Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Makabi Warszawa obchodzi 100. rocznicę istnienia!

Aleksandra Podgórska
Klub Makabi Warszawa obchodzi 100. rocznicę istnienia!
Klub Makabi Warszawa obchodzi 100. rocznicę istnienia! Narodowe Archiwum Cyfrowe
Klub Makabi Warszawa obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. W związku z tym w niedzielę 25 października na terenie Muzeum POLIN odbędzie się symboliczna sztafeta, w której uczestnicy przebiegną w sumie 100 okrążen - po jednym na każdy rok działalności klubu.

Klub Makabi Warszawa obchodzi 100. rocznicę istnienia!


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Makabi Warszawa to jeden z największych i najwszechstronniejszych sportowych klubów żydowskich działających w stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku legendarny klub obchodzi stulecie istnienia, w związku z czym na terenie Muzeum POLIN odbędzie się sztafeta upamiętniająca datę jego założenia.

Miejsce nie jest przypadkowe. Przed wybuchem II wojny światowej, nieopodal dzisiejszego Muzeum Historii Żydów Polskich przy ul. Nalewki 2a mieściła się właśnie siedziba Makabi. Z kolei na pobliskim stadionie Skry, drużyna piłkarska rozgrywała swoje mecze.

Sztafeta rozpocznie się o 13:00 i potrwa do 15:00. W sumie jej uczestnicy pokonają 100 okrązeń - po jednym na każdy rok od powstania klubu. - W ten sposób chcemy oddać hołd żydowskim sportowcom, ale też pokazać, że tradycja ruchu Makkabi jest wciąż żywa – mówi Natalia Marczak, organizatorka wydarzenia.

W zawodach może wziąć udział każdy, kto chce upamiętnić klub. Dystans do pokonania to zaledwie 406 metrów. Uczestnicy otrzymają pamiątkową koszulkę, bilet wstępu na wystawę czasową „Wojciech Wilczyk: (nie)widzialne / (in)visible” w Muzeum POLIN , a także bon na ciepły posiłek i napój. Żeby wziąć udział, należy zarejestrować się na stronie Makabi Warszawa i wnieść opłatę startową w wysokości 20 zł.

Sztafeta nie jest jedynym wydarzeniem związanym z obchodami stulecia klubu. Wydarzenia rocznicowe zaczną się już wcześniej, bo o godz. 10:00 na stadionie Polonii od meczu Makabi Warszawa z ŻKS Kraków, czyli jedynych istniejących w Polsce żydowskich klubów!

Z kolei już po zakończeniu sztafety, o godz. 16:15 w Muzeum Polin zaprezentowana zostanie historia klubu, a później goście obejrzą film "Maccabi Voices" Sonti Ramirez.
- Dzisiaj klub nie ma ani siedziby, ani własnych boisk, a mimo to ćwiczy z nami regularnie już ponad 60 osób – mówi Natalia Marczak. Najmłodsi mają kilkanaście lat, najstarsi – sześćdziesiąt. Nasze „zaplecze” to ludzie, zarówno członkowie klubu, jak i wszystkie osoby wspierające jego działalność. To dzięki nim Makabi Warszawa może się rozwijać – podkreśla.

Program obchodów stulecia ŻTGS Makabi Warszawa:
10:00-11:30 Mecz piłki nożnej z ŻKS Kraków (MKS Polonia Warszawa, boisko boczne, ul.
Konwiktorska 6)
13:00-15:00 Sztafeta (Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6)
16:15 Prezentacja historii klubu Makabi Warszawa – prowadzenie Robert Trzaska (Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6)
17:15-17:45 Pokaz filmu Maccabi Voices Sonti Ramirez (Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6).

Obecnie istniejący klub odnosi się do tradycji i spuścizny przedwojennej. W Makabi regularnie odbywają się treningi piłki nożnej, zajęcia jogi oraz nauka języka hebrajskiego. Cyklicznie organizowane są też wydarzenia, adresowane do każdego, przy współpracy z Muzeum POLIN, Centrum Społeczności Żydowskiej w Warszawie oraz takiej samej organizacji w Krakowie.

Przedwojenny klub Makabi powstał w 1915 roku i szybko stał się dużym, wielosekcyjnym klubem. W 1937 roku zrzeszał już 1700 trenujących przeróżne dyscypliny sportowe: piłkę nożną, boks, gimnastykę, pływanie, strzelectwo, żeglarstwo, łyżwiarstwo, kajakarstwo, działała też sekcja motocyklowa oraz kilka sekcji niesportowych: turystyczno-narciarska, rytmiki i tańca, fotograficzna oraz dwie orkiestry. Klub dbał nie tylko o rozwój sportowy swoich zawodników, ale również otaczał opieką szkoły żydowskie i prowadził szkolenia dla instruktorów sportu.

Klub posiadał również swój stadion. W 1929 otrzymał od miasta 2,8 hektara terenu w pobliżu dzisiejszego Stadionu Narodowego i stacji Warszawa Stadion. W sąsiedztwie znajdował się park Paderewskiego oraz stadion Stowarzyszenia Ludowego. Planowano, że będzie to reprezentacyjny stadion sportu żydowskiego - miało tam powstać boisko piłkarskie, sześciotorwa bieżnia, 4 korty, trybuny i domek klubowy. Uzupełnieniem całości miała być nadwiślańska przystań "Makabi". Kryzys lat 30. spowodował jednak, że kompleks został oddany bez trybun i zaplecza.

Na stadionie Makabi mecze rozgrywały polskie zespoły współpracujące ze stołeczny klubem, a także drużyny z C klasy. W 1937 roku pojawiła się informacja, że teren trafi pod władanie miasta i stanie na nim Wielka Wystawa Międzynarodowa. Choć w 1938 roku zagrożenie minęło, w 1939 roku pojawiło się kolejne, znacznie poważniejsze - wybuch II wojny światowej. Stadion został doszczętnie zniszczony, a na terenie, na którym się znajdował, zaczęto uprawiać warzywa.

Wybuch wojny brutalnie przerwał istnienie żydowskich klubów w Warszawie. Zniknęło nie tylko Makabi, ale także Gwiazda i Hapoel.

Czytaj też: Stadion Gwardii Warszawa popada w ruinę. Zawodnicy nie mogli wejść na trening [ZDJĘCIA]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto