"Po II Wojnie Femina zaczęła od "Zakazanych Piosenek", skończy "Miastem 44"" - takie wyrażenie znajduje się na plakacie, który zawisł w witrynie kina Femina. Od długiego czasu toczy się walka o zabytkowe miejsce, ma w tym miejscu powstać sklep Biedronka. Z oficjalnej wiadomości wynika, że 21 września Kino Femina przestanie istnieć.

Ta historia toczy się od ponad dwóch lat. Wydaje się niestety, że zapadła solidna decyzja w tej sprawie. Kino Femina wywiesiło komunikat, w którym poinformowało o ostatnim seansie... A jak było wcześniej?

Lipiec
"Jest szansa na ratunek starego kina"
Pod wpływem działań warszawiaków, którzy, gdy tylko pojawiła się informacja o likwidacji kina Femina, zaczęli organizować protesty, ratusz zaczął się uginać i szukać kompromisu. 28 lipca na profilu Hanny Gronkiewicz-Waltz pojawił się wpis o tym, że Miasto jest skłonne podjąć się mediacji między inwestorem a konserwatorem. Zdaniem prezydent kompromis jest możliwy. Czytaj więcej: Kino Femina Warszawa. Jest szansa na ratunek starego kina


Marzec
- Czy przy al. Solidarności 115 powstanie kolejny dyskont?
- Uważnie wsłuchujemy się w opinie dotyczące przyszłości kina. Dlatego opracowaliśmy alternatywny projekt, pozwalający pogodzić działalność sklepu z zachowaniem funkcji kina. Chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że nadal w swoich planach, związanych z tą lokalizacją, bierzemy pod uwagę realizację przedsięwzięcia związanego z funkcją kulturalną. W dalszym ciągu podejmujemy działania, które to umożliwią, w tym rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy - opisywali nam sytuację, w marcu 2014 przedstawiciele spółki Jeronimo Martins Polska S.A. Czytaj więcej: Biedronka w kinie Femina? Znów zawrzało

Historia
Budowa Kina Femina trwała dwa lata od 1936 do 1938 roku. To najdłużej działający obiekt tego typu w stolicy. W czasie okupacji kino służyło jako rewia dla oficerów niemieckich, później było teatrem. Po 1943 roku zniszczony budynek wykorzystano i stworzono w nim składy magazynowe. To w nich przechowywano materiały budowlane służące do odbudowy wyniszczonego miasta. Kino otwarto do ponownego użytku w 1958 roku, a od 2007 roku należy do sieci kin Helios.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Wydarzenia Kulturalne | Wiadomości Kulturalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!