Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanonizacja i beatyfikacja: historia wynoszenia na ołtarze

Redakcja
Papież Polak ogłosił błogosławionymi w 1345 osób i kanonizował ...
Papież Polak ogłosił błogosławionymi w 1345 osób i kanonizował ... Stanisław Samostrzelnik (1485–1541) / obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie
Wszystkich świętych to dzień, w którym Kościół Katolicki czci pamięć wyniesionych na ołtarze. Jak wygląda proces kanonizacji i ile mamy obecnie świętych i błogosławionych?

Zobacz też: Ks. dr Nęcek: Nie ma święta zmarłych! [wywiad]


Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 1345 osób i kanonizował 482 świętych. To prawdopodobnie największa liczba wyniesionych na ołtarze podczas pontyfikatów wszystkich jego poprzedników, razem wziętych.

Beatyfikacja stanowi jeden z etapów postępowania kanonizacyjnego, czyli beatyfikacja zmierza do kanonizacji danej postaci. Kanonizacja jest najstarszą formą oficjalnego uznania przez najwyższą władzę Kościoła świętości danej osoby.

- Oznacza ona ostateczną decyzję papieża, poprzez którą Sługa Boży, zaliczony wcześniej do grona błogosławionych, zostaje wpisany do katalogu świętych i któremu Biskup Rzymu poleca oddawać kult publiczny w całym Kościele należny osobom świętym. Do kanonizacji wymaga się jednego cudu uzyskanego za wstawiennictwem błogosławionego po jego beatyfikacji i zatwierdzonego z przepisami prawa - tłumaczy w magazynie "Pielgrzym" ks. Wiesław Kiwior OCD.  - Beatyfikacja oznacza decyzję papieża zezwalającą na kult publiczny Sługi Bożego ograniczony do jakiegoś kraju, miasta, regionu, diecezji, instytutu życia konsekrowanego lub do określonych czynności liturgicznych (np. odprawianie mszy św. albo recytowanie liturgii godzin o błogosławionym) - dodaje duchowny.

Beatyfikacja różni się od kanonizacji tym, że nie nakazuje, lecz zezwala na kult publiczny i nie jest aktem papieskim definitywnym, ponieważ jest otwarta na ewentualną kanonizację i jest jednocześnie obowiązkowym etapem w drodze do kanonizacji. Formalnymi wymogami do beatyfikacji jest stwierdzenie heroiczności cnót albo męczeństwa za wiarę oraz jednego cudu dokonanego za wstawiennictwem Sługi Bożego po jego śmierci.

Pierwsi święci

Pierwszej tzw. kanonizacji dokonał Jezus Chrystus, składając nawróconemu łotrowi obietnicę, ze znajdzie się z nim w raju. Dopiero w 995 r. Jan XV na synodzie laterańskim dokonał pierwszej formalnej kanonizacji - św. Ulryka z Augsburga.

Pod wpływem pism Ojców Kościoła od IV w. szczególnie czczono też papieży, ascetów, mnichów i dziewice. Ich publiczny kult wymagał jednak zgody władzy kościelnej, która przeprowadzała swoiste dochodzenie w sprawie świętości życia. W 606 r. papież Bonifacy IV przemianował rzymski Panteon - upamiętniający bóstwa pogańskie - na kościół Świętych Apostołów i Męczenników i od tej pory czcią otoczono już wszystkich świętych Pańskich.

W średniowieczu odpowiednikiem kanonizacji była tzw. elewacja, czyli uroczyste podniesienie i przeniesienie relikwii oraz umieszczenie ich na honorowym miejscu, w obecności, z nakazu i pozwolenia biskupa. Z czasem pojawiła się praktyka demembracji relikwii, czyli rozdzielania ich i rozsyłania po świątyniach. W XIII w. dochodzenie w sprawie świętości życia wyznawców i męczenników zastrzegła sobie Stolica Apostolska.

Obok postanowień prawa kanonicznego kwestie związane z beatyfikacjami i kanonizacjami uregulowały ostatecznie: list "Audivimus" Aleksandra III do króla Kanuta z 1171 r., breve "Coelestis Hierusalem coves" Urbana VIII z 1634 r., a także dekrety bł. Innocentego XI, Benedykta XIV oraz św. Piusa X. Wspomniane breve Urbana VIII wprowadzało dwie procedury: beatyfikacyjną i kanonizacyjną, a w następnym wieku uzasadnił je i pogłębił w swoim traktacie kardynał Lambertini, późniejszy papież Benedykt XIV.

W pierwszych wiekach Kościół prowadził procesy w oparciu o opinię publiczną. Jeżeli wierni uważali daną osobę za świętą, biskup przyjmował to do wiadomości i ogłaszał, go świętym. Dopiero po zasięgnięciu zdania diecezjan, głównie miejscowego duchowieństwa, biskup wydawał odpowiednią decyzję i zwykle w ustalonym dniu, zwykle we wspomnienie śmierci, odprawiał uroczyste nabożeństwo ku czci danej osoby, uznając ją tym samym za świętą. W średniowieczu proces słusznie zresztą został znacznie skomplikowany i sformalizowany. Dopiero Jan Paweł II uprościł go w 1983 r.

Santo subito

Prześladowania Kościoła w jego pierwszych wiekach istnienia spowodowały, że wyznawcy Chrystusa zaczęli szczególną czcią otaczać męczenników, którzy przelewali krew za swoją wiarę. Spisywano ich życiorysy, okoliczności śmierci, stawiano im kościoły.

Wielu świętych doczekało się beatyfikacji bądź kanonizacji po wielu stuleciach, jak choćby Jadwiga, którą Kościół wyniósł na ołtarze prawie 600 lat po jej śmierci. Najkrócej na kanonizację czekał św. Antoni Padewski, który został kanonizowany 352 dni po swojej śmierci. - Osobą, która może skrócić ten okres jest jedynie Ojciec Święty, jak stało się w przypadku Matki Teresy (o 2 lata) czy ostatnio Jana Pawła II, gdzie skrócono praktycznie o 5 lat, bo 1,5 miesiąca po śmierci. - zauważa o. Gabriel Bartoszewski.

Ilu jest świętych i błogosławionych?

Tak naprawdę, to nie wiadomo dokładnie ilu jest świętych katolickich. Kongregacja do spraw Świętych powołana została dopiero w roku 1588, kiedy to wprowadzono pewne reguły procesowe. Obecnie można mówić o świętych wymienionych w opisach martyrologii Rzymian przed "legalizacją" chrześcijaństwa, druga grupa to setki świętych lokalnych, uznawanych przez ludy różnych krajów i narodów i uznanych przez Kościół, wreszcie trzecia grupa to "legalni" święci i błogosławieni uznani przez Rzym po powołaniu Kongregacji.

W historii Kościoła liczba świętych wspominanych w liturgii ciągle rosła. Parafia św. Patryka w Waszyngtonie umieściła na swojej stronie internetowej indeks 11 tysięcy świętych i błogosławionych. Kilka razy w roku dopisywani są kolejni święci i błogosławieni.

Dokładną liczbę trudno jednak dokładnie ustalić, bo w wielu przypadkach nie ma dokładnych dokumentacji. Dotyczy to zwłaszcza męczenników i wyznawców pierwszych wieków, a także świętych ogłaszanych na peryferiach ówczesnego świata chrześcijańskiego - na Wyspach Brytyjskich i w Irlandii z jednej strony, a na Wschodzie z drugiej (pierwsze tysiąclecie to czas Kościoła formalnie nie podzielonego, więc również święci tamtego okresu przynależą teoretycznie do całego chrześcijaństwa). Wydaje się, że łączna liczba osób wyniesionych na ołtarze w ciągu wieków może dochodzić do 10 tysięcy.

Święci z Polski

Najwięcej z nich wyniósł na ołtarze papież Jan Paweł II. W ciągu swego blisko 27-letniego pontyfikatu dokonał beatyfikacji 1345 osób i kanonizacji 482 błogosławionych. Wśród nich było 9 świętych i 160 błogosławionych Polaków. Do tej pory Polska może poszczycić się 30 świętymi i 223 błogosławionymi.

Od czasu chrztu naszego narodu w 966 r. Polska wydała wielu świętych i błogosławionych. Pochodzili on z rodów królewskich czy szlacheckich, ale także spośród zwykłych ludzi. Były wśród nich osoby świeckie i duchowne, kobiety i mężczyźni, święci żyjący w głębokim średniowieczu jak i nam współcześni, byli męczennicy i wyznawcy. Słowem poprzez wszystkie wieki i w różnych miejscach wzbudzał Bóg w naszym kraju powołanie do świętości. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma życiorysami świętych polaków, lub świętych którzy co prawda pochodzili z innych krajów, ale żyli i pracowali w Polsce.

Oto lista niektórych Polaków, wyniesionych na ołtarze:

  • Święty Wojciech - biskup i męczennik, patron Polski,
  • Święty Stanisław - biskup i męczennik, patron Polski,
  • Święty Jacek - apostoł Rusi i Prus, patron Śląska, dominikanin,
  • Błogosławiona Juta z Chełmży, pustelnica żyjąca pod Chełmżą, oddana całym sercem posłudze na rzecz chorych i ubogich,
  • Błogosławiony Jan z Łobdowa (Łobdowczyk), franciszkanin z okolic Brodnicy, pracujący w Toruniu i Chełmnie, patron żeglarzy i osób niewinnie pomówionych,
  • Błogosławiona Dorota z Mątowów, kobieta która nawróciła prześladującego ją męża, matka dziewięciorga dzieci, mistyczka i stygmatyczka,
  • Święta Jadwiga - Królowa Polski, dzewczyna wielkiej wiary i głębokiej modlitwy,
  • Święta Kinga - patronka Polski i Litwy, patronka górników,
  • Izajasz Boner - błogosławiony zakonnik z Krakowa,
  • Święty Jan Kanty - profesor, patron studentów,
  • Święty Szymon z Lipnicy - franciszkani, kaznodzieja i spowiednik, patron Krakowa,
  • Święty Jan z Dukli - franciszkani, patron ziemi Lwowskiej i rycerstwa polskiego,
  • Stanisław Kaźmierczyk - krakowski świątobliwy zakonnik z XV w.,
  • Święty Kazimierz królewicz - mimo iż żył tylko 26 lat, doszedł do głębi wiary, a zaraem był roztropnym rządcą w państwie,
  • Święty Stanisław Kostka patron dzieci i młodzieży,
  • Święty Andrzej Bobola męczennik, patron Polski, jezuita,
  • Święty Rafał Kalinowski powstaniec styczniowy, zesłaniec, karmelita,
  • Błogosławiona Aniela Salawa, krakowska służąca,
  • Błogosławiona Karolina Kózkówna - polska dziewczyna z Podkarpacia która oddała życie w obronie czystości,
  • Święty brat Albert - Adam Chmielowski, powstaniec, malarz, opiekun biedoty,
  • Święta Faustyna Kowalska - apostołka Bożego Miłosierdzia,
  • Święty Maksymilian Maria Kolbe - męczennik, żarliwy apostoł Niepokalnej i twórca Niepokalanowa,
  • Błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski - pochodzący z Chełmży, a pracujący w Toruniu kapłan, który był wyjątkowym świadkiem Jezusa w czasie wojny,
  • Słudzy boży,
  • Sługa Boży Michał Giedroyć - Książe, który został skromnym zakrystianinem,
  • Sługa Boży Świętosław Milczący - krakowski spowiednik, człowiek który starał się praktykować milczenie,
  • Służebnica Boża Magdalena Mortęska, reformatorka zakonu benedyktynek w Polsce,
  • Świątobliwy Bernard z Wąbrzeźna, czciciel Najświętszego Sakramentu, benedyktyn w opactwie w Lubiniu,
  • Służebnica Boża Paula Zofia Tajber założycielka zgromadzenia Sióstr Duszy Chrystusowej (spotkaliśmy je w Siedlcu),
  • Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie.

Źródła: Pielgrzym, Opoka, Oaza MBKP w Toruniu, Tygodnik Idziemy

Czytaj też:



Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto