Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawał warszawskiej kultury wysokiej. Słynny fortepian Chopina znów rozbrzmi

STUL
Zdjęcie ilustracyjne z Muzeum Fryderyka Chopina
Zdjęcie ilustracyjne z Muzeum Fryderyka Chopina fot. ARCHIWUM / Bartłomiej Ryzy
Koncert fortepianowy f-moll rozbrzmiewał na placu Krasińskich 17 marca 1830 r. Wówczas młody Fryderyk Chopin grał w Warszawie na fortepianie Buchholtza. Kilkaset lat po tym wydarzeniu będziemy mogli znów usłyszeć wyjątkowy koncert i zobaczymy kopię wielkiego instrumentu.

- Około roku 1815 dyplomowany organomistrz Fryderyk Buchholtz otworzył w Warszawie zakład produkujący fortepiany, którego pierwsza siedziba mieściła się w budynku przy ul. Mazowieckiej nr 1352. W sklepie fabrycznym częstym bywalcem był Fryderyk Chopin, który namiętnie wypróbowywał różne instrumenty. W 1830 roku Buchholtz zrealizował zamówienie wybrednego młodego pianisty, konstruując dla niego nowoczesny fortepian na wzór wiedeńskiego Streichera. Instrument stanął w salonie państwa Chopinów przy Krakowskim Przedmieściu 5. „Dobrze się na nim gra” – pisał kompozytor w jednym z listów. Z tego fortepianu młody Fryderyk korzystał bardzo często, a był to okres jego pierwszych wielkich sukcesów kompozytorskich - czytamy w materiałach przygotowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. - 2 listopada 1830 roku Chopin wyjechał z Warszawy, trzy dni później na zawsze opuścił ojczyznę. Fortepian Buchholtza otrzymała siostra kompozytora, Izabella Barcińska. We wrześniu 1863 roku carscy żołnierze w odwecie za zamach na gen. Fiodora Berga splądrowali pałac Zamoyskich przy Nowym Świecie. Z mieszkania nr 69 należącego do państwa Barcińskich 19 września wyrzucono przez okno fortepian Chopina...

Jednak pamięć o tym instrumencie jest wciąż jest żywa i Instytut postanowił zlecić przygotowanie wiernej kopii instrumentu wybitnego kompozytora. Tak powstał Buchholtz w wersji Paula McNulty'ego, jednego z najlepszych budowniczych historycznych instrumentów na świecie. Prawie dwa wieki po koncercie Chopina na tym instrumencie, będziemy mogli usłyszeć koncert f-moll na zabytkowym fortepianie. W programie wieczoru pokaz filmu dokumentalnego na temat powstania kopii fortepianu Buchholtza w reż. Piotra Stasika, a także występy Karola Kurpińskiego - Fuga i koda B-dur (na temat „Jeszcze Polska nie zginęła”), Bitwa pod Możajskiem („Wielka symfonia, bitwę wyobrażająca”) oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina w wykonaniu Krzysztofa Książka. Na scenie zobaczymy także Collegium 1704 i dyrygenta, Václava Luksa.

Bilety na wydarzenie 17 marca można kupować na stronie Teatru Wielkiego. Kosztują od 66 zł.

Czytaj też:


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto