Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochaj bez ryzyka - zabezpiecz się

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Każdego dnia w Polsce dwie osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Statystyki zamiast spadać, rosną. Jedyną skuteczną bronią jest profilaktyka, informacja i edukacja.

Z badań wynika, że w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zakażeń wirusem HIV w grupie wiekowej pomiędzy 18 a 39 rokiem życia. Jest to wyraźny powód, by nasilić działania profilaktyczne, informacyjne oraz edukacyjne.

W miniony piątek (21 listopada) w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy odbyła się konferencja prasowa podsumowująca regionalną oraz inaugurująca Ogólnopolską Kampanię Społeczną "ryzyKOchania". Akcja profilaktyczna przeciwko HIV i AIDS adresowana jest głównie do studentów, osób od 18 do 29 roku życia, które są najbardziej mobilną, otwartą i beztroską grupą społeczną. Na Mazowszu jej pilotażowa część objęła dziewięć szkół wyższych: pięć największych uczelni warszawskich, jedną w Ciechanowie i trzy w Płocku. Teraz czas także na kolejne ośrodki uniwersyteckie, m.in. Wrocław, Kraków, Toruń, Poznań czy Gdańsk. Kampania "ryzyKOchania" jest wdrażana w ramach Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2007-2011.

Tak było na Mazowszu
Od maja do października 2008 roku Stowarzyszenie Manko, które prowadzi akcję "ryzyKOchania" zorganizowało w Warszawie, Płocku i Ciechanowie flash moby, happeningi i stoiska informacyjne podczas Juwenaliów. Do studentów, czyli grupy najbardziej zagrożonej wirusem HIV, trafiło 60 tysięcy ulotek, broszur, koszulek, toreb, gadżetów oraz rozwieszono 600 plakatów. Kampania spotkała się z dużym zainteresowaniem i potrzebą rozszerzenia jej na kolejne województwa, w których znajdują się duże ośrodki akademickie.

HIV dotyczy także Ciebie
Tym bardziej jeśli mieścisz się w przedziale wiekowym 15-30 lat, przynajmniej raz współżyłeś bez prezerwatywy, prowadzisz mobilny i otwarty tryb życia, szybko zawierasz znajomości, często podróżujesz, przynajmniej raz podczas imprezy "urwał ci się film". Koniecznie powinieneś zrobić test na obecność wirusa, bo jak wskazują badania, młodzi ludzie od 15 do 30 roku życia stanowią w Polsce 50 proc. wszystkich osób zakażonych, a ponadto zaledwie 11 000 z 35 tys. żyjących z wirusem HIV wie o jego obecności w swoim organizmie. Kampania "ryzyKOchania" informuje także, gdzie za darmo i zupełnie anonimowo możemy wykonać test. Warszawiacy mogą udać się do jednego z trzech ośrodków:

  • Chmielna 4, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Laboratorium Analiz Lekarskich "IZIS"
  • ul. Żelazna 79, Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
  • ul. Nowogrodzka 82, wejście B II piętro czynny od poniedziałku do piątku od 16.00 do 20.00

W tych miejscach możemy liczyć na dyskretną i kompetentną pomoc. Przed samym testem przejdziemy rozmowę z przszkoloną do tego osobą. Ona opowie nam o problemie i przygotuje na ewentualny wynik. Jeśli okaże się, że jest pozytywny, pracownicy ośrodków oferują natychmiastową pomoc. Odeślą nas do odpowiedniej kliniki i skontaktują z organizacją, która udzieli nam wsparcia w przetrwaniu okresu oczekiwania.

- Na pewno otrzymamy fachową pomoc. Odpowiedni ludzie wytłumaczą nam, że to nie koniec życia, ale nowy rozdział, przez który trzeba przejść z jak najmniejszymi konsekwencjami. Z tym można żyć. Jestem na to dowodem od 22 lat - zwierzył się jeden z uczestników konferencji, związany z Kampanią Społeczną "ryzyKOchania".

Niestety, polskie prawo osobom niepełnoletnim pozwala na tego typu badania jedynie za zgodą opiekuna prawnego, przez co w tej grupie wiekowej odsetek badanych jest najniższy. W Warszawie w 2007 roku najmłodszą osobą, u której wykryto HIV był heteroseksualny 18-latek. W swoim życiu miał dwie partnerki, które znał bardzo dobrze. Nie wiedział, która z nich przekazała mu wirusa. Z kolei najstarszą osobą, która dowiedziała się o swoim problemie dzięki bezpłatnym badaniom był 80-letni warszawiak. Powyższe przykłady dają do myślenia, udowadniają, że problem HIV dotyczy każdego z nas.

Upada stereotyp narkomana i homoseksualisty
- Obraz narkomana z brudną strzykawką jest już nieaktualny - mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Peszyński. - Ofiarami AIDS padają w większości osoby, które nie miały nigdy kontaktu z narkotykami.
Wiceprezedent Peszyński zapowiada, że miasto dołoży wszelkich starań, by 1 grudnia, na który przypada Światowy Dzień Walki z AIDS, zorganizować w Warszawie "wielkie testowanie".

- AIDS nie jest chorobą marginalną. Nie dotyczy już tylko homoseksualistów i narkomanów, ale przede wszystkim osoby heteroseksualne - mówiła dyrektor Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego Katarzyna Paczek. - Wiedza na temat HIV jest w Polsce na dość wysokim poziomie, jednak statystyki pokazują, że wciąż duża grupa ankietowanych uważa, że wirusem można zakazić się korzystając z tej samej toalety czy naczyń, jedząc z tego samego talerza, całując się - kontynuuje Paczek.
Niestety jeszcze nie wszyscy młodzi ludzie mają świadomość, że dzięki właściwemu użyciu prezerwatywy przez cały stosunek, zagrożenie prawie znika.

Kto z państwa się zbadał?

W naszym kraju znacznie więcej niż 50 proc. osób zakażonych wirusem HIV nie wie o swojej chorobie. Porównując ten wynik z innymi państwami Europy, stwierdzamy, że to niezdrowa sytuacja, bo przodujemy w niewiedzy o sobie samych. Żaden z pozostałych krajów europejskich nie przekracza granicy 40 proc.

Michał Bieńkowski, student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, reprezentował podczas konferencji swoją uczelnię, która przystąpiła do akcji "ryzyKOchania". - Ja się zbadałem. A kto z państwa? - zadał kłopotliwe pytanie, które niejedną osobę zmusiło do myślenia.

Rocznie na działania profilaktyczne w zakresie zdrowia w Polsce wydaje się 15 groszy na mieszkańca. Tym bardziej profilaktyka staje się ważniejsza, gdy porównamy tę kwotę z liczbą 40 tys. zł, którą wydaje się w ciągu roku na osobę zakażoną wirusem HIV. Często wystarczyłaby przecież wiedza, informacja, uczulenie młodych ludzi, by zabezpieczać się nie tylko przed ciążą, ale też wirusem HIV.

Czasem niegrzeczna, zawsze bezpieczna
Kampanii Społecznej "ryzyKOchania" towarzyszy wiele akcji, adresowanych do młodych ludzi, by przykuć ich uwagę do tego problemu i pozwolić się wyrazić. W piątek rozdano nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Krótkich Form Filmowych "Sztuka przeciw HIV". Pierwsze miejsce zajął film "Stop AIDS" Filipa Dąbrowskiego.

W piątek ruszył też kolejny konkurs: wystarczy zaprojektować nadruk na koszulkę, promującą działania przeciwko wirusowi HIV. Finałem konkursu ma być sesja fotograficzna studentów i gwiazd polskiego show-biznesu ubranych w konkursowe koszulki. Podczas konferencji w Ratuszu Ola Osadzińska zaprezentowała wzór koszulki, którą zaprojektowała specjalnie dla Reni Jusis, jednej z wielu osób kultury i rozrywki, która wspiera kampanię.

Wkrótce rusza II edycja konkursu "Sztuka przeciw HIV" na film, zdjęcie, grafikę, korespondującą symbolicznie z tematem kampanii.

Ponadto w największych ośrodkach akademickich, m.in. w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi będą prowadzone happeningi edukacyjne pod tytułem "Niechciany podarunek".

Kampanię "ryzyKOchania" wspierają m.in. olimpijczyk Szymon Kołecki, wokalistki Reni Jusis i Ania Dąbrowska, tancerze Rafał "Roofi" Kamiński i Piotr "Gaua" Gałczyk.

Zobacz też:


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto