Kenijczyk wygrał Półmaraton Warszawski

Ponad 3,5 tys. osób wzięło udział w niedzielnym 5. Carrefour Półmaratonie Warszawskim.

Trasa tegorocznej edycji półmaratonu została zaplanowana identycznie jak w roku ubiegłym. Na starcie mogliśmy oglądać czołówkę polskich i zagranicznych zawodników. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy któremuś z Polaków uda się wreszcie zdetronizować Etiopczyka Michaela Karonei? Czy po raz czwarty zobaczymy Polkę na najwyższym stopniu podium?

Niedziela powitała nas słońcem. Zapowiadane na ten dzień chmury i deszcz nie dotarły na czas, kiedy równo o 10.00 wielotysięczny i wielobarwny tłum zaczął mijać linię startu. Od razu dało się zauważyć, że poza profesjonalistami w biegu uczestniczą amatorzy, którzy zamierzają walczyć z najlepszymi.

Większość osób biegła jednak po to, aby na tej 21-kilometrowej trasie zmierzyć się z własnymi słabościami. Ostatnia grupa biegła z kolei dla przyjemności. W biegu startować mogły osoby powyżej 18. roku życia, nie było za to określonej górnej granicy wieku. Bieg ukończyło 4 mężczyzn z kategorii M75 i 16 kobiet z kategorii M55! Każdy biegł swoim tempem, najszybszy zawodnik – Nduva Boniface Wambua – pokonał trasę 21 km w czasie 1:02:54. Najwolniejszemu zawodnikowi zajęło to 5:00:24!

5. Carrefour Półmaraton Warszawski5. Carrefour Półmaraton Warszawski

Wśród Panów zwyciężył jeden z faworytów, Kenijczyk Nduva Boniface Wambua (1:02:54), jako drugi linię mety minął Marcin Chabowski (1:03:01) z Floty Gdynia. Trzeci na mecie był zawodnik z Etiopii, Shumye Alemayehu (01:03:09). Zwycięzca wszystkich dotychczasowych 4 edycji półmaratonu, Kenijczyk Michael Karonei, nie ukończył w tym roku biegu.

Wśród Pań jako pierwsza finiszowała Polka, Karolina Jarzyńska, która z czasem 1:11:37 poprawiła o 8 sekund 15-letni rekord Polski należący do Kamili Gradus. Za nią, ze stratą 56 sekund, do mety dobiegła Kenijka, Hellen Nzembi Musyoka. Trzecia bieg ukończyła Etiopka Dugo Meseret (1:13:14). Ubiegłoroczna zwyciężczyni, Małgorzata Sobańska, była w tym roku na mecie dopiero siódma. Po zakończeniu półmaratonu przyznała, że zaczyna się zastanawiać, czy już nie czas wycofać się z biegania.