Warszawskie Powązki - zabytkowa nekropolia trafi do wirtualnej rzeczywistości. Stołeczna konserwator zabytków postanowiła, że wszystkie nagrobki na cmentarzu zostaną uwiecznione na zdjęciach, opisane i zinwentaryzowane.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Prace mają wykonywać osoby niepełnosprawne. W porozumieniu z urzędem pracy za kilka tygodni kilkanaścioro z nich rozpocznie swoje prace na terenie cmentarza. Będą mierzyli i z dokładnością opisywali każdy z kilkunastu tysięcy nagrobków. W ten sposób powstanie wirtualna baza danych, w której za pomocą wyszukiwarki będzie można z łatwością znaleźć konkretny grób.

W spisie pojawią się nawet tak szczegółowe informacje jak zagrożenie ze strony pni drzew, które mogą uszkadzać w przyszłości pochówek. Projekt ma na celu również ułatwić poszukiwanie fragmentów grobów, w razie gdy zostaną one skradzione, a nawet odtworzyć jego wygląd, jeżeli zostanie zniszczony.

Umowę w sprawie uruchomienia projektu władze miasta podpiszą z archidiecezją warszawską w ciągu najbliższych kilku dni. Organizatorzy akcji zaznaczają jednak, że cały proces inwentaryzacji Powązek może zająć nawet kilka lat.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!