Kiedyś młodzież potrafiła się bawić! Studniówka w PRL-u [ZDJĘCIA]

Styczeń to miesiąc, kiedy maturzyści bawią się na swoim pierwszym dorosłym balu. Zobaczcie, jak wyglądały studniówki przed laty.
 Rutowska Grażyna/ Narodowe Archiwum Cyfrowe

Historycy nie są w stanie określić daty pierwszej studniówki, przypuszcza się jednak, że mogło to być już w 1788 roku, kiedy to na terenach ziem polskich (w zaborze pruskim) odbył się pierwszy egzamin maturalny.

Zobacz również: Najśmieszniejsze memy studniówkowe

Przypuszcza się, że zabawa uczniów na 100 dni przed maturą była związana z Napoleonem, który właśnie 100 dni rządził we Francji przed klęską pod Waterloo.

Jedno jest pewne, uczniowie ostatnich klas szkół średnich w styczniu lub lutym bawią się na swoich pierwszych dorosłych balach już od około 200 lat.

Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zobaczcie, jak wyglądała studniówka w czasach PRL-u.

Piotr Kalsztyn

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

18.02.2015, 10:16

Nie ma porównania. Wtedy młodzież miała zapewniona pracę i przyszłość. Zgodnie z wykształceniem. Dzisiaj przygotowuje się do niewolniczej pracy dla pana, najlepiej zachodniego. Zmywaki czekają, piekne bo zachodnie. Na magistrów, inzynierów i lekarzy. Nic dziwnego. To III Solidarnosciowa RP, czyli podnóżek UE i USA. Pozdrawiam serdecznie. Myślcie samodzielnie. Funkcjonariusze IPN, to ignoranci.

06.02.2015, 22:03

Czy kiedys na studniówce moza było stracic wianek?

05.02.2015, 09:59

U proboszcza na plebani.

05.02.2015, 09:01

Każdy sądzi według siebie! Naprawdę nie ma znaczenia ile butelek wypiliście i kto z kim"spał" bo raczej na pewno NIE ZAUWAŻYŁEŚ o co chodziło w tym artykule!

04.02.2015, 14:48

http://citizengo.org/pl/16815-wazne-referendum-na-slowacji-pomoz-naszym-slowianskim-sasiadom-w-walce-o-wspolne-wartosci

04.02.2015, 14:17

Jak czytam te mądrości staruchów to mnie trafia!!!! Mam 57 lat i uważam,że młodzież doskonale potrafi się bawić-niedawno byłem na studniówkach mojego syna ,mojej córki-jest wszystko ok'.Nawiasem mówiąc to na większości tych zdjęć ta dawna młodzież stoi lub siedzi ,a tańczy np;major w mundurze -też mi młodzież.Jeszcze jedno;na mojej studniówce w 1978 r.kilka dziewczyn straciło dziewictwo ,wypiliśmy kilkadziesiąt butelek wódki,(było nas ok.100 osób).Wszyscy przeżyli,nic się nikomu nie stało--tylko dlaczego dziś udajemy świętych???Trzeba pobierać więcej magnezu to może i pamięć powróci Młodzież jest różna zarówno teraz i dawniej.żaden MOHER tego nie zmieni.

03.02.2015, 15:55

Pamiętam...Białe bluzki,granatowe lub czarne spódniczki.Mnóstwo przygotowań przed i jeszcze więcej sprzątania po.Pomoc rodziców,śmieszne skecze,piosenki z własnymi tekstami.To były czasy!A po maturze pierwszy w życiu bal.Wtedy zabawa była w lokalu,w eleganckich sukienkach.Po raz pierwszy człowiek czuł swoją dorosłość.Myślę,że wspomnienia z tamtych czasów są bogatsze.

03.02.2015, 10:54

to sam pakuj manatki ,a nie wypędzasz , zarówno ty jak i twoje pokolenie , które rządzi tym krajem ludzi którzy stanowią przyszłość tego kraju !!!!!!!

03.02.2015, 10:51

Przepraszam bardzo , to gdzie mają się bawić uczniowie prywatnego liceum , w którym jest jedna klasa na każdy rocznik ,łącznie 50 osób , a w klasie maturalnej 18 osób ? Pytam się bo chodziłem do tak małej szkoły w Gdańsku !!!

01.02.2015, 16:36

To prawda, kiedyś się studniówką żyło, przygotowywalo się salę , rodzice kręcili sie po kuchni, wszyscy byli zaangażowani, a strój wiadomo -odświetny, najważniejsza była dobra zabawa nikt nie robił głupich zdjęc, nie kręcił filmików , wszyscy sie świetnie bawili. Na drugi dzień sprzątanie sali i wspominki, A dziś lokal - wszystko gotowe, od rano tylko fryzjer, kosmetyczka i stres, która będzie lepiej wyglądac, robienie co 5 minut zdjęc i wysyłanie na bieżąco do znajomych, a zabawa niestety na drugim miejscu.

01.02.2015, 11:51

teraz to nowoczesna młodzież to nawet umie za pomocą smartfona sprzątać, gotować i wszystko co myśmy się uczyli w szkole i w domu robić a teraz po POżal sie Panie Boże

30.01.2015, 12:39

Przywrócić studniówki do szkół !!!!!!!!!
Będzie piękna atmosfera i piękne wspomnienia.
Bo w lokalach to nadęta pyszność, próżność i wytworność (za pożyczoną kasę rodziców)
A te skromne studniówki w murach swojej 'budy" pamięta się do końca życia !!!!!!!!!
Zapytajcie swoich kolegów z Niemiec - wszystkie imprezy szkolne odbywają się w ich szkole !!!!!
(nie dlatego, że ich nie stać na lokale)
Najważniejsze są szkolne przyjaźnie !!!!!!
Niezapomniane !!!!!!!!!!!
("gdzie się podziały tamte prywatki ... i dziewczyny z tamtych lat ?")

29.01.2015, 15:17

tak było , to były piękne czasy , mieliśmy tyle fajnych pomysłów - swoich niezapożyczonych z internetu , te przygotowania do studniówki to niezapomniane chwile , a potem sprzątanie po paru godzinach snu , mieliśmy tyle chęci , a nie tak jak teraz rodzice noski podcierają swoim pociechom ,a im i tak nic się nie chce , ale jakie czasy takie studniówki .

28.01.2015, 16:31

lol ja napisze krolto takiego jak ty debila nie widzialem na oczy.Popatrz na osiedla szkoly przedszkola budowane w tamtych czasach.Jezeli mieszkasz w blokach to wiedz ze to wszystko bylo budowanee w czasach PRL-u i wszystko stoi nic sie nie rozlatuje i nie wali.Lekarze przyjmowali bezplatnie studiowales za darmo.Wtedy inzynier to byl ktos a teaz inzynierowie przy lopacie zasuwaja lub na zmykawu w Anglii.

27.01.2015, 21:37

Głupoty piszesz. Chyba masz za mało lat by to pamiętać z autopsji. Ktoś ci bzdur naopowiadał.
Nawet w stanie wojennym , po godzinie policyjnej idąc obok posterunku pałą nie dostałam.
Kiełbasa była , fakt bez konserwantów ale jak pyszna.
Grilla też nie było w modzie robić. Kiełbasę się piekło na patyku przy ognisku. Zycie towarzyskie kwitło. Wprawdzie nie w klubach, pubach i innych restauracjach ale w domach. Co tydzień odbywały się imieniny, urodziny, albo spotkania bez powodów. Mieliśmy kilkanaścioro znajomych i co tydzień w sobotę razem bawiliśmy się coraz to u innej pary.
PS A propos studniówek. Były fajne, na sali gimnastycznej, bez zadęcia , zespół na mojej studniówce amatorski, znajomych chłopaków . I te stroje biało-granatowe. Super.Niepowtarzalne.
Kieckę kolorową , roznegliżowaną można mieć wiele razy w życiu. Strój studniówkowy tylko raz.
Łza się kręci w oku.

25.01.2015, 15:21

Wiadać, że solidarność odmóżdżyła całkowicie ciebie. Do myslenia przystąp, tylko, czy jesteście do tego jeszcze zdolni, po latach "wolności" i ogłupiania?

22.01.2015, 20:40

byłem na tej studniówce jako gość było świetnie

22.01.2015, 15:24

Zupełnie zgadzam się z już nie solidarną, to co się dzieje w kraju przechodzi ludzkie pojęcie,dzieci chorują na depresję,renty i emerytury głodowe,powszechny brak pracy,a ,jak już to śmieciówka ,naród ogłupiał i został zmanipulowany chyba przez reklamy w tv.Ci którzy walczyli o taką wolność i za nią zginęli chyba się w grobach obracają.

17.01.2015, 21:50

Ja miałem moją studniówkę w 1992 roku w sali gimnastycznej naszego LO, którą oczywiście sami musieliśmy ozdobić dla potrzeb balu. Wspominam to bardzo miło i sympatycznie. Za nic nie wymieniłbym się z dzisiejszą młodzieżą, która organizuje bale maturalne w lokalach. Przecież to była największa frajda móc właśnie przygotować salę i ją "ozdobić" a potem w murach szkoły bawić się i tańczyć. Jakiś tam alkohol też był, ale wszystko w granicach rozsądku i dobrej zabawy. Obecna młodzież może nie zrozumieć o czym napisałem, a szkoda... .

17.01.2015, 20:44

przy okazji wymień rok ew którym były te kolejki i kto je inspirował

17.01.2015, 19:07

Powiem wam tak. Każde pokolenie ma to na co zasługuje i to co sobie wypracuje na starość. Akceptujecie wyludnianie się kraju, homo propagandę, dyskusję kazirodczą to zapomnijcie o tym, by były wnuki, ich studniówki i wspomnienia.

17.01.2015, 15:00

Cudowne lata ! Dziewczyny ubrane po sama szyje nie to co dziś. Zepsuły się nam kobiety. Niektórzy mężczyźni potrafią dziś się lepiej ubrać ale kobiety uznały ze czym mniej tym lepiej. Ale wiek to był chyba strzał. Sadzać z filmiku nagranego w 1992 mieli po 18-21 lat wiec dziś maja 39-44. PS. W klubach nie było narkotyków.

17.01.2015, 14:44

Prosze sobie zobaczyć jak kiedys sie bawili ludzie którzy dzis maja po 45-55 lat.
https://www.youtube.com/watch?v=5mSnh1y4wR0 Jak wyglądały dziewczyny ? Ludzie pozbawienie kompleksów! Dzis oprócz tego ze nie ma klubów do tanca to jeśli sa to ludzie sie boja tańczyć bo nie umieja bo sie boja ze zaraz jakiś zyczliwy wrzuci jego na youtube by wyśmiać.

17.01.2015, 10:24

Do czego doprowadziła negatywna selekcja?

16.01.2015, 21:53

Twój wpis jest prawdziwy i bardzo mądry, ale głosem wołającego w puszczy. Ludzie są już tak ogłupiali i zmanipulowani, że nic nie rozumieją i nie są w stanie przyznać się do tego ogromnego błędu w 1980.