do egzaminów z biologii, geografii, chemii, fizyki i matematyki. Na koniec sesji gimnazjaliści zmierzyli się z testem z języka obcego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Uczniowie chętniej wybierali język angielski. Na egzamin z języka niemieckiego zdecydowało się jedynie kilku gimnazjalistów.

Egzaminy najlepiej napisali uczniowie Gimnazjum ss. Nazaretanek. Uzyskali oni 85,19 proc. z języka polskiego i 78,58 proc. z matematyki. Podobnie jest w przypadku uczniów prowadzonej przez nazaretanki szkoły podstawowej. Tutaj uczniowie klas szóstych uzyskali 30,67 punktów z testu końcowego.

Średnia osiągnięta przez wszystkich szóstoklasistów w Polsce to 22,75 punktu, a w Wielkopolsce 21,98. Uczniowie ostatnich klas kaliskich podstawówek uzyskali średnią nieco wyższą od krajowej, bo 22,96. Jest to jednak rezultat zdecydowanie niższy od ubiegłorocznego, kiedy to szóstoklasiści osiągnęli 25,4 punktu. W całym mieście ze sprawdzianem zmierzyło się 998 uczniów.

Test szóstoklasisty ma za zadanie zdiagnozować wiedzę uczniów na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Na arkusz egzaminacyjny składają się zadania ze wszystkich przedmiotów szkolnych: humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych. Maksymalnie uczniowie mogą uzyskać 40 punktów. Wyniki nie mają jednak wpływu na dalszą edukację, ponieważ podczas naboru do gimnazjów obowiązuje rejonizacja. Punktacja jest brana pod uwagę tylko wtedy, gdy uczeń chce się uczyć w szkole poza jego rejonem zamieszkania.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto