Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłody pod kołdrą

Danuta Pawlicka
Nie czuje popędu płciowego i mówi, że jest z tym szczęśliwy. Ja cię kocham, a ty śpisz - skarży się na niego żona, która ma dość spania z kłodą drewna. Amerykanie twierdzą, że taki się urodził.

Nie czuje popędu płciowego i mówi, że jest z tym szczęśliwy. Ja cię kocham, a ty śpisz - skarży się na niego żona, która ma dość spania z kłodą drewna. Amerykanie twierdzą, że taki się urodził. Pytani przez nas lekarze uważają, że to choroba.

Amerykanin Dawid Jay pierwszy miał odwagę powiedzieć: jestem aseksualny i nie próbuję tego zmienić. Chciał jednak zrozumieć. Przeprowadził na sobie test, który wykluczył, że jest gejem. Doszedł więc do takiego wniosku: są heteroseksualni, homoseksualiści, więc czas, aby wyszła z podziemia kolejna orientacja seksualna, czyli mężczyźni nieodczuwający pociągu seksualnego.

Mnie to nie bierze

- Odkąd pamiętam, on zawsze był taki jakiś zimny. Zawsze do mnie należała inicjatywa - opowiada Alina, mężatka od 19 lat, matka tegorocznego maturzysty. Kiedyś kładła to na karb nieśmiałości. Potem szukała wytłumaczenia w pracoholizmie małżonka. Dopiero zwierzenia koleżanek otworzyły jej oczy: - One także mają podobne problemy! Dawid Jay powiedziałby im, że ich partnerzy najwidoczniej tacy już są i kropka. Trzeba się z tym pogodzić. Na to nie ma lekarstwa. Opowieści mężczyzn, którzy przystępują do nowego ruchu za oceanem i również próbują się jednoczyć w naszym kraju, mają jedną wspólną cechę: nie marzą o gorącej nocy ani z kobietą, ani z mężczyzną. Dla jednych to wstrętne. Inni odczuwają podniecenie, ale nie czują potrzeby, aby szukać dlań rozładowania (Pytanie, co je wywołuje, pozostaje bez odpowiedzi). Jest i taka grupa osób, która nie wie, co to jest pociąg fizyczny do drugiego człowieka, więc wszystko, co łączy się z seksem, jest mało przyjemne. Każdy z tych panów zarzeka się, że jest mu z tym dobrze. Żaden nie szuka pomocy u lekarza.

Pracoholik czy ameba

Nie wiedzą, co tracą? Nawet jeżeli tak jest, to nie można im wmawiać choroby, ale jednocześnie trudno byłoby przyznać im status kolejnej orientacji seksualnej. Tak mówi jeden z warszawskich seksuologów. Nie przyznaje więc racji tym, którzy samozwańczo już się na nią powołują i organizują w kluby o tak wymownej nazwie, jak Haven for the Human Amoeba (dosłownie: Niebo dla ludzkich ameb). Dr med. Jerzy Więznowski, psychiatra, seksuolog z Poznania, jest przekonany, iż tylko wyjątkowo mężczyzna z własnej i nieprzymuszonej woli godzi się na swój aseksualny stan: Poznański lekarz nie jest więc przekonany o szczerości ,,ludzkich ameb“, którzy przekonują nas o swoim intymnym raju bez erotycznego pierwiastka. Brak popędu, zapewnia specjalista, jest chorobą. Tymczasem badania zachowań samców w świecie czworonogów wykazują, że pewien procent szczurów i baranów zachowuje się tak, jakby w ogóle nie istniały szczurzyce i owce. Czy jednak to wystarczy, aby te spostrzeżenia odnieść do niewrażliwych na kobiece sygnały mężczyzn?

Jego boli głowa

Do tej pory były tylko zimne kobiety i takie, które zasłaniały się bólem głowy. Kiedy baby zaczęły głośno mówić o swoich potrzebach w łóżku, odkryły nagle, że ćwierć wieku mieszkają pod jednym dachem z facetem, który TEGO nie robi jak należy, albo nieustannie... boli go głowa.

- Mogę sobie wyobrazić sytuację, że mąż zmusza żonę do współżycia albo ona robi to z przyzwyczajenia, nie mając z tego żadnej przyjemności. Ale co ja mam robić? Przecież go nie zgwałcę. On, jak każdy mężczyzna, jest egoistą i guzik go obchodzi, co ja czuję. Nie pójdę do agencji towarzyskiej obsługującej panie, bo jej nie ma - irytuje się Magda, która razem z mężem prowadzi firmę.
A może jednak coś z nim jest nie tak? Dr Jerzy Więznowski przyznaje, że u części mężczyzn całkowicie zobojętniałych na seks przyczyny pierwotnej należy szukać w zaburzeniach genetycznych. Seksualnością człowieka rządzą bardzo złożone mechanizmy. Od dawna badacze zastanawiali się, jak to się dzieje, że czasem jedna myśl wywoła gwałtowną reakcję w slipach, a innym razem sto koni nie ruszy z miejsca. Gdyby szukać głównego ośrodka zawiadywania popędem i zachowaniami erotycznymi, to należałoby wskazać na podwzgórze mózgu. Dotknijmy teraz palcem wskazującym skroni: tutaj jest miejsce w korze mózgowej, które hamuje popęd. Bez takiego ośrodka człowiek skupiałby się tylko na uprawianiu seksu. Jeżeli ten hamulcowy zawiadowca zbyt mocno naciśnie pedał, to całkowicie tracimy ochotę na intymne zbliżenie. Badacze odkryli, że w seks wplątana jest w jakimś stopniu większość ośrodków w mózgu, bo i emocje grają
w tej orkiestrze, i wzrok, i słuch, i smak, i tajemnicze feromony...

Testosteron i oziębłość

Naukowcy przyznali całkiem niedawno, że o naszym libido decyduje przede wszy- stkim testosteron. Kayah os- karża go o ,,łez strumienie, osamotnienie, zdradę i gniew“. Tak się dzieje, gdy mężczyzna ma go tyle, ile trzeba, czyli bardziej ceni sobie przelotny, ale gorący i naładowany erotyzmem flirt, niż romantyczny, długotrwały związek. Otóż dopiero kiedy znika testosteron z organizmu, wczorajszy macho zaczyna mieć kłopoty z erekcją i popędem płciowym. Wtedy staje się wierny, ale cóż to za pociecha dla kobiety, która dzieli z nim łoże? Sprawa nie jest taka prosta, jak się wydaje, bo przyjmowanie testosteronu nie przekłada się automatycznie na wzrost pożądania. Okazuje się, że jest to proces o wiele bardziej złożony niż podniecenie, które u mężczyzny łatwo jest wywołać. Teraz problem jeszcze bardziej komplikują aseksualni mężczyźni. Twierdzą, że nawet odczuwają podniecenie, ale sama myśl o seksie napawa ich lękiem i wstrętem: - Moja babcia tak mówiła o seksie z dziadkiem, który ją brał, ile razy chciał i miał ochotę - mówi żartobliwie jedna z poznańskich psychologów. Współczesna kobieta mająca u boku zimnego mężczyznę jest w bardziej kłopotliwym położeniu niż bezpardonowy dziadek.

Rozmowa z prof. Zbigniewem Izdebskim seksuologiem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak powinna zachować się kobieta, której partner wykazuje całkowity brak zainteresowania seksem?

- Mówiąc o oziębłości mężczyzny, najczęściej nie chodzi o jego temperament i potrzeby seksualne, ale o sprawy cywilizacyjne. Kiedyś życie było łatwiejsze i mężcz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto