(© by Tom & Katrien / CC BY 2.0 (flickr))

Co warto wiedzieć na temat badania słuchu? Dowiedz się z wywiadu z laryngologiem!

Badanie słuchu należy do podstawowych badań diagnostycznych, ale poziom świadomości społecznej na jego temat jest stosunkowo niski. Statystyczny Polak miałby zapewne nie lada problem z wyliczeniem najważniejszych rodzajów badania słuchu oraz wskazań do ich wykonania. O istnieniu problemów ze słuchem z reguły przypominamy sobie bowiem w momencie ich wystąpienia, a na co dzień poświęcamy im niewiele uwagi. Na najczęstsze pytania pacjentów dotyczące badania słuchu odpowie dr n. med. Krzysztof Jach, laryngolog, absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej. Dr Jach prowadzi w Szczecinie Prywatną Klinikę Laryngologii i Chirurgii Estetycznej.

Na czym polega badanie słuchu?

Badanie słuchu wykazuje, czy wszystkie dźwięki w całym spektrum są prawidłowo odbierane dla człowieka.

Jakie są rodzaje badania słuchu?

Słuch bada się mową, stroikiem, przy pomocy audiometrii oraz metodami obiektywnymi – metoda komputerowa.

W jakim wieku powinien być badany słuch?

Nie ma określonego wieku dla badania słuchu, bada się i noworodki, i dorosłych w każdym wieku, jeżeli skarżą się na słuch lub potrzebne jest to w związku z wykonywaną pracą.

Jakie objawy powinny skłonić nas do badania słuchu?

Przy wszystkich skargach ze strony narządu słuchu, niedosłuchu, szumie w uszach – należy badać słuch.

Jak często należy badać słuch?

Jeżeli badanie wykazało odchylenie od normy, to kontrolę wykonuje się według zaleceń lekarza.


Badanie słuchu wykonuje laryngolog i to na jego ocenie należy polegać, ale przy podejrzeniu problemów ze słuchem jeszcze przed wizytą można skorzystać z badań słuchu online. Testy zajmują około pięciu minut i jakkolwiek nie można stawiać ich na równi z badaniem przeprowadzonym przez lekarza specjalistę, w razie potrzeby ich wyniki mogą zmotywować nas do konsultacji z laryngologiem.


Wsparcie redakcyjne od:


Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!