Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierunek: północny zachód

[email protected]
Na północ od Płońska i Ciechanowa leży Mława, gdzie możemy zobaczyć Muzeum Ziemi Zawkrzańskiej (ul. 3 Maja 5, tel. 0-23 654 33 48), a w nim - grobowiec książęcy z I wieku czy posążki pogańskich bóstw.

Warto też przejść się też wokół rynku, przy którym stoi kilka secesyjnych kamieniczek lub zajrzeć do XIX-wiecznej hali targowej z drewnianym sklepieniem. A kiedy jest ciepło, można ochłodzić się na strzeżonym kąpielisku nad rzeką Mławką tuż za miastem.
W 1887 roku w Mławie było widoczne zaćmienie słońca. Był tu wtedy Bolesław Prus i całe zjawisko uwiecznił na kartach „Faraona”.

Zobaczhttp://www.mlawa.um.gov.pl/

  • Jadąc z Mławy na południowy zachód docieramy do Szreńska. W tej dużej wsi możemy odwiedzić kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z XVI wieku, w którym znajdziemy ciekawe sklepienia - gwiaździste w prezbiterium i kryształowe w kaplicy południowej, późnogotycką pietę i nagrobek fundatora z leżącą postacią rycerza. W Szreńsku znajdują się też ruiny zamku. Jędrzej Święcicki tak o nim pisał w XVI wieku: „Na całym Mazowszu nie ma takiego drugiego zamku, który by mógł się z nim zmierzyć pod względem kosztowności, kunsztownego wykonania i wytworności.”

    Zobaczhttp://www.polska.pl/miasta/szrensk/index.htm



  • Jeszcze dalej na południowy zachód znajdziemy Bieżuń, dawną własność kanclerza wielkiego koronnego – Andrzeja Zamoyskiego. Znajduje się tu Muzeum Małego Miasta, gdzie próbowano odtworzyć atmosferę XIX-wiecznego miasteczka, urządzając klasyczny dla tego okresu salonik czy gabinet lekarski. Na skraju Bieżunia stoi XVIII-wieczny pałac Zamoyskich.

    Zobaczhttp://www.umgbiezun.bip.info.pl/



  • Kilkanaście kilometrów na południe. W Zawidzu Kościelnym, zobaczymy drewniany kościół św. Marcina, wokół którego biegnie droga krzyżowa, znaczona drewnianymi rzeźbami, wykonanymi przez miejscowych artystów. Z kolei kierując się nieco na południowy wschód znajdziemy dwór w Kucharach, w który mieszkała Helena z Tchórznickich vel Helena Mniszkówna, autorka „Trędowatej”. Dziś w Kucharach mieści się największy ośrodek buddyjski w Polsce. A niedaleko od Kuchar mamy Drobin z XV-wieczną świątynia Matki Boskiej Różańcowej i św. Stanisława Biskupa z potrójnym nagrobkiem rodziny Kryskich.



  • Wracając na północny zachód trafimy do Sierpca, gdzie znajduje się Muzeum Wsi Mazowieckiej. Oprócz chat chłopskich jest tu zespół dworski i karczma. Można w niej napić się kwaśnego mleka lub spróbować swojskiego chleba. Obiekty skansenu były wielokrotnie wykorzystywane w filmach – m.in. w „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana. Oprócz skansenu możemy w Sierpcu zobaczyć gotycki kościół śś. Wita, Modesta i Krescencji, z rokokowym prospektem organowym oraz kościół przy klasztorze sióstr Benedyktynek, z uważaną za cudowną figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV w.

    Zobaczhttp://www.sierpc.com.pl/



  • Jednym z ciekawszych przystanków na naszej drodze jest Płock. W Katedrze Płockiej warto zobaczyć słynne drzwi, wzorowane na romańskich, złożone z 48 płyt z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Pisma Świętego. W Kaplicy Królewskiej pochowani są Bolesław Krzywousty i Władysław Herman, a także książęta mazowieccy i płoccy. Naprzeciw katedry znajdują się ruiny zamku książąt mazowieckich, a w nich Muzeum Mazowieckie, znane z największych w Polsce zbiorów sztuki secesyjnej (w tym mebli, biżuterii i szkła). Muzeum eksponuje też dzieła polskich malarzy, m.in. Kossaka, Chełmońskiego i Fałata oraz sztukę ludową Mazowsza. Interesująca jest też płocka starówka. Na placu Narutowicza znajdziemy późnogotycki Dom pod Trąbami, dawny pałac biskupi, w którym obecnie znajduje się sąd, czy też XIX-wieczny Dom pod Opatrznością. Przy ul. Małachowskiego można obejrzeć budynek najstarszej polskiej szkoły, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1180 roku. Sam Stary Rynek to wybrukowany, czworokątny plac z klasycystycznym ratuszem. Dużo czasu można w Płocku poświecić na zwiedzenie znanego i cenionego w kraju zoo. Kilka kilometrów za miastem zaczyna się Brudzeński Park Krajobrazowy.

    Zobaczhttp://www.ump.pl/



  • Po zwiedzeniu Płocka możemy udać się do Słubic, a w tej niewielkiej wiosce - obejrzeć klasycystyczny pałac z XVIII wieku oraz klasycystyczny kościół Wniebowzięcia NMP. Kilka kilometrów dalej na południowy wschód leżą Sanniki. Także tu znajdziemy pałac, neorenesansowy, zbudowany na planie litery „L”, z czworoboczną wieżą. Dziś mieści się w nim Ośrodek Pamięci Fryderyka Chopina, który kiedyś tu gościł.



  • Kierujemy się do Łącka przez Gąbin – miejsce narodzin ostatniego premiera II Rzeczpospolitej: Felicjana Sławoj-Składkowskiego. Możemy jeszcze zboczyć do Koszelówki, letniskowej miejscowości nad Jeziorem Zdworskim. Także Łąck leży nad jeziorem: Łąckim Wielkim. Przed nami eklektyczny, XIX-wieczny pałac i stadnina koni znajdująca się w jego stajniach. W okresie międzywojennym pałac był letnią rezydencją Marszałka Rydza–Śmigłego, a w 1939 r. – kwaterą sztabu generała Andersa. W tym regionie warto jeszcze zobaczyć Gostynińsko–Włocławski Park Krajobrazowy, który leży kilka kilometrów na północ od Łącka. Chroni polodowcowy krajobraz Pojezierza Gostynińskiego.

    Zobaczhttp://www.gabin.pl/index.php



    Na podstawie opracowania
    Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego
  • od 7 lat
    Wideo

    echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto