Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każde z przedsiębiorstw prowadzi regularną kontrolę jakości wody

[email protected]
Zanim woda dotrze do naszych kranów, musi przepłynąć przez kilometry rur. I jest to - w wielu przypadkach - jedna z głównych przyczyn, że nie zawsze zadowoleni jesteśmy z jakości wody.

Zanim woda dotrze do naszych kranów, musi przepłynąć przez kilometry rur. I jest to - w wielu przypadkach - jedna z głównych przyczyn, że nie zawsze zadowoleni jesteśmy z jakości wody. Nasze systemy wodociągowe to w dużej części sędziwe staruszki, o awarie tu nietrudno - a wiadomo, jak wygląda i smakuje woda po naprawie wodociągu.

Milionowe inwestycje

- Pomimo generowania stosunkowo wysokich kosztów eksploatacyjnych wysokosprawnego uzdatniania, obejmującego ozonowanie wstępne, koagulację, filtrację pospieszną, ozonowanie pośrednie, adsorpcję na złożach węgla aktywnego i dezynfekcję, przedsiębiorstwa wodociągowe decydują się na poniesienie znacznych nakładów finansowych na modernizację istniejących układów technologicznych, gwarantujących wysoki efekt oczyszczania wody - twierdzi mgr inż. Anna Szostak, kierownik laboratorium ZUW Goczałkowice. - Laboratorium kontroluje jakość współpracując z laboriatoriami Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego S.A. w zakresie PRODUKCJA I DYSTRYBUCJA WODY DO PICIA ISO 9001:2000. Wiarygodność wykonywanych analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych potwierdza od 1996 roku w ogólnopolskich porównaniach miedzylaboratoryjnych organizowanych przez niezależne instytucje zewnętrzne.

Tak naprawdę - jak przekonują fachowcy - nic nie stoi na przeszkodzie, aby pić wodę bezpośrednio z kranu. Woda badana jest bowiem od ujęcia aż po sieć jej dystrybucji w miastach. Największy regionalny "wodny hurtownik" - Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. inwestuje ok. 70 mln zł rocznie w poprawę procesów technologicznych produkcji wody pitnej, a przede wszystkim w poprawę stanu sieci przesyłowej tej wody. Każde z przedsiębiorstw wodociągowych prowadzi regularną kontrolę jakości dostarczanej wody. Obowiązek ten zapisany jest w ustawie. Co przy tym bardzo ważne - ustawodawca jasno określił, że "badanie pobranych próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi mogą wykonywać laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub inne laboratoria o udokumentowanym systemie jakości prowadzonych badań wody, zatwierdzonym przez Państwową Inspekcję Sanitarną".

Z certyfikatem

Na przykład Laboratorium Centralne Aquy w zakresie badania wody uzyskało "certyfikat akredytacji laboratorium badawczego" przyznanego przez Polskie Centrum Akredytacji. Laboratorium Aquy wykonuje szerokie spektrum analiz, począwszy od analiz organoleptycznych (badania m.in. barwy i mętności), poprzez prowadzenie analiz fizykochemicznych (m. in. azotany, azotyny, twardość ogólna, przewodność elektryczna właściwa, ortofosforany, siarczany, odczyn), analiz mikrobiologicznych (m. in. liczba kolonii na agarze, grupa coli i E. Coli, bakterie typu kałowego, Clostridium) na analizie metali kończąc (chrom, cynk, mangan, żelazo ogólne, glin).


Jak to się robi?

Jak już wspomnieliśmy, woda badana jest już przy jej ujęciu ze zbiornika.

Należące do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. układy uzdatniania fizycznego i chemicznego wody, które znajdują się w Goczałkowicach, obejmują: ozonowanie wstępne, koagulację oraz filtrację, po których woda kierowana jest na wspólne obiekty, gwarantujące wysokoefektywne jej uzdatnianie na drodze ozonowania pośredniego, sorpcji na węglu aktywnym i dezynfekcji.

Laboratorium ZUW Goczałkowice prowadzi też badania surowca do produkcji, kontrolując zlewnię zbiornika goczałkowickiego oraz wody zbiornika. Na kolejnych etapach dystrybucji jakość wody też jest dokładnie sprawdzana. - Woda, którą nasze przedsiębiorstwo dostarcza mieszkańcom miasta, podlega stałej kontroli - twierdzi

Michał Guc, rzecznik prasowy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. - Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym i Powiatową Stacją Sanitarno-

-Epidemiologiczną, woda w Bytomiu badana jest raz w miesiącu w 16 wybranych punktach na terenie całego miasta. Badania takie przeprowadza pracownik Nadzoru i Monitoringu Jakości Wody bytomskiego sanepidu.

Próbki wody badane są pod względem właściwości fizykochemicznych i bakteriologicznych. Badania takie, zgodnie z obowiązującym prawem, muszą być wykonywane w laboratorium posiadającym akredytację. Ponieważ bytomska placówka sanepid posiada wszystkie wymagane dokumenty, wykonuje takie badania

na zlecenie BPK. Należy w tym miejscu nadmienić, iż uzyskanie akredytacji jest procesem niezmiernie skomplikowanym i długotrwałym.

Podobnie postępuje RPWiK w Sosnowcu. - Badamy wodę pobieraną w różnych częściach miasta - wyjaśnia Mieczysław Krzeszowiec, kierownik działu sieci wodociągowej w RPWiK w Sosnowcu. - Kontrola jest stała i bardzo dokładna, próbki wody posyłamy do laboratorium posiadającego odpowiednią akredytację - Centrum Badań Dozoru Górnictwa Podziemnego w Lędzinach.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto