Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamienica Raczyńskiego wypiękniała. Teraz Zachęta pokaże tam swoje zbiory

Karolina Kowalska
Kamienica Raczyńskiego wypiękniała. Teraz Zachęta pokaże tam swoje zbiory
Kamienica Raczyńskiego wypiękniała. Teraz Zachęta pokaże tam swoje zbiory materiały prasowe
Od 15 kwietnia w odrestaurowanej kamienicy Hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2, będzie można obejrzeć wybór prac z kolekcji Zachęty. Wystawa zatytułowana „PRAWDA PIĘKNO DOBRO. Z kolekcji Zachęty” to obszerna prezentacja dzieł powstałych od lat 60. po prace najnowsze.

Na wystawie pokazane zostaną najważniejsze dzieła polskiej sztuki współczesnej, zebrane w kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Wśród 31 artystów prezentowanych na wystawie, obok klasyków (m.in. Henryka Stażewskiego, Aliny Szapocznikow) zostaną pokazani najważniejsi artyści sztuki krytycznej (m.in. Zbigniew Libera, Joanna Rajkowska) oraz twórcy młodszego pokolenia (m.in. Julita Wójcik, Agnieszka Polska). Punktem kulminacyjnym będzie wideoinstalacja Katarzyny Kozyry „Święto wiosny”.

– Tytuł wystawy to motyw jednego z dzieł kolekcji fotografii Jadwigi Sawickiej, na której napis „PRAWDA PIĘKNO DOBRO” wydrapany jest na plastikowej butelce. Brzmi nieco ironicznie, jeśli przypomnimy, że tymi pojęciami z upodobaniem posługują się konserwatywni krytycy, chłoszcząc sztukę współczesną za brak idei i zdradę ideałów. Ale czy słusznie? Może jednak artyści z konsekwencją i uporem wciąż pokazują nam (krytykom, widzom) niechcianą często stronę prawdy, choćby kwestionując dobro i piękno we współczesnej wersji pop – mówi Hanna Wróblewska, kuratorka wystawy.

Wystawę będzie można obejrzeć w kamienicy Hrabiego Raczyńskiego przy placu Małachowskiego 2. Budynek należy do firmy Kulczyk Silverstein Properties, która w 2014 roku w partnerstwie z HOCHTIEF Development Poland przywróciła mu dawną świetność, przeprowadzając gruntowną rewitalizację i dobudowując nowe skrzydło.

Choć obiekt ma obecnie przeznaczenie przede wszystkim biurowe z usługami i handlem w parterze to jednocześnie udostępnia swoją przestrzeń prestiżowym wydarzeniom artystycznym.

Kreatywna przestrzeń
Na Placu Małachowskiego duch kreatywności jest obecny od wielu lat. Ulica Mazowiecka od stuleci była miejscem spotkań ludzi sztuki, kultury i warszawskiej inteligencji. Na przełomie XXIII i XIX w. przy Placu Małachowskiego miały swoją siedzibę dwie loże masońskie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego na ulicy Mazowieckiej bywali np. Jan Lechoń, Antoni Słonimski czy Julian Tuwim.

Przestrzeń na organizację wystawy udało się znaleźć i udostępnić dzięki inicjatywie Katarzyny Kulczyk – wiceprezes Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To właśnie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w 1860 roku było inicjatorem zbudowania narodowej kolekcji.

Od tamtego czasu jednak Zachęta zmuszona była kilkukrotnie rozpoczynać budowanie kolekcji od nowa. Pierwsze zbiory po drugiej wojnie światowej trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie. Dopiero w latach 90. upór kolejnych dyrektorów i kuratorów oraz hojność artystów pozwoliły rozpocząć programowe budowanie kolekcji, której część prezentowana jest na wystawie „PRAWDA PIEKNO DOBRO. Kolekcja Zachęty”.

W tym czasie zmieniała się także rola Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Dzisiaj Towarzystwo zajmuje się wspieraniem Zachęty poprzez realizację działań związanych z edukacją oraz propagowaniem sztuki współczesnej.

 – Od początku Zarząd Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych realizuje przede wszystkim projekty edukacyjne i kulturotwórcze. Możliwość zaprezentowania dużej części zbiorów Zachęty szerokiej publiczności jest dla nas niezwykle ważna. Niektóre z tych dzieł nie były prezentowane od lat, a sama kolekcja Zachęty od dawna nie była przedmiotem osobnej wystawy – mówi Katarzyna Kulczyk.



Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki jako jedna z nielicznych instytucji kultury zdecydowała się udostępnić dzieła zebrane w swojej kolekcji przez Internet w ramach projektu Otwarta Zachęta. Zasadnicza część tych zbiorów dostępna jest pod adresem http://otwartazacheta.pl/. Oprócz reprodukcji prac udostępnionych na zasadach otwartych licencji znaleźć tam można między innymi opracowania merytoryczne, materiały edukacyjne, audiodeskrypcje, dokumentacje wystaw.

Ożywianie placu Małachowskiego
Organizacja wystawy w bezpośrednim sąsiedztwie Zachęty jest kontynuacją pomysłu rewitalizacji placu Małachowskiego. Konkurs architektoniczny na nową formułę placu został rozstrzygnięty w zeszłym roku dzięki staraniom Koalicji na rzecz Rewitalizacji Placu Małachowskiego: składającej się z instytucji świata kultury, biznesu, nauki, religii, okalających Plac: Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy oraz HOCHTIEF Development Poland sp. z o.o./Kulczyk Silverstein Properties przy współpracy z Dzielnicą Śródmieście i Zarządu Terenów Publicznych.

Zobacz także: Powraca deptak na Nowym Świecie

Już wkrótce tej XIX-wiecznej przestrzeni zostanie przywrócona ranga placu miejskiego we współczesnej formie. Ten fragment Warszawy stanie się miejscem otwartym na mieszkańców, eksponującym ponadczasowość architektury budynków je okalających, z przestrzenią do organizacji wydarzeń artystyczno-kulturalnych i spędzania wolnego czasu.



od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto