Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klimatyzacja w autobusach i tramwajach w Warszawie nie działa? Jej po prostu nie ma

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Klimatyzacja w autobusach i tramwajach w Warszawie nie działa? Jej po prostu nie ma
Klimatyzacja w autobusach i tramwajach w Warszawie nie działa? Jej po prostu nie ma Archiwum / Łukasz Kowalski
Klimatyzacja w autobusach i tramwajach to temat, które latem wywołuje żywą dyskusję wśród naszych Czytelników. Jedni denerwują się, że w warszawskiej komunikacji nie działa klimatyzacja, a inni twierdzą, że jest w nich zdecydowanie za zimno i od chłodnego nawiewu można się przeziębić.

W rozmowie z TOK FM Tomasz Kunert, rzecznik prasowy warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego podkreślił, że nie wszystkie pojazdy Zarządu Transportu Miejskiego posiadają klimatyzację. Jak wynika z danych - klimatyzacji nie posiada 200 na około 1600 autobusów i mniej więcej połowa tramwajów (!). Nic więc dziwnego, że upał potrafi dać się we znaki sporej liczbie podróżujących.

W sieci po publikacji naszego materiału: W autobusach jest za gorąco przez pasażerów. Zbyt częste wsiadanie i wysiadanie powodem niekomfortowej temperatury zawrzało. Zaczęły się pojawiać opinie na temat tego, jaka różnica temperatur pomiędzy tym co na zewnątrz, a tym co w środku autobusu lub tramwaju, jest zdrowa i nie powoduje uszczerbku na zdrowiu (wymieniono ok. 5 stopni Celsjusza jako tolerancyjną dla naszego organizmu). Pojawiły się też opinie, że "poziom usług oferowanych przez ZTM w stosunku do opłat, jakie ponosimy jako pasażerowie, nie jest adekwatny". Inni twierdzili, że w komunikacji jest zbyt zimno, gdy zostaje włączona klimatyzacja...

Jak pogodzić wszystkie interesy?

- Sezon na włączanie klimatyzacji rozpoczyna się 1 czerwca. Do tego czasu okna w pojazdach są odblokowane i każdy może je otworzyć - mówił kilka lat temu w rozmowie z nami Adam Stawicki, rzecznik Miejskich Zakładów Autobusowych. - Możemy włączyć klimatyzację wcześniej, jednak dopiero, gdy temperatura o godz. 6 rano przekracza 22 stopnie - wspominał.

- Latem, w pojazdach komunikacji miejskiej temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w klimatyzowanych autobusach, tramwajach i pociągach SKM system chłodzący jest automatycznie uruchamiany w momencie, gdy temperatura wewnątrz pojazdu przekroczy 25 stopni Celsjusza - czytamy w oficjalnym komunikacie ZTM. - Wszystkie klimatyzowane pojazdy są oznaczone specjalnymi naklejkami – umieszczonymi na drzwiach – z napisem „Pojazd klimatyzowany”. Dodatkowo na oknach znajdują się informacje „Pojazd klimatyzowany. Prosimy nie otwierać okien”.

W przypadku, gdy dojdzie do awarii klimatyzacji lub jej działanie jest niewystarczające, należy o tym poinformować prowadzącego pojazd. Zdarza się, że kierowca autobusu spędza za kierownicą 40 czy 50 minut i nie zdaje sobie sprawy, że klimatyzacja w przedziale pasażerskim nie działa prawidłowo. Informacje o niesprawnej klimatyzacji można także zgłaszać za pośrednictwem infolinii miejskiej 19115.

Klimatyzacja problemem nie tylko w autobusach i tramwajach

Dodajmy, że odpowiednie schładzanie pomieszczeń to także problem wielu przedsiębiorstw. Niektóre warszawskie urzędy, ze względu na brak klimatyzacji, zmieniły godziny pracy. W wielu warszawskich firmach klimatyzacja natomiast jest tak "podkręcona", że pracownicy siedzą wewnątrz pomieszczeń w swetrach, bluzach czy żakietach. Na upały narzekają też podróżni, którzy korzystają z usług autobusów podmiejskich, autokarów czy pociągów.

Poza tym wszystkim pamiętajmy - nie da się dogodzić jednocześnie każdemu a w przypadku fali upałów szczególnie należy zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo i innych.

Spór o odpowiednią temperaturę w komunikacji miejskiej trwa nie od dziś, na co dowodem może być prześmiewczy, ale jakże aktualny, filmik:

Zobacz też:

Ponad 152 lata temu wagoniki były ciągnięte po szynach przez konie. Pierwsza linia tramwaju konnego została uruchomiona w 1866 r. W taki sposób podróżowali głównie pasażerowie pociągów jeżdżących z Moskwy, Petersburga czy Wiednia. Warszawska klasa średnia na swój środek transportu miejskiego musiała jeszcze poczekać prawie dwie dekady.

Tramwaje w Warszawie. 20 mało znanych faktów i ciekawostek


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto