Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobyłka i Wołomin od maja nie będą zatruwać Zegrza

Anna Rokicińska
Przyszłoroczny sezon kąpielowy nad Zalewem Zegrzyńskim powinien upłynąć bez przykrych niespodzianek. Do zbiornika nie będą już trafiać nieczystości z Wołomina i Kobyłki. Gminy kończą budowę kanalizacji i przebudowę oraz modernizację wspólnej oczyszczalni ścieków Krym.

Część ścieków z obu nieskanalizowanych gmin trafiała do tej pory za pośrednictwem pobliskiej rzeki do Zalewu. Od maja 2010 r. ma się to zmienić, bo wtedy planowany jest koniec prac nad infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.

Projekt Grupowy Wołomin-Kobyłka to jedna z największych inwestycji na Mazowszu, współfinansowanych z europejskiego Funduszu Spójności. Te dwa nieduże miasta zjednoczyły swoje wysiłki, aby poprawić standard życia 65,5 tys. mieszkańców swoich gmin.

Łącznie dzięki tej inwestycji powstanie ponad 180 km sieci wodociągowej. Prace obejmują: w Wołominie - rozbudowę oraz modernizację sieci wodociągowej, rozbudowę sieci kanalizacyjnej, separację kanalizacji deszczowej, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków Krym oraz przepompowni Gryczana, z kolei w Kobyłce - rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej.

- Bardzo ważną kwestią jest tu modernizacja oczyszczalni ścieków, dzięki której znacznie zwiększy się jej przepustowość, co z kolei pozwala na przyłączanie do sieci dodatkowych gospodarstw domowych - twierdzi Lech Kotkowski, kierownik podmiotu odpowiedzialnego za koordynację Socotec Polska Sp. z o.o. - Poprawi się też jakość oczyszczonych już ścieków - dodaje.

W efekcie mieszkańcy okolicznych miejscowości będą pili czystszą wodę, poprawi się jakość wód powierzchniowych i gruntowych, znacznie ograniczy się nielegalne wylewanie ścieków oraz poprawi się dostęp mieszkańców do zmodernizowanej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej.

Zostanie zredukowane zanieczyszczenie wód zalewu, który stanowi źródło wody pitnej dla okolicznych gmin. Cieszyć też się mogą warszawiacy, bo Zegrze pełni w sezonie letnim funkcję kąpieliska również dla mieszkańców stolicy.

Obecnie trwają procedury związane z odbiorami końcowymi sieci wodno-kanalizacyjnej i przygotowaniem dokumentacji powykonawczej. Do tej pory wybudowano już około 90 proc. planowanej długości rurociągów, pozostały do wykonania pojedyncze odcinki. Mieszkańcy przyłączają swoje gospodarstwa do nowej kanalizacji stopniowo, w miarę możliwości technicznych modernizowanej oczyszczalni.

Jeśli tempo prac będzie takie jak dotychczasowe, do końca grudnia 2009 r. uda się zakończyć rozbudowę wszystkich planowanych sieci, a prace przy modernizacji wspólnej oczyszczalni ścieków Krym dobiegną końca w maju 2010 r. Ostatecznie niemal 24 tys. nowych gospodarstw w aglomeracji uzyska dostęp do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej.

Władze obu miejscowości zapewniają, że po zakończeniu rewolucji w kanalizacji kolejnym etapem będzie gruntowne wyremontowanie sieci dróg i ulic w obu gminach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto